دهقانی در اختتامیه سومین جایزه طراحی صنعتی ایران:
طراحی صنعتی از حلقه‌های مفقوده زنجیره توسعه فناوری تا بازار است

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس‌جمهور در اختتامیه سومین جشنواره ملی طراحی صنعتی ایران از ضرورت توجه به حلقه‌های پیش و پس از توسعه فناوری در زنجیره ارزش تولید، تجاری‌سازی و صادرات محصولات دانش‌بنیان گفت.

به گزارش سینا از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی در آیین اختتامیه سومین جشنواره ملی طراحی صنعتی ایران، ضمن تسلیت و گرامی‌داشت یاد و خاطره رئیس جمهور شهید و همراهانش گفت: جا دارد یاد کنیم از رییس جمهور شهید. من آیت الله رییسی را تا پیش از مسوولیتم در جهاد دانشگاهی نمی شناختم. طی جلسات و گفت‌وگوهایی که با ایشان داشتم، یاد دارم آن چه که از ایشان در دل من نشست، صفای باطنی و احساس خلوصی بود که در این انسان بزرگ دیدم. خدا را شکر می‌کنم که در این همراهی با ایشان، از وجود پرصفای ایشان بهره بردم و انشاالله روح این شهید والامقام و همراهان ایشان، قرین رحمت و مأجور درگاه الهی باشد.

وی با بیان این‌که جشنواره ملی طراحی صنعتی، یک گام مسأله‌محور و اثرگذار در پاسخ به یکی از مهم‌ترین مسائل زنجیره ارزش محصولات دانش‌بنیان است، افزود: طراحی صنعتی یکی از نکات جدی در بلوغ اقتصاد دانش بنیان ماست و طراحی صنعتی مناسب می‌تواند در رقابت، فروش و توسعه محصولات تأثیری شگرف داشته باشد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور با تأکید بر این‌که برای توسعه اقتصاد دانش بنیان، باید به حلقه های قبل از فناوری و بعد از فناوری توجه و زنجیره های قبلی و بعدی ارزش را مورد توجه قرار دهیم، افزود: باید بتوانیم حلقه های متعددی را که هرکدام یک نقش اثرگذار در تجاری‌سازی، فروش و صادرات محصول می‌توانند را در کنار هم مورد توجه قرار دهیم و ‌یک زنجیره ارزش خلق کنیم. امیدوارم شرکت های ما به این آگاهی و باور برسند که در زنجیره ارزش محصولات، یکی از اصلی ترین حلقه‌های اثرگذار، موضوع طراحی صنعتی است.

دهقانی بیان کرد: بحث طراحی صنعتی از روز نخست مورد تاکیدم بوده و اهمیت بسیاری برای این حلقه از زنجیره ارزش محصولات دانش‌بنیان قائل هستم و بر همین اساس کار کریدور صادرات و فعالان مرکز طراحی صنعتی برایم بسیار جذاب و حائز اهمیت بود. بر همین اساس از این کار و حتی ایجاد مرکز مستقلی برای این کار استقبال کردم، چرا که باور دارم طراحی صنعتی، یکی از مهم‌ترین حلقه‌های زنجیره ارزش محصولات دانش‌بنیان است و به کمک این حلقه است که می‌توانیم ادامه زنجیره را تکمیل کنیم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان این‌که فناوری اگرچه حائز اهمیت است اما آن‌چه که مشتری را به خرید محصول سوق می‌دهد و با او ارتباط حسی برقرار می‌کند، طراحی صنعتی است، افرود: طراحی صنعتی به حس خریدار نهایی از محصول، کمک می‌کند. باید به همان اندازه که ما توسعه شرکت دانش بنیان هزینه می کنیم و کمک‌های مختلفی ارائه می‌دهیم باید در زمینه طراحی صنعتی نیز حمایت صورت بدهیم و حلقه‌ها، مجموعه‌ها، کارگزاران و شرکت‌های طراحی صنعتی خوب را در زیست‌بوم حمایت کنیم.

دهقانی در پایان ابراز امیدواری کرد این جشنواره که به خوبی یکی از مهم‌ترین نیازهای صنعت و زیست‌بوم اقتصاد دانش‌بنیان ما را نشانه‌گذاری کرده است و یکی از عوامل بسیار مهم در شکل دهی و رشد شرکت‌های جدید دانش بنیان و همین طور اقتصادشان در بازارهای جهانی است، اثرگذاری روز افزون داشته باشد.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا