با زیست فناوری امکان پذیر می شود؛

دانشمندان در یک قدمی تولید پوست واقعی برای قربانیان آتش سوزی

کد خبر : 59641 دوشنبه 22 خرداد 1396 - 10:43:54

بدن انسان از توانایی های زیادی برای احیای بخش های آسیب دیده برخوردار است، اما پوست های سوخته پس از آتش سوزی های شدید به سادگی ترمیم نمی شوند اما دانشمندان قصد دارند این مشکل را حل کنند.

به گزارش سیناپرس به نقل از خبرگزاری مهر، دانشمندان قصد دارند این مشکل را حل کنند و در این زمینه با همکاری یک شرکت آمریکایی فعال در حوزه فناوری زیستی گام بلندی برداشته اند.

شرکت PolarityTED می گوید برای اولین بار موفق به بازتولید پوست برای خوک هایی شده که پوستشان به علت آتش سوزی یا خراش از بین رفته است. محققان می گویند امید زیادی دارند که بتوان از روش مذکور برای بازتولید پوست انسان های آسیب دیده هم استفاده کرد.

پوست های تولید شده توسط این شرکت از ضخامت کافی برخوردار بوده و از تمامی قابلیت هایی که پوست عادی برخوردار است، نیز بهره مند هستند.

پوست یاد شده به طور خودکار و از یک بافت برداری کوچک نشات می گیرد و به تدریج تمامی لایه های پوست اعم از غشای میانی و بیرونی آن بازتولید می شوند. امکان رویش مو و ... نیز بر روی پوست های یاد شده مانند پوست طبیعی انسان وجود دارد.

امروزه، افرادی که به علت آتش سوزی و ... پوست طبیعی بدن خود را از دست می دهند حق انتخاب های محدودی دارند و پوست های موجود کارکردهای محدودی دارند.

اما پوست تولیدی این شرکت پس از افزوده شدن به بدن خوک به تدریج رشد کرده، زخم ها را التیام بخشیده، رویش مو بر روی آن آغاز شده و در نهایت کامل شده است. این در حالی است که پوست خوک مستحکم تر از پوست انسان است و پیچیدگی های بیشتری دارد.

انتظار می رود آزمایش این پوست بر روی بدن انسان در اواخر سال ۲۰۱۷ اغاز شود و نتیجه گیری قطعی در این زمینه ظرف ۱۲ تا ۱۸ ماه ممکن شود.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]