همکاری فرهنگستان علوم با سایر فرهنگستان ها

دکتر محمدرضا مخبردزفولی در نشست صمیمانه با همکاران فرهنگستان علوم ضمن تبریک سال جدید و عید سعید فطر اظهار کرد: فرهنگستان علوم از گذشته تاکنون مسیری را طی کرده که نتیجه آن در پیشرفت کشور قابل مشاهده است. امیدواریم این مسیر را ادامه دهیم و شرط اصلی تحقق آن همدلی همه دینفعان است.

به گزارش سیناپرس از مرکز رسانه و روابط عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس فرهنگستان علوم ضمن  قدردانی از حمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به اهدافی در سرزمین های اشغالی، آن را غرورآفرین دانست و بیان کرد: متاسفانه به صورت واقعی و عینی درگیر جنگ احزاب هستیم و این حمله در پاسخ به ظلمی بود که هفته ها و روزها نسبت به زنان و کودکان مظلوم صورت می گیرد، از طرفی جسارت رژیم صهیونیستی به خاک ایران در سوریه غیرقایل بخشش بود که باید به آن پاسخ داده می شد.

وی ادامه داد: هم اکنون بسیاری از دشمنان ما اذعان دارند که گنبد آهنین شکسته شده و رژیم صهیونیستی قابلیت مقاومت و دفاع ندارد، اگر به این جسارت پاسخ داده نمی شد ادامه می یافت. همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند رژیم غاصب اسرائیل مرتکب اشتباه محاسباتی در حمله به کنسولگری ایران شد و امروز متحدان اسرائیل نیز به این موضوع اعتراف می کنند.

رئیس فرهنگستان علوم گفت: نباید این نکته را فراموش کرد که هیچ گاه جمهوری اسلامی آغازگر جنگ نبوده و همواره دنبال صلح و سعادت انسانهاست اما دفاع از حریم مان یک وظیفه است و هیچ گاه اجازه جسارت به کشوری را نمی دهیم چراکه هر انسان آزاده ای دفاع از حیثیت کشورش را تایید می کند.

دکتر مخبردزفولی اضافه کرد: امیدوارم امسال فرهنگستان علوم برنامه های علمی مدون تری را طراحی و هدایت کند تا پیشرفت علمی را رقم بزند و جریان علمی توقف پیدا نکند، جوانان و افراد باسابقه زیادی در حوزه های علمی داریم که می توانیم باید با اراده های قوی آنها اهداف فرهنگستان را دنبال کنیم.

وی بیان کرد: با بیان مشکلات نمی توانیم به نتایج مورد انتظار دست یابیم و اگر برای مسائل مختلف پیشنهادهای متناسب نداشته باشیم اثری نخواهیم داشت، در موضوعاتی نظیر آب، انرژی، غذا و سایر مسائل مهم کشور باید راه حل های لازم را ارائه دهیم و به دنبال حل مسائل باشیم. فرهنگستان برای در موضوعات جدید مانند هوش مصنوعی، باید پیش بینی های لازم و رصد اتفاقات را داشته باشد، همچنین باید از تحولات جریان علم گزارش های دوره ای ارائه شود تا از قافله علم عقب نمانیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: نمی توان از دانشگاه ها انتظار داشت که در حوزه های علمی اقدامات راهبرانه انجام دهند چراکه دانشگاه ها درگیر مسایل خودشان هستند اگر فرهنگستان‌ها در مسائل اساسی فعال نباشند دچار روزمرگی می شوند فرهنگستان علوم مسئولیت هدایت و راهبری را برعهده دارد.‌ باید راهبرد عملیاتی ارائه دهیم و شوراهای علمی فعالتر شوند.

دکتر مخبردزفولی عنوان کرد: در فرهنگستان باید مسیرها را باز کنیم، برای آینده فرهنگستان بسیار امیدوار هستم، باید نسبت به آینده ایمان و امید داشته باشیم و آن را تسری دهیم، کسانی که جوانان این کشور را ناامید می کنند به خودشان و کشور جفا می کنند.

وی اضافه کرد: فرهنگستان علوم می تواند در موضوعات مختلف گام های جدید بردارد، در این مسیر از کمک فرهنگستانهای دیگر نیز استفاده خواهیم کرد و جلسات مشترک برگزار می کنیم.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا