فرماندار خداآفرین:

ثبت جهانی جنگل های ارسباران مراحل نهایی را طی می کند

کد خبر : 59062 سه شنبه 09 خرداد 1396 - 19:52:57

فرماندار خداآفرین با اشاره به تایید پرونده ثبت جهانی جنگل های ارسباران در یونسکو گفت: با حضور کارشناسان یونسکو مراحل نهایی ثبت جهانی این جنگل ها در شهریور ماه امسال انجام می شود.

به گزارش سیناپرس به نقل از خبرگزاری ایرنا، امین امینیان روز سه شنبه در جلسه شورای اداری اظهار کرد: ثبت جهانی جنگل های ارسباران به عنوان دومین میراث طبیعی ایران حرکت بزرگی در جهت معرفی این جنگل ها به عنوان مرکز طبیعت گردی دنیا محسوب می شود.

وی از تملک عمارت 'کانتور وینق' و مرمت آن به منظور پایگاه پژوهشی و خانه گردشگری با اعتبارات ملی خبر داد و افزود: در همین راستا عمارت آینالو نیز در مرحله تملک می باشد.

امینیان همچنین از توافقنامه بین المللی بین ایران و جمهوری آذربایجان جهت مرمت پل های خداآفرین و نیز تلاش این دو کشور برای ثبت جهانی این پل ها خبر داد.

فرماندار خداآفرین با بیان اینکه دولت اهتمام جدی برای توسعه منطقه خداآفرین دارد، خاطر نشان کرد: مجوز اجرای شبکه فاضلاب شهر خمارلو اخذ شده و اجرای این طرح در مدت زمان یک سال به پایان می رسد.

وی با بیان اینکه مجوز احداث فاز دوم پمپاژ روستاهای کلاله، دارانا ، ابراهیم سمیع و اوزان اخذ شده است، گفت: احداث این پمپاژها با اعتبارات رودخانه های مرزی و برای اولین بار در این شهرستان اجرا می شود.

فرماندار خداآفرین در ادامه از اجرای شبکه های فرعی 4 هزار هکتار از اراضی بهبود پایاب سد خداافرین و نیز 6هزار هکتار از اراضی توسعه در این پایاب خبر داد و افزود: با اجرای این طرح ها تحول عظیمی در کشاورزی شهرستان ایجاد و برای 10هزار نفر نیز شغل ایجاد می شود.

امینیان گفت: امسال نیز دولت 10 هزار میلیارد ریال اعتبار جدید برای سد خداآفرین و پایاب آن اختصاص داده و تجهیزات نیروگاه برق این سد نیز با اعتبار کلی 4 هزار و 500 میلیارد ریال خریداری و آماده انتقال به محل نیروگاه است.

وی همچنین تصویب ایجاد بندر خشک به منظور صادرات محصولات کشاورزی کشت و صنعت مغان و نیز 100هکتار از اراضی خداآفرین را توجه دولت به توسعه این منطقه عنوان کرد.

امینیان آغاز عملیات اجرایی ساخت دی کلینیک در زمینی به مساحت یک هزار و 134 متر مربع و با بیش از 60 میلیارد ریال هزینه را پاسخ به نیاز اساسی شهرستان نامید.

فرماندار خداآفرین در بخش دیگری از سخنان خود به انتخابات اخیر نیز اشاره کرد و گفت: مشارکت 81 درصدی مردم خداآفرین در انتخابات 29اردیبهشت ماه نشان دهنده وفاداری مردم به رهبری و نظام است.

وی با تاکید براینکه نباید در انتخابات نگاه برنده و بازنده حاکم شود، افزود: مهم نگاه مردم شهرستان به انتخابات بود که با حماسه آفرینی آنان یکی از بهترین انتخابات تاریخ خداآفرین رقم خورد.

امینیان همچنین به سالروز رحلت امام خمینی و قیام 15خرداد نیز اشاره کرد و گفت: ویژه برنامه سالگرد رحلت حضرت امام راحل 13 خرداد ماه بعد از اذان مغرب در این شهرستان برگزار می شود.

شهرستان خداآفرین با جمعیتی در حدود 35 هزار نفر در 230 کیلومتری شمال غرب تبریز در حاشیه رودخانه مرزی ارس واقع است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]