کد خبر : 59999 یکشنبه 28 خرداد 1396 - 14:58:24
پرونده-جنگل-های-هیرکانی-برای-ثبت-جهانی-سال-2018-به-یونسکو-ارسال-می-شود

پرونده جنگل های هیرکانی برای ثبت جهانی سال 2018 به یونسکو ارسال می شود

سیناپرس: مدیرکل دفتر زیستگاهها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به برگزاری سومین نشست کارگاه مشورتی و هماهنگی ثبت جنگل های هیرکانی به عنوان میراث طبیعی جهانی گفت: پرونده جنگل های هیرکانی برای ثبت جهانی سال 2018 به یونسکو ارسال می شود.

سومین نشست کارگاه مشورتی و هماهنگی ثبت جنگل های هیرکانی به عنوان میراث طبیعی جهانی با حضور نمایندگان سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور ، ارزیاب و مشاور اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعتIUCN ، نماینده بنیاد سوکو از کشور آلمان، جمعی از دانشگاهیان دانشگاه تربیت مدرس نور برگزار شد.
حمید گشتاسب مدیرکل دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه اولین نشست هماهنگی تدوین پرونده جنگل های هیرکانی برای ثبت به عنوان میراث طبیعی جهانی در دی ماه سال 1395 و به میزبانی معاونت محیط زیست طبیعی برگزار شد، افزود: درآن نشست نقشه راه تدوین و تهیه پرونده به امضای مسوولان ذی ربط دستگاه های متبوع رسید و متعاقبا دومین جلسه نیز در بهمن سال 1396برای پیگیری کار برگزارشد.
وی هدف از برگزاری این نشست تخصصی را، هماهنگی در راستای معرفی سایت های واجد شرایط برای همکاری و همچنین بررسی گزارش پیشرفت کار دانست و گفت: با توجه به نقشه راه، جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد تا درسال 2018 میلادی پرونده مذکور را به یونسکو ارسال کنند.
وی با تاکید بر اینکه بیشتر سایت های پیشنهادی در زمره مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست است، افزود: ثبت این مناطق در فهرست میراث های جهانی گام مثبتی برای مدیریت کارا تر در آینده خواهد بود.
جنگل‌های هیرکانی یا جنگل ‌های مختلط خزری - هیرکانی یک زیست‌ منطقه در زیست‌ بوم جنگل ‌های مختلط پهن‌ برگ حاشیه جنوبی دریای خزر به مساحت ۵۵٬۰۰۰ کیلومتر مربع است که در حاشیه جنوبی و جنوب غربی دریای خزر و در دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان است. 
این جنگل از منطقه هیرکان جمهوری آذربایجان آغاز و تا استان گلستان در ایران امتداد دارد و در ایران مورد حفاظت مشترک سازمان محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی است.
این جنگل با قدمت ۴۰ میلیون سال یکی از ارزشمند ترین جنگل‌ های جهان به شمار می ‌آید و از آن به عنوان موزه طبیعی یاد می ‌شود.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

مطالب مرتبط