تقدیر از اقدامات امیدآفرین جهاد دانشگاهی

نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان در دیدار با رییس جهاددانشگاهی و هیات همراه تاکید کرد که برای امید آفرینی در جامعه دستاوردهای این نهاد در حوزه‌های مختلف برای عامه مردم بازگو و تبیین شود.

به گزارش سیناپرس از روابط‌عمومی جهاددانشگاهی، آیت الله سیدکاظم نورمفیدی نماینده مجلس خبرگان رهبری، نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه در دیدار با دکتر حسن مسلمی نائینی رییس جهاددانشگاهی و هیات همراه اظهار کرد: جهاددانشگاهی باید با زبان عامه مردم دستاوردهای ارزشمند خود در زمینه های مختلف را برای همگان بازگو کند تا در جامعه امید‌آفرینی شود.

وی با بیان اینکه پیامبر بزرگ اسلام (ص) و بزرگان دین ما علی رغم نداشتن امکانات با اراده قوی در راه رسیدن به آرمان‌های خود تلاش کرده و خدمات درخشانی را به بشریت ارزانی کردند، گفت: به عنوان نمونه امام‌صادق(ع) علی رغم محدودیت شدیدی که دشمنان ایجاد کرده بود با تاسیس حوزه علمیه و تربیت افراد در نشر اسلام حقیقی تلاش کرد.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان به جهادگران توصیه کرد تا ترسی از محدودیت ها و کمبودها نداشته باشند و با الگو قراردادن بزرگان دین در ادامه راه خود مصمم باشند.

وی ادامه داد: مامون عباسی امام رضا(ع) را مجبور کرد برخلاف میل باطنی خود نماز عید فطر را برگزار کند که این امام معصوم با بهره گیری از این فرصت پایه های حکومت مامون را به لرزه انداخت تا جایی که ماموم جلوی اقامه کامل نماز امام را گرفت.

آیت‌الله نورمفیدی با تاکید اینکه کشور ایران نیارمند اراده تحول بنیادین است، اضافه کرد: جهاد تنها مختص جهاددانشگاهی نیست، بلکه باید حوزه علمیه و تمای دستگاه های با عزمی جهادگونه در مسیر رفع مشکلات مردم گام بردارند.

نماینده ولی‌فقیه در استان گلستان تصریح کرد: جهاد دانشگاهی با بکارگیری افراد نخبه و مستعد زمینه رشد و توسعه کشور را بیش از پیش فراهم کند.

همچنین دکتر مسلمی نایینی نیز در این دیدار با بیان اینکه این نهاد همواره به دنبال انجام کارهای تحقیقاتی برای رفع نیازهای کشور بوده است گفت: در دوران دفاع مقدس این نهاد تمام توان تحقیقاتی خود را در خدمت جبهه و جنگ قرار داد که با تلاش جهادگران جوان با تولید و تعمیر هر کدام از تجهیزات دفاعی، نیاز رزمندگان اسلام برطرف شد.

وی با بیان اینکه جهاددانشگاهی در کنار فعالیت‌های فنی و مهندسی و لجستیک جنگ از امور فرهنگی نیز غافل نشد افزود: پس از جنگ نیز این نهاد تلاش کرد تا کارهای برزمین مانده و مورد نیاز مردم را دست گیرد و با بودجه کم واعتقاد قوی به سرانجام برساند.

دکتر مسلمی نائینی با ذکر مثالی در این زمینه به راه اندازی پژوشگاه رویان جهاددانشگاهی اشاره کرد و گفت: با تلاش جهادگران این پژوهشگاه که اکنون جز ده مرکز بزرگ جهان در درمان ناباروری است از یک اتاق کوچک ۱۲ متری شروع شد و امروزه آنقدر پیشرفت کرده‌ایم که از نقاط مختلف دنیا برای درمان به این پژوهشگاه می‌آیند و تاکنون ۴۰ هزار نوزاد به کمک آنها به دنیا امده و در سلول درمانی و ژن ددرمانی اقدامات ارزشمندی در حال انجام است.

درمان سرطان های شایع بانوان، گیاهان دارویی و داروهای گیاهی از دیگر دستاوردهای جهاددانشگاهی بود که رئیس این نهاد به آن اشاره کرد و افزود:

در حوزه فنی و مهندسی نیز فناوران جهاددانشگاهی از ساخت دکل‌های نفتی تا قطار متر ملی فعالیت دارند که همه آنها در مسیر خودباوری و اعتماد به توان داخلی است و از خروج ارز از کشور جلوگیری می‌کند.

دکتر مسلمی نائینی با بیان اینکه ترویج و توسعه گیاهان دارویی یکی از برنامه های این نهاد است ادامه داد: بیش از هزار و ۵۰۰ گونه گیاه دارویی در ایران رشد می‌کند که از این تعداد قریب به ۴۰۰ نوع گیاه دارویی مختص کشورمان بوده و در دیگر نقط دنیا کشت نمی‌شود، اما به صورت خام از کشور خارج و پس از فرآوری در کشورهای دیگر دوباره به کشور ما وارد می‌شود که با افتتاح فاز اول دهکده گیاهان دارویی در این استان سعی کردیم گامی مهم برای تحقق شعار جهش تولید با مشارکت مردم برداریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا