اداره‌ای در ابعاد یک اتاقک!

خبرنگار دیلی میل، گزارشی را از تجربه ماندن در اتاقک‌های هوشمند اداری منتشر کرده و جزئیات جالبی را درباره آنها ارائه داده است.

به گزارش سیناپرس، ادارات آینده به اتاقک‌هایی مجهز خواهند بود که وقتی به آنها وارد می‌شوید و در را می‌بندید، محیط داخلی را تنظیم می‌کنند.

به نقل از دیلی میل، «راب واو»(Rob Waugh)؛ خبرنگار علم و فناوری دیلی میل، یکی از این اتاقک‌ها را امتحان کرده است.

در ادامه، گزارش واو را می‌خوانیم.

من متوجه شدم که این سازه مملو از فناوری‌هایی مانند نرم‌افزار مورد استفاده در خودروهای خودران است. با نشستن در اتاقک «اسمارت پاد»(Smart Pod) متصل به ۴G، تهویه به طور خودکار آغاز می‌شود. هوای اتاقک عوض می‌شود و چراغ‌ها بلافاصله براساس روشنایی اطراف تنظیم می‌شوند.

اگرچه اتاقک‌ها دارای صفحات شیشه‌ای هستند تا پنجره‌ای را به دنیای بیرون باز کنند، اما داخل آنها به طرز باورنکردنی آرام است.

شرکت «فریمری»(Framery) که مغز متفکر طرح بازگرداندن کارمندان به اداره است، گزینه‌های گوناگونی را برای کارکنان ارائه می‌دهد؛ از یک اتاقک با یک میز و چهار صندلی گرفته تا یک اتاق جلسه بزرگ‌تر برای حدود ۶ کارمند.

بیش از چهار میلیون آمریکایی حتی پس از اعلام شدن پایان همه‌گیری هنوز از خانه کار می‌کنند. برخی شرکت‌ها کار از راه دور را صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌دانند؛ زیرا به خرج کردن پول برای فضای اداری نیازی ندارند، اما برخی شرکت‌ها نیز از برگزاری جلسات در «زوم»(Zoom) و پیام‌های نرم‌افزار «اسلک»(Slack) خسته شده‌اند.

«آنجلا فرگوسن»(Angela Ferguson)، بنیان‌گذار شرکت طراحی و راهبرد محل کار «فیوچراسپیس»(Futurespace) گفت که مدیران بیشتری ممکن است منتظر بازگشت تمام‌وقت کارمندان به ادارات در سال جاری باشند، اما مهم است که انگیزه ایجاد کنند.

«سامو هالفورز»(Samu Hällfors)، مدیرعامل و بنیان‌گذار شرکت فریمر گفت: ما با اتاقک‌های اسمارت پاد، به ادارات و فضاهای کاری قدیمی کمک می‌کنیم تا با نیازهای کارکنان خود سازگار شوند. فناوری تطبیقی و بصری اتاقک‌های اسمارت پاد تضمین می‌کند که افراد، فضای کافی و راحتی را برای تمرکز و همکاری بدون به خطر انداختن اهداف خود داشته باشند.

من تصمیم گرفتم که اتاقک «کانتکت»(Contact) شرکت فریمری را آزمایش کنم. این اتاقک، یک صفحه‌ نمایش تله‌کنفرانس در اندازه واقعی دارد که اطلاعات را از نظر بصری و صوتی ارائه می‌دهد. احساس می‌کردم که همراه با کسی در اتاق نشسته‌ام. وقتی در اتاقک نشستم و سلام را شنیدم، تقریبا از جا پریدم.

این اتاقک دارای یک میکروفون کاردیوئید با کارآیی بالا بود که به طور ویژه برای ضبط صدا و مسدود کردن صداهای پس‌زمینه طراحی شده است. اتاقک‌های هوشمند جدید شامل وای‌فای، حسگرهای راداری برای رصد بازدیدکنندگان جدید و یک ساختار صوتی هستند که برای جلوگیری از راه یافتن صدای گفت‌وگو به داخل اتاقک طراحی شده‌اند.

همچنین در قفل‌ها، سیستم پوشش صدای شرکت فریمری تعبیه شده است که «نویز صورتی» را در ناحیه اطراف اتاقک پخش می‌کند. بنابراین، هیچ‌کس نمی‌توانست آنچه را که من در جلسه می‌گفتم، بشنود. نویز صورتی مانند نویز سفید است، اما فرکانس پایین‌تری دارد.

سوئیچ‌های نوری در سرتاسر فضای داخلی تعبیه شده‌اند که برای شفاف و درخشان کردن چهره در تماس‌های ویدئویی هستند.

در این اتاقک می‌توانید از لپ‌تاپ خود استفاده کنید یا صفحه نمایش و سیستم‌های اسپیکر را به کار ببرید.

به محض این که نشستم، توانستم احساس کنم که دمای محیط به یک دمای خنک و دلپذیر تبدیل می‌شود، زیرا تهویه مطبوع به ‌طور خودکار براساس گرمای منتشرشده از بدن تنظیم می‌شود. از این که فهمیدم به لطف ویژگی تعویض هوای داخل در هر ۶۰ ثانیه، هوای سرنشین پیشین را تنفس نمی‌کنم، بسیار خوشحال شدم.

اداراتی که از این اتاقک‌ها استفاده می‌کنند، می‌توانند با استفاده از اپلیکیشن «کانکت»(Connect) شرکت فریمری بفهمند کدام اتاقک بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای من، این واقعیت که بدون نگرانی درباره شنیده شدن حرف‌هایم می‌توانم چیزهایی را در اتاقک‌ها بگویم، آنها را به یک محصول واجد شرایط برای فروش فوری تبدیل می‌کند.

اتاقک‌های اسمارت پاد مانند بسیاری از اتاقک‌های اداری، با برچسب قیمت چشمگیر ۴۰۰۰ دلار عرضه می‌شوند.

ارزان‌ترین اتاقک با قیمت ۶۰۰۰ دلار، به اندازه یک باجه تلفن است و «روم»(ROOM) نام دارد. اتاقک روم دارای فضایی برای ایستادن و یک میز کوچک متصل به دیوار است. این اتاقک مخصوص برقراری تماس‌های تلفنی خصوصی در یک اداره شلوغ است.

گران‌ترین اتاقک موسوم به «فوکوس روم»(Focus Room) که با قیمت ۱۹ هزار دلار به فروش می‌رسد، برای یک کارمند مناسب است؛ اما ابعاد یک اتاقک کار سنتی را دارد.

اتاقک‌های اداری از زمان همه‌گیری رونق گرفتند و فریمری اولین شرکتی بود که آنها را ساخت.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا