دیدار رئیس سازمان امور دانشجویان با سفیر اندونزی در ایران

رئیس سازمان امور دانشجویان با «رونی پراستیو یولیانتورو» سفیر جمهوری اندونزی در ایران، در محل سازمان امور دانشجویان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش سیناپرس از روابط عمومی وزارت علوم به نقل از سازمان امور دانشجویان، هاشم داداش پور معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان با «رونی پراستیو یولیانتورو» سفیر جمهوری اندونزی در ایران در محل سازمان امور دانشجویان دیدار و گفت‌وگو کرد.
در این دیدار داداش پور گفت: برای ما بسی مایه خرسندی است که فرصت دیدار با دوستان کشور اندونزی که در واقع برادر مسلمان ما هستند شکل گرفت و ما هر زمان در هر نقطه از جهان، مسلمانی را می‌بینیم با خوشحالی با او هم صدا می‌شویم و‌امیدواریم روزی کشور‌های اسلامی با وحدت و همدلی و هم افزایی، سرآمد در تمامی عرصه‌ها گردند.
رئیس سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه از طریق تعاملات دوجانبه، ارتباطات افزایش می‌یابد؛ اظهار کرد: بورسیه‌های تحصیلی سبب تقویت مناسبات میان دو کشور می‌شود؛ زیرا به هر میزان دانشجویان اندونزیایی در کشور ایران و دانشجویان ایرانی در کشور اندونزی به تحصیل بپردازند روابط میان دو کشور در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و غیره رشد خواهد یافت.
معاون وزیر علوم ادامه داد: همکاری‌های علمی و دانشگاهی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند، در این خصوص ما می‌توانیم شرایطی را ایجاد کنیم تا دانشجویان کشور اندونزی در صورت دارا بودن شرایط، بر‌اساس علاقه در رشته‌های مختلف در کشور ایران به تحصیل بپردازند.
داداش پور با بیان اینکه به تناسب تعداد بورسی که کشور اندونزی به دانشجویان ایرانی اختصاص می‌دهد به همان میزان دولت ایران برای دانشجویان اندونزیایی بورس تحصیلی در نظر خواهد گرفت؛ تصریح کرد: این بورس تحصیلی در کلیه رشته‌های دانشگاهی زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قابل ارائه خواهد بود.
وی با بیان اینکه ترویج زبان فارسی برای ما بسیار اهمیت دارد؛ تصریح کرد: بورس تحصیلی در تمام مقاطع تحصیلات تکمیلی و در همه رشته‌ها به ویژه زبان فارسی، ایران‌شناسی، مطالعات ایران، فلسفه، هنر ایرانی ارائه خواهد شد و دانشجویان اندونزیایی می‌توانند در کلیه رشته‌های مورد علاقه خود در دانشگاه‌های ایران به تحصیل بپردازند.
داداش‌پور با اشاره به اینکه بر اساس برنامه هفتم توسعه که از سال ۱۴۰۳ آغاز خواهد شد و تا ۵ سال دیگر یعنی سال ۱۴۰۷ ادامه دارد، ۳۲۰ هزار دانشجویی خارجی برای تحصیل در دانشگاه‌های ایرانی جذب خواهند شد؛ گفت: یکی از کشور‌های هدف ما برای جذب دانشجوی بین‌المللی، کشور اندونزی است زیرا تمایل داریم در دو حوزه کشور‌های همجوار و کشور‌های مسلمان بتوانیم دانشجوی بیشتری را جذب کنیم و خوشحال خواهیم شد که تعدادی قابل توجهی از این دانشجویان از کشور اندونزی باشند.
رئیس سازمان امور دانشجویان اظهار کرد: کشور ایران خوشبختانه در حوزه علمی جزء ۱۵ کشور برتر جهان است. بنابراین ظرفیت و دانشگاه‌های بسیار خوبی در کشور ایران وجود دارد که کشور‌های دیگر می‌توانند در جهت افزیش تعاملات دو طرفه از آن بهرمند شوند.
معاون وزیر علوم خاطر نشان کرد: یکی دیگر از برنامه‌هایی که می‌توان در جهت افزایش تعاملات علمی میان دو کشور داشت، برگزاری دوره‌های مشترک علمی میان دانشگاه‌ها است به طوری که دانشجو دو سال تحصیلی از مقطع لیسانس خود را در کشور اندونزی و دو سال بعدی را در کشور ایران و یا بالعکس بگذراند.
داداش‌پور در پایان تصریح کرد: در حقیقت مهم‌ترین رکن معرفی کشور‌ها به یکدیگر، نیروی انسانی است، در همین راستا دانشجویان به عنوان سرآمدان و پیشقراولان هر جامعه‌ای، می‌توانند انتقال دهند و معرفی‌کننده ظرفیت‌های کشور خود و کشوری که در آن به تحصیل می‌پردازند باشند و این موضوع خود سبب شناخت بیشتر و افزایش تعاملات کشور‌ها خواهد شد.
در ادامه این دیدار «رونی پراستیو یولیانتورو» سفیر جمهوری اندونزی در ایران ضمن ابراز خرسندی از این گفت‌وگو بیان کرد: در حال حاضر ۲۵۰ دانشجوی اندونزیایی در ایران مشغول به تحصیل هستند که عمدتاً در شهر‌های تهران، قم، مشهد و در رشته‌های علوم اجتماعی، پزشکی، فنی و مهندسی به تحصیل می‌پردازند.
وی ادامه داد: دولت مالزی بورس تحصیلی دارماسیسوا را برای سال تحصیلی ۲۰۲۵-۲۰۲۴ فعال کرده است که از تاریخ ۱۷ فوریه ۲۰۲۴ تا ۷‌آوریل ۲۰۲۴ فراخوان آن در دسترس متقاضیان است.
سفیر جمهوری اندونزی تصریح کرد: بورس تحصیلی دارماسیسوا یک بورس تحصیلی یک ساله بدون مدرک است که در حوزه زبان، فرهنگ و هنر اندونزی اعطا می‌شود.
وی در پایان ابراز خرسندی کرد که با جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف به ویژه علمی در تعامل است و اعلام داشت این تعاملات گسترش می‌یابد.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا