سرمایه‌گذاری‌ فرامرزی چین در بخش‌ آموزش؛

چین به دنبال صادرات آموزش عالی است

کد خبر : 58929 دوشنبه 08 خرداد 1396 - 02:19:40

اعلام دانشگاه پکن مبنی بر اختصاص بیش از 11 میلیون دلار به منظور تاسیس یک دانشکده بیزینس در آکسفود در اویل سال آینده قرارداد بزرگی بود که توجه رسانه‌های انگلیسی را جلب کرد.

به گزارش سیناپرس به نقل از خبرگزاری ایسنا، شاید این‌گونه احساس شود که چین در حال رسوخ به قلب آموزشی انگلیس و ارزشمندترین موسسه آموزش عالی این کشور است. بسیاری از مردم تصور می‌کنند این سرمایه‌گذاری برای همکاری بیشتر میان "دانشگاه پکن" و "دانشگاه آکسفورد" انجام گرفته است اما در واقع این طور نیست.

پکن قصد دارد دانشکده جدید خود را در "ساختمان فاکس‌کامب"(Foxcombe Hall) دانشگاه آکسفورد تاسیس نماید، جایی که قبلا مرکز یکی از دانشگاه‌های آزاد بود که در سال 2015 بسته شد. این تصمیم موجب کاهش قدرت آموزش عالی انگلیس خواهد شد.

احداث این دانشکده در انگلیس جزو اهداف متعالی و در حال توسعه آموزش عالی چین است. این پروژه بزرگ چند سالی است که آغاز شده است.

نرخ رشد آموزش عالی در چین به شکل عجیبی رو به افزایش است. برای مثال تا پایان سال 2017 چین رکورد خواهد زد و قریب به 8 میلیون چینی از موسسات آموزش عالی چین فارغ‌التحصیل خواهند شد که این تعداد دو برابر آمار فارغ‌التحصیلان آمریکا خواهد بود.

چینی‌ها همچنین در حال افزایش سرمایه‌گذاری در موسسات آموزش عالی برتر خود و توسعه آموزش فراملی هستند.

یکی از این موسسات برتر "دانشگاه ژجیانگ" (Zhejiang) است که یکی از قدیمی‌ترین و ارزشمندترین دانشگاه‌های این کشور است و در سال 1897 تاسیس شده است.

این دانشگاه با احداث یک دانشکده 200 هکتاری و عقد قرارداد همکاری با دیگر دانشگاه‌های برتر دنیا از جمله "دانشگاه ادینبرو"، "موسسه فناوری ماساچوست"، "دانشگاه ایلی‌نوی" و "دانشگاه پنسیلوانیا" به منظور کارهای مشترک مطالعاتی و تحقیقاتی و آموزش مشترک و اعطای مدرک تحصیلی مشترک، در حال گسترش و توسعه آموزش عالی چین است.

توسعه آموزش فراملی

تا همین چند سال پیش این دانشگاه‌های غربی بودند که با تاسیس شعبه در چین به آموزش می‌پرداختند اما امروزه دانشگاه‌های چین خودشان به دنبال توسعه آموزش فرا ملی و فرا مرزی هستند و در حال برنامه‌ریزی و تاسیس شعبه در اقصی نقاط هستند.

برای مثال "دانشگاه شیامن" (Xiamen) نخستین شعبه خود را در سال 2015 در کشور مالزی تاسیس کرد. فاز اول این اقدام تاثیرگذار آموزشی برای هر دو کشور، در ماه آوریل سال 2017 تکمیل شد و میزان تقاضا برای تحصیل در این دانشگاه از 200 نفر در سال 2016 به 2000 نفر در سال 2017 افزایش یافت. حدود یک سوم از متقاضیان چینی هستند و باقی متقاضیان مالزیایی هستند.

هدف‌گذاری برای جذب دانشجویان اروپایی

تاسیس دانشکده بیزینس در "دانشگاه آکسفورد" توسط "دانشگاه پکن" گامی قابل توجه در مسیر آموزش فرا مرزی و فرا ملی در چین است، چرا که این دانشکده فقط برای چینی‌های مقیم انگلیس یا اروپا نیست و قابلیت پذیرش دانشجویان اروپایی را نیز دارد.

دانشکده بیزینس "دانشگاه پکن" طی بیانیه‌ای به این نکته اشاره کرد که اکنون کشور چین بازار آموزش عالی جهانی خود را افتتاح کرده است.

چین برنامه دارد تا 500 هزار دانشجوی خارجی را در کشورش پذیرا باشد و اکنون با تعداد 442 هزار و 773 نفر به این هدف بسیار نزدیک است که رشد 11.4 درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

کره‌جنوبی، تایلند و آمریکا دارای بیشترین تعداد دانشجو در چین هستند در حالی که در گذشته مقصد این دانشجویان دانشگاه‌های انگلیس و آمریکا بود.

دسترسی جهانی

بخش ثروتمند شرقی کشور چین با بخش نسبتا فقیر غربی این کشور در چالش هستند. علاوه بر این نرخ بیکاری نیز در این کشور از چالش‌های جدی است، ضمن اینکه چندین میلیون دانشجو نیز در حال فارغ‌التحصیل شدن هستند.

چین همراه با توسعه آموزش عالی در حال توسعه و گسترش فناوری نیز هست، تا به واسطه آن زمینه شغلی برای افراد بیشتری فراهم شود.

سرمایه‌گذاری‌های فرا مرزی متناوب چین در بخش‌های آموزشی و اقتصادی باعث پیشرفت سیاست‌های موازی این کشور برای تاثیرگذاری جهانی و دسترسی جهانی شده است.

در حالی که اروپا و آمریکا با هرج و مرج در سیاست‌های داخلی‌شان دست و پنجه نرم می‌کنند، چین با توسعه و تحقق اهداف جهانی خود و تاثیرگذاری آموزشی تحت پروژه بزرگ آموزش عالی این کشور، در حال پیشرفت است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]