پیاده سازی موفقیت آمیز سیستم کشت NGS در جهاددانشگاهی خراسان رضوی

عضو هیات علمی گروه پژوهشی بیوتنولوژی گیاهان باغبانی جهاددانشگاهی خراسان رضوی گفت: سیستم کشت NGS برای اولین بار در سطح کشور توسط این گروه طراحی و اجرا شده است که با کنترل دقیق شرایط محیطی، افزایش عملکرد و بهره‌وری آب و کود و در مجموع افزایش چشمگیر بهره‌وری اقتصادی را به دنبال داشته است.

به گزارش سیناپرس از روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، مهدیه خرازی عضو هیات علمی گروه پژوهشی بیوتنولوژی گیاهان باغبانی جهاددانشگاهی خراسان رضوی با بیان این مطلب افزود: این گروه با توسعه این سیستم پیشرفته در سطح کشور در نظر دارد امکان افزایش سودآوری صنعت کشت‌های گلخانه‌ای در کشور را فراهم کند.

وی تصریح کرد: یکی از نوین ترین سیستم های کشت هیدروپونیک تجاری مطرح در دنیا، سیستم های کشت مبتنی بر تکنولوژی لایه نازک آب یا اصطلاحا NFT است و یکی از کاراترین نوع از این سیستم ها تحت عنوان New Growing System (NGS) توسط یک شرکت اسپانیایی توسعه یافته است.

وی ادامه داد: این سیستم شرایط مناسبی را جهت پرورش گیاهان با حجم کانوپی و ریشه حجیم، بدون کاربرد بستر کشت در شرایط مزرعه و گلخانه فراهم کرده است. از مزایای سیستم کشت NGS می توان به اکسیژن رسانی بهتر به ریشه گیاه، کاهش هزینه های تولید به دلیل عدم وجود بستر کشت، امکان بررسی دقیق حجم و کیفیت ریشه تولیدی، کاهش مصرف آب و کود تا 50 تا 80 درصد اشاره کرد.

خرازی اظهار کرد: در این سیستم، ریشه گیاه در محفظه V شکل پلاستیکی قرار می‌گیرد و محلول غذایی با توجه به نیاز آبی گیاه در اختیار ریشه گیاه قرار می‌گیرد.

عضو هیات علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی صنعتی جهاددانشگاهی خراسان رضوی تصریح کرد: این سیستم جهت پرورش انواع سبزیجات، صیفی جات و گیاهان زینتی به صورت تجاری در گلخانه های پیشرفته هیدروپونیک مورد استقبال قرار گرفته است و انتقال فناوری آن از اسپانیا به بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی صورت گرفته است. با این حال در آسیا، تنها کشورهای روسیه، قزاقستان و امارات این فناوری را در سطح تجاری مورد استفاده قرار داده اند.

وی تصریح کرد: از آنجا که ایران دارای اقلیمی خشک و نیمه خشک بوده، هرگونه سیاست گذاری در خصوص استفاده بهینه و افزایش کارایی مصرف آب بویژه در بخش کشاورزی به عنوان بزرگترین مصرف کننده منابع آبی کشور، می تواند تاثیر قابل توجهی در کنترل بحران آب داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: توسعه محصولات گلخانه‌ای سهم ویژه‌ای در افزایش کمی و کیفی تولیدات کشاورزی، افزایش بهره‌وری در استفاده از اراضی و نهاده‌های تولید، ارتقاء امنیت غذایی ایفا می‌کند.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا