اعطای گرنت خاتم به طرح‌های برگزیدگان کنگره شیمی

رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران گفت: به طرح‌های برگزیده بیست و دومین کنگره بین‌المللی شیمی انجمن شیمی ایران، گرنت خاتم اعطا می‌شود و ایده‌های برگزیده، مورد حمایت مالی قرار می‌گیرند تا تبدیل به محصول شوند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری ایسنا، حسین زمانیان که در بیست و دومین کنگره بین‌المللی شیمی انجمن شیمی ایران امروز ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ در سالن خوارزمی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران برگزار شد، گفت: شناخت جهان، خلق ثروت و رفاه، دو ماموریت بزرگ علم شیمی است. علم شیمی را می‌توان مادر علوم کاربردی هم معرفی کرد. شیمی جایگاه خاصی در علوم کاربردی دارد و دانشمندان شیمی ایرانی دارای اقتدار جهانی هستند.

رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با بیان اینکه بخشی از اقتدار ملی برخاسته از اقتدار در علم شیمی است، افزود: بخشی از اقتدار عملیات وعده صادق به اقتدار علمی دانشمندان شیمی کشور باز می‌گردد.

زمانیان، با اشاره به پژوهشکده‌های سازمان علمی و صنعتی افزود: این سازمان دارای تعداد ۹ پژوهشکده است از این عدد، تعداد چهار پژوهشکده شیمی یا وابسته به علم شیمی است. اخیرا دو پژوهشکده بر اساس نیاز کشور راه‌اندازی شده است که می‌توان به پژوهشکده شیمی دارویی اشاره کرد. ماموریت این پژوهشکده رفع نیازهای دارویی خاص کشور است. همچنین؛ تمام کسانی که در زمینه دارو ایده جدید دارند می‌توانند به پژوهشکده ملحق شوند و ما از اجرایی شدن ایده‌هایشان حمایت می‌کنیم و می‌توانیم با استادان تمام دانشگاه‌ها در سازمان همکاری داشته باشیم. همچنین به دنبال جذب هیئت علمی برای پژوهشکده دارو هستیم.

وی به راه‌اندازی پژوهشکده اکتشاف عناصر استراتژیک اشاره کرد و گفت: متاسفانه عناصر معدنی خام فروشی می‌شوند یا ناآگاهانه به خارج از کشور صادر می‌شوند، به همین منظور می‌خواهیم با تاسیس این پژوهشکده با علم شیمی‌ این عناصر را تبدیل به محصول و در ادامه خلق ثروت کنیم. همچنین یک آزمایشگاه بزرگ و مجهز هم به زودی در سازمان افتتاح خواهیم کرد.

به گفته زمانیان به طرح‌های برگزیده کنگره انجمن شیمی، گرنت خاتم داده می‌شود و از این ایده‌ها حمایت‌های مالی می‌شود تا تبدیل به محصول و تولید انبوه شوند.

وی همچنین با اشاره به راه‌اندازی آزمایشگاه آنالیز فوق پیشرفته گفت: آزمایشگاه آنالیز فوق پیشرفته برای تشخیص عناصر معدنی استراتژیک در این سازمان راه‌اندازی شد که به‌زودی و در مراسمی رسمی افتتاح می‌شود.

گفتنی است، این کنگره سه روزه با حضور شیمی‌دانان ایرانی از سراسر کشور در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حال برگزاری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا