انتخاب دو طرح اعضای هیئت علمی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران به عنوان طرح صنعتی برتر

دو طرح اعضای هیئت علمی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران توسط دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به‌عنوان طرح صنعتی برتر پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها در سال ۱۴۰۲ معرفی شد.

به گزارش سیناپرس از روابط عمومی وزارت علوم به نقل از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ۱۵۵ طرح صنعتی برتر دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها در سال ۱۴۰۲ را معرفی کرد.
در این میان طرح مجید جوانمرد با عنوان ” ایجاد ارزش افزوده به روغن و بخش جامد ضایعات گوشت و مرغ درمقیاس صنعتی” و طرح هادی سازگار با عنوان “باز طراحی سیستم ترمز و سیستم تعلیق خودرو تارا احتراقی به منظور استفاده در نسخه الکتریکی” به عنوان طرح برگزیده دانشگاهی – پژوهشگاهی ۱۴۰۲ از طرح‌های انتخابی بود.
طرح جوانمرد با عنوان ایجاد ارزش افزوده به روغن و بخش جامد ضایعات گوشت و مرغ در مقیاس صنعتی با سرمایه‌گذاری شرکت خصوصی صنایع شیمیایی ارمغان سپهر و در چرمشهر ورامین اجرا شده است. اجرای موفقیت‌آمیز این طرح علاوه بر بهبود کیفیت روغن حیوانی استخراج شده از ضایعات صنایع گوشت و تولید پودر گوشت برای غذای دام، منجر به صدور مجوز ادامه فعالیت از سوی سازمان محیط زیست برای این شرکت نیز شد.
طرح پژوهشی سازگار “بازطراحی سیستم ترمز و سیستم تعلیق خودرو تارا احتراقی به منظور استفاده در نسخه الکتریکی” با حمایت شرکت جتکو انجام پذیرفت. این طرح یکی از زیر پروژه­‌های، پروژه کلان “تارا برقی” شرکت جتکو است. نسخه برقی خودرو تارا نسبت به نسخه بنزینی، وزنی به مراتب بالاتر و توزیع وزنی کاملاً متفاوتی دارد. از طرفی به دلیل حذف بخش قابل توجهی از قطعات مختص موتور احتراقی و اضافه شدن قطعات مربوط به خودرو برقی، جانمایی و پکیجینگ نسخه برقی با بنزینی نیز کاملاً متفاوت است. در مجموع با توجه به این تغییرات نمی‌­توان از سیستم تعلیق و ترمز نسخه بنزینی در نسخه برقی استفاده کرد. در این طرح پژوهشی پس از دریافت الزامات کارخانه و استاندارد‌های خودرویی، تحلیل‌­‌ها و شبیه‌­سازی­‌های دینامیکی لازم انجام پذیرفت. سپس بر اساس نتایج تحلیل­‌ها و شبیه­‌سازی­‌ها، نقشه ساخت و مشخصات فنی قطعات سیستم ترمز و تعلیق استخراج و برای سازندگان مربوطه ارسال گردید. پس از ساخت، قطعات بر روی خودرو نصب و تست­‌های مورد نظر انجام پذیرفت. هم اکنون سه نمونه خودرو تارا برقی که مجهز به سیستم تعلیق و ترمز بازطراحی شده می‌­باشند تولید شده و در حال استفاده می‌­باشند.
گفتنی است دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هر ساله اقدام به شناسایی و تدوین قرارداد‌های برگزیده دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها می‌کند. که در سال ۱۴۰۲ نیز با مشارکت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور تعداد ۱۵۵ طرح به‌عنوان طرح برتر معرفی شد.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا