گفتاورد ملی نخبگانی در پنج محور برگزار می‌شود

معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان از برگزاری گفتاورد ملی نخبگانی در پنج محور اصلی خبر داد و گفت: شناسایی، اجرای ایده‌ها و اندیشه‌های نخبگانی تحول‌آفرین و جهش‌زا از اهداف این برنامه است.

به گزارش سینا از ایرنا، یاسین کیخا روز سه شنبه افزود: خروجی گفتاورد ملی نخبگان، نظرات نخبگان، خبرگان و مدیران خواهد بود؛ بنابراین هم دانش، هم تجربه و هم الزامات اجرایی در آن لحاظ می‌شود.

وی ادامه داد: هر ساله جمعی از نخبگان به دیدار رهبر معظم انقلاب می‌روند و نشستی نیز با رییس جمهور دارند و در این برنامه‌ها بی‌واسطه دغدغه‌ها، نظرات و نکات خود را مطرح می‌کنند. حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار سال گذشته فرمودند چرا حرف،‌ نکات، ایده‌ها و طرح‌های نخبگان به حاکمیت نمی‌رسد؟ این زنجیر قطع است.

معاون بنیاد ملی نخبگان یادآور شد: بر همین اساس این بنیاد برنامه گفتاورد ملی نخبگان را طراحی کرد تا میان نخبگان، حاکمیت به معنای دستگاه‌های اجرایی و مردم، حلقه اتصال ایجاد شود.

کیخا تصریح کرد: گفتاورد ملی نخبگانی در پنج محور اصلی برگزار می شود که یکی از آنها محور پولی مالی و بانکی‌‎ است که زیرساخت اصلی اقتصاد کشور را تشکیل می‌دهد. امنیت غذایی به عنوان یک مسئله استراتژیک، نظام سلامت و بهره‌وری از منابع طبیعی و معادن و همچنین حکمرانی از دیگر محورهای گفتاورد نخبگانی است.

اجرای ایده‌ها و اندیشه‌های تحول‌آفرین و جهش‌زای نخبگانی

وی با بیان اینکه هدف اصلی گفتاورد ملی نخبگانی شناسایی و اجرای ایده‌ها و اندیشه‌های نخبگانی تحول‌آفرین و جهش‌زا است، اظهار داشت: حاکمیت به عنوان مجری باید نظرات نخبگان در حوزه مسائل مختلف کشور را بشنود و آنها را اجرا کند.

معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: به عنوان نمونه در حوزه استفاده از منابع طبیعی دو رویکرد نخبگانی وجود دارد؛ رویکرد اول اعتقاد دارد منابع طبیعی باید به سمت تمرکز و تجمع هدایت شوند تا با شکل‌گیری صنایع بزرگ اقتصاد به سمت مطلوب حرکت کند. در نگاه دیگر اما باور بر اینست منابع طبیعی باید به صورت عادلانه صرف خلق فرصت برای عموم مردم شود تا مردم خودشان سیستم را بهره‌ور کنند.

کیخا تصریح کرد: در این بین مسئله اصلی این است که نخبه باید بتواند ظرفیتی ایجاد کند که منابع طبیعی کوچک‌مقیاس نیز امکان مشارکت مردمی داشته باشد. در بخش کشاورزی نیز بحث‌های زیادی مانند زیست‌شهرهای مولد مطرح است که در آنها مشارکت مردمی در تولید در خٌردمقیاس مدنظر است.

الزام اجرای نظرات نخبگان

وی به الزام اجرای نتایج گفتاورد ملی نخبگان اشاره و تاکید کرد: این برنامه دو ویژگی اصلی دارد که منجر به الزام اجرای نظرات نخبگان می‌شود. اول اینکه در نظام ارزیابی و در تیم داوری مسئولان، افراد تصمیم‌گیر و مجریان نیز حضور دارند و می‌توانند الزامات اجرایی ایده‌های نخبگانی را مطرح کنند تا ایده‌ها عملیاتی‌تر شوند. علاوه بر آن، از آنجایی که گفتاورد نخبگانی منجر به ایجاد تفاهم اجتماعی می‌شود.

معاون بنیاد ملی نخبگان یادآور شد: نتایج حاصله نیز از پشتوانه کافی برای اجرا برخوردار هستند؛ چراکه این نتایج حاصل نظرات نخبگان، خبرگان و مدیران است؛ بنابراین هم دانش، هم تجربه و هم الزامات اجرایی در آن لحاظ شده است. از طرفی گفتاورد نخبگانی سبب می‌شود جامعه در تصمیم‌سازی مشارکت کنند. بنابراین هم بابت مشارکت و فهم عمومی مردم، هم به دلیل حضور مدیران و دستگاه‌های اجرایی و حاکمیت و هم به دلیل پشتوانه نخبگانی و خبرگی، نتایج گفتاورد ملی نخبگان ضمانت اجرایی بالایی دارد.

کیخا به رویکرد شناسایی فعال در شناسایی مستعدان برتر اشاره کرد و گفت: یکی از محورهای اصلی شناسایی، تمرکز روی رویدادهای نخبگانی است. به همین دلیل بنیاد ملی نخبگان برگزیدگان المپیادهای علمی و نفرات برتر کنکور سراسری را در قالب مستعد برتر شناسایی می‌کند، اما در حوزه اثربخشی این بنیاد اعتقاد دارد، نخبه فردی است که بتواند یکی از مسائل مهم و اساسی کشور را که معمولا پیچیده و بین‌رشته‌ای هستند، حل کند و پاسخ صحیحی به نیازهای کلان و ملی داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: با این رویکرد همه مردم مخاطب برنامه گفتاورد ملی نخبگان هستند، اما اگر کسی بتواند در این محیط رقابتی از مرحله اول عبور کند، یعنی توانسته برای رفع یک مشکل و چالش بزرگ کشور پاسخ تولید کند؛ بنابراین این فرد مخاطب برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان است و به عنوان یکی از اعضای جامعه نخبگانی شناخته می‌شود.

تولید فکر برای مسائل پیچیده کشور

معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه گفتاورد نخبگانی با هدف تولید فکر برای مسائل پیچیده کشور اجرا می‌شود، ادامه داد: عموم مسائل کشور در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان یا هسته‌های نخبگانی قابل حل هستند، همانطور که امروزه دستاوردهای بسیار زیادی در حوزه‌های دارویی و پزشکی حاصل شده است.

کیخا با تشریح حمایت‌های بنیاد ملی نخبگان از مخترعان برای تبدیل اختراع برگزیده به شرکت دانش‌بنیان،‌ گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان به منظور شکل بخشیدن و هویت دادن به اجتماع نخبگانی توسط معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری ایجاد شده‌اند.

وی با یادآوری اینکه امروزه مسئله حکمرانی پلتفرم‌ها بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: بخش زیادی از نخبگان در این فضا مشغول به‌هم‌رسانی ظرفیت‌های کشور به وسیله پلتفرم‌ها هستند.

معاون بنیاد ملی نخبگان به ظرفیت‌های منحصربه‌فرد سیستان و بلوچستان اشاره کرد و یادآور شد: این منطقه پهناورترین استان کشور و از جوان‌ترین استان‌ها است که از لحاظ ظرفیت‌های خدادادی و انسانی، نه‌تنها محروم نیست؛ بلکه بسیار غنی است. اگر اراده مردم صبور و اصیل است استان سیستان و بلوچستان تجمیع و متمرکز شود، ظرفیت‌ها به فرصت‌های مغتنمی برای جوانان تبدیل می‌شود و نه‌تنها استان بلکه، کشور از منافع آن بهره‌مند می شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا