سرعت پیشرفت علم، استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی به‌روز را ضروری ساخته

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، گفت: سرعت پیشرفت علم در دنیا، استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی به‌روز توسط محققان دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشورمان را ضروری ساخته است.

به گزارش سیناپرس از روابط عمومی وزارت علوم، محمدعلی زلفی گل یکی از نیازهای اساسی دانشگاه‌های کشور و مراکز علمی را تامین تجهیزات آزمایشگاهی به‌روز برای این مراکز عنوان کرد و گفت: زمانی جرم اجسام با وسیله‌ای به نام ترازو سنجش می‌شد، در حالی که امروزه وزن کشی با تجهیزات جدیدتر، بسیار دقیق و هوشمند شده و به چندین رقم اعشار رسیده است. این فرایند در سطح وسیع‌تر و پیشرفته‌تر به عنوان نیاز امروز مراکز پژوهشی مطرح است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: علاوه بر ضرورت توجه به این مقوله برای رفع نیاز تحقیقاتی دانشمندان و محققان و پیشرفت تحقیقات علمی کشور، تامین تجهیزات آزمایشگاهی به‌روز برای محققان فعال در مراکز علمی و دانشگاهی، در ارتقاء رتبه علمی کشورمان در مجامع بین‌المللی بسیار مهم و اثرگذار خواهد بود.

زلفی گل در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، همچنین با اشاره به راه اندازی بورس صنعت برای جذب و نگهداشت نخبگان در کشور اظهار داشت: در این زمینه با بنیاد ملی نخبگان در حوزه های علوم پایه قرارداد منعقد کرده ایم. بر این اساس، دانش آموختگان مورد تایید بنیاد ملی نخبگان یا نخبگانی که جایزه شهید شهریاری را کسب کرده باشند، خارج از فراخوان برای جذب به دانشگاه‌ها معرفی خواهند شد.

وی ادامه داد: تمام تلاش خود را برای گسترش بورس صنعت خواهیم کرد تا نخبگان و داوطلبانی که رتبه‌های برتر را کسب می‌کنند، بتوانند بورسیه شده و نگرانی از بابت آینده شغلی‌ خود نداشته باشند.

عقب‌افتادن در علوم جدید و نوپدید غیرقابل جبران است

وزیر علوم همچنین با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب بر لزوم توجه ویژه به حوزه‌های علوم نوپدید و جدید همچون کوانتوم، میکروالکترونیک و هوش مصنوعی گفت: در حال حاضر علوم الکترونیک و میکروالکترونیک پیش نیاز بسیاری از صنایع محسوب می‌شود و لازم است برای عقب نماندن کشور در این شاخه‌های علمی نیز به این حوزه توجه ویژه‌ای شود.

زلفی گل اظهار داشت: عقب افتادن در علوم نوپدید همچون هوش مصنوعی و میکروالکترونیک غیرقابل جبران خواهد بود. جهان به سرعت در حال پیشرفت است و غفلت از این مسئله ما را در آینده علمی کشور، نیازمند کشورهای دیگر خواهد کرد.

وی تاکید کرد: حتی به مقدار بسیار کم هم که شده باید بودجه‌ای برای این حوزه ها در نظر گرفته شود هرچند نیازمند یک ردیف بودجه خاص در این حوزه‌ها هستیم و مطلوب این است که در این زمینه رقم بودجه‌ای مناسبی تامین و هزینه شود.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا