شیب کاهشی جمعیت کُند شده است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: متأسفانه هنوز روند جمعیت با کاهش مواجه است اما شیب کاهشی کُند شده که نقش ماماها در این زمینه انکارناپذیر است.

دکتر محمدمهدی مجذوبی با بیان اینکه در فعال شدن مراکز ناباروری نمی‌توان نقش ماما را نادیده گرفت، خاطرنشان کرد: به طور قطع بخش مهمی از موفقیت در حوزه مراقبت‌های سلامت، مرهون تلاش خانواده مامایی است، در بحران جمعیت که کشور امروز با آن مواجه شده است، سبک زندگی عامل اصلی بوده و علوم‌پزشکی در کنار دیگر دستگاه‌ها وظایفی در این زمینه دارد به ویژه در شهرستان‌ها باید مطالبه از دستگاه‌های اثرگذار مشخص شود.

وی اظهار کرد: شاید در برخی بخش‌ها سیاستگذاری‌ها باید با تحولاتی همراه شود، از جمله در بخش تربیت نیرو که با جذب و اشتغال جامعه مامایی در برخی مناطق همخوانی ندارد.

وی با تأکید بر اینکه نقش مامایی در پروسه سلامت مادر و نوزاد نقشی انکارناپذیر است، مطرح کرد: با وجود تلاش جامعه مامایی و مراقبان سلامت، حدود ۴۷ درصد زایمان‌های انجام شده طبیعی بوده که مستلزم فرهنگ‌سازی و اقدامات گسترده‌تری برای افزایش این مهم است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان همچنین به نقش اثرگذار ماما در روند زایمان و سلامت مادر و نوزاد اشاره و بیان کرد: اخلاق حرفه‌ای در روند کار ماما عنصری بسیار مهم است به ویژه در محور جوانی جمعیت و حفظ کرامت مادری، اخلاق حرفه‌ای بسیار مهم است.

وی افزود: مامایی با اغلب شاخص‌های جهانی سلامت از جمله سزارین، زایمان طبیعی، مورتالیتی نوزاد و مادر و … در ارتباط است بنابراین تقویت توانمندی این قشر موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد، در این راستا طی دو سال اخیر، به حوزه آموزش در زمینه مامایی ورود کرده‌ایم چراکه کسب مهارت و برگزاری دوره‌های مهارتی و به‌روزرسانی آنها الزام ارتقاء در این حرفه است.

مجذوبی، جریان‌سازی را در رفع مسائل و دغدغه‌های حوزه سلامت بسیار مهم و اثرگذار دانست و گفت: برخی مشکلات جامعه مامایی از جمله مسئله جذب نیرو منبعث از  سیاستگذاری‌های کلان کشور است همچنین موضوع فوق‌العاده خاص که طرحی ملی است طی دو سال گذشته پیگیری می‌شد که در هفته‌های آینده با جزئیات ابلاغ خواهد شد و به نظر می‌رسد مشمول گروه مامایی نیز خواهد بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان در پایان بیان کرد: با توجه به تعدد خدماتی که جامعه مامایی ارائه می‌دهند، لازم است حمایت‌ها از این قشر پرتلاش و اثرگذار با حمایت مدیران ستادی سروسامان بیشتری بگیرد.

گزارش: فاطمه عزیزی هرمز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا