مزیت اگزوزوم‌ها در درمان بیماری‌ها و پردازش‌های بیولوژی و پاتولوژی

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری و پزشکی دقیق با اشاره به برگزاری نخستین سمپوزیوم «سیاست گذاری در حوزه اگزوزوم» گفت: با توجه به عملکردهای مختلف اگزوزوم‌ها در پردازش‌های بیولوژی و پاتولوژی، این وزیکول‌های کوچک غشایی توجه گسترده ای را در دهه اخیر به خود معطوف کرده‌اند.

به گزارش  سینا از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، «نخستین سمپوزیوم سیاست گذاری در حوزه اگزوزوم» به همت ستاد توسعه زیست فناوری، 31 خردادماه در محل صندوق حمایت از سرمایه گذاری زیست فناوری برگزار شد.

 محمد حسین متالهی، دبیر ستاد توسعه زیست فناوری طی سخنانی در حاشیه سمپوزیوم با بیان اینکه اگزوزوم‌ها، وزیکول‌های خارج سلولی هستند که محتویات آنها شامل پروتئین‌ها، لیپیدها، RNA و RNAهای کوچک است، تصریح کرد: اگزوزوم‌ها در انواعی از پردازش‌های بیولوژی و پاتولوژی نقش حیاتی دارند و بسته به اینکه از چه سلول‌هایی منشاء می‌گیرند، دارای ترکیبات مختلف هستند؛ بنابراین، بیان ژن‌های متفاوتی را تنظیم می‌کنند.

وی ادامه داد: اگزوزوم‌ها در تنظیم پردازش‌های مهم زیستی مانند پاسخ ایمنی و التهاب، بارداری، تعمیم بافت، انعقاد خونی، رگزایی نقش دارند. همچنین در پردازش‌های پاتولوژی مانند اختلالات عصبی، سرطان، بیماریهای عفونی، قلبی-عروقی و غیره نیز دخالت دارند.

به گفته متالهی، اگزوزوم‌ها در چند دهه اخیر برای تشخیص و درمان بسیاری از بیماری ها مورد توجه قرار گرفته‌اند. برای مثال از اگزوزوم‌ها به‌عنوان بیومارکری برای تشخیص بیماری‌ها، ژن درمانی، ارائه آنتی‌ژن برای فعال کردن سیستم ایمنی (واکسن)، وکتوری برای انتقال دارو و دیگر ترکیبات مختلف زیستی استفاده می‌شود.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری، هدف از برگزاری سمپوزیوم سیاست گذاری در حوزه اگزوزوم را بررسی عملکردهای زیستی اگزوزوم و مزیت‌های مختلف آن برای درمان بیماری‌ها و جنبه‌های کاربردی آن عنوان کرد و افزود: با توجه به عملکردهای مختلف اگزوزوم‌ها در پردازش‌های بیولوژی و پاتولوژی، این وزیکول‌های کوچک غشایی توجه گسترده ای را در دهه اخیر به خود معطوف کرده‌اند.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری ادامه داد: اگزوزوم‌ها، دید درمانی جدیدی برای انتقال مولکول‌های زیستی و داروها ایجاد کرده اند و می‌توان به وسیله آن ترکیبات مختلفی مانند پروتئین، لیپید، نوکلئیک اسیدها و داروها را انتقال داد. یکی از مزایای بسیار جالب اگزوزم‌ها که باعث شده بیشتر مورد توجه قرار بگیرند این است که می‌توان آنها را مهندسی کرد و ترکیبات مختلف را در داخل آنها قرار داد و همچنین اختصاصیت آنها را با انتقال گیرنده های اختصاصی اگزوزومی بالا برد.

وی در پایان با ابراز امیدواری نسبت به این که در آینده نه چندان دور از اگزوزوم‌ها، داروهای مختلفی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها به خصوص سرطان تکوین پیداکند، خاطرنشان کرد: سمپوزیوم سیاست گذاری در حوزه اگزوزوم با سه محور کلی «کاربرد اگزوزوم‌ها در تشخیص»، «کاربرد اگزوزوم‌ها در مطالعات کلینیکال و پری کلینیکیال» و «درمان‌های اگزوزومی، نویدی جدید در پزشکی بازساختی» با حضور 20 متخصص از دانشگاه‌های مطرح کشور با هدف سیاست گذاری در این حوزه و بررسی چالش‌های و فرصت‌ها برگزار شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا