تصویر 3.3 گیگاپیکسلی از 3 پدیده کهکشانی

کد خبر : 59847 پنج شنبه 25 خرداد 1396 - 13:02:29

"رصدخانه جنوبی اروپا"(ESO) تصویری زیبا با کیفیت 3.3 گیگاپیکسل از سه پدیده کهکشانی منتشر کرد.

به گزارش سیناپرس از ایسنا و به نقل از گیزمگ، این تصویر که سحابی‌های "عقاب"(Eagle) در وسط ، "اومگا"(Omega) در سمت چپ و "شارپلس 54-2"(Sharpless 2-54) را در سمت راست نشان می‌دهد، از چندین عکس کوچک‌تر با کیفیت 254 مگاپیکسل تشکیل شده که در رصدخانه "پارانال"(Paranal) واقع در شیلی گرفته شده‌اند.

این سه پدیده کهکشانی در فاصله 7000 سال نوری از زمین و در مسیر صورت‌های فلکی "مار"( Serpens ) و "قوس" (Sagittarius ) قرار دارند.

این سحابی‌ها همگی از ابرهای وسیع گاز و گرد و غبار تشکیل شده‌اند و رنگ‌های ایجاد شده در آنها به سبب واکنش گازهای موجود در آنها با هم و واکنش با ذرات غبار موجود در فضای پیرامون آنهاست.

سحابی عقاب یک خوشه ستاره‌ای باز جوان در صورت فلکی مار است که توسط "ژان فیلیپ دو شوزو" (Jean-Philippe de Cheseaux) در سال  1745 کشف گردید.نام آن از شکل عقاب مانند این سحابی گرفته شده است.

سحابی اومگا، که با اسم‌های شناخته شدهٔ دیگرش سحابی قو یا سحابی نعل اسبی نیز از آن یاد می‌شود در صورت فلکی کمان قرار دارد و دهانهٔ آن حدود ۱۵ سال نوری قطر دارد.

 قطر مادهٔ میان ستارها که خود سحابی اومگا نیز بخشی از آن است ٬ ۴۰ سال نوری است. جرم کل سحابی اومگا ۸۰۰ برابر جرم خورشید است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]