اسناد یکی از شاخصه های توسعه فرهنگی و با اهمیت در بین جوامع است

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه جنوب کشور، اسناد را به عنوان حافظه تاریخی و هویت ملی ، یکی از شاخصه های توسعه فرهنگی و با اهمیت در بین جوامع عنوان کرد.

به گزارش سینا پرس فارس، آیین نکوداشت روز اسناد ملی و میراث مکتوب امروز، ۲۲ اردیبهشت ماه با حضور مدیران و کارشناسان دستگاه های دولتی، دوستداران میراث مکتوب و پژوهشگران در سالن فرهنگ مدیریت اسناد و کتابخانه ملی منطقه جنوب کشور برگزار شد.

مدیر اسناد و کتابخانه ملی منطقه جنوب کشور در این مراسم، با تبریک روز اسناد ملی به تمام دوستداران میراث مکتوب و همکاران تلاشگر بخش اسناد گفت: 19 اردیبهشت به عنوان روز بزرگداشت ابوجعفر محمدبن یعقوب کلینی رازی معروف به شیخ کلینی، محدث و فقیه نامدار شیعه در قرن چهارم و روز اسناد ملی و میراث مکتوب نامگذاری شده است .

روح الله منوچهری، ضمن تمجید از مقام و تلاش های چشمگیر شیخ کلینی گفت: شیخ کیلنی نخستین عالم و دانشمند بزرگی است که به صیانت، جمع آوری و تنظیم بسیاری از کتابهایی که در عصر معصومین (ع) نوشته شده بود پرداخت.

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه جنوب کشور با بیان اینکه اسناد به عنوان حافظه تاریخی و هویت ملی ، یکی از شاخصه های توسعه فرهنگی و با اهمیت در بین جوامع است گفت : بومی سازی و تمرکز اسناد منطقه ای در استان و ایجاد تسهیلات برابر جهت پژوهشگران و محققین ، رسالت واحد اسناد است.

در ادامه، میرزا ابوالقاسمی، دانشیار بخش هنر دانشگاه شیراز ، یکی از اسناد قدیمی و تاریخی در مورد دروازه قرآن شیراز که در محل مدیریت اسناد و کتابخانه ملی شیراز موجود است را شرح و بازخوانی کردند.

در این مراسم از شرکت سهامی آب منطقه ای فارس به عنوان دستگاه برتر فعال در حوزه انتقال و امحا اوراق راکد ، محبوبه رضایی به عنوان آرشیویست برتر استان تقدیر شد.

لیلا مرادی والینی نیز در مراسمی که در روز 19 اردیبهشت ماه در تهران برگزار شد، به عنوان آرشیویست برتر ملی معرفی و تقدیر شدند.

در پایان علاقه مندان از نمایشگاه برگزیده ای از انواع «اسناد شرعی» مربوط به دوره های صفوی، قاجاریه و پهلوی اول که در آرشیو ملی هنر ایران به نمایش گذاشته شده است بازدیدکردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا