نشست دبیر ستاد توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی و رباتیک در دانشگاه یزد

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی و رباتیک کشور در نشستی با حضور رئیس دانشگاه یزد و چندتن از مسئولان دانشگاه‌های استان و اعضای هیئت علمی رشته‌های مهندسی کامپیوتر و مکانیک، فعالیت‌های این ستاد را تشریح کرد.

به گزارش سیناپرس از روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه یزد، بهروز مینایی، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی و رباتیک در این نشست گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته نقشه راه کشور در سند هوش مصنوعی تنظیم شده و می‌توان گفت این سند یکی از مترقی‌ترین و بهترین سندهای علمی کشور است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای هوش مصنوعی در کشور گفت: ما برای تعامل با جهان و رسیدن به جایگاه مطلوب نیاز داریم که اصلاحاتی را در حوزه‌های مختلف انجام دهیم. ضروری است تغییراتی در سرفصل‌های دروس ایجاد و رشته‌های جدیدی در این راستا راه‌اندازی کنیم و این تغییرات در برخی دانشگاه‌ها آغاز شده و به زودی به دانشگاه‌های دیگر ابلاغ خواهد شد.

وی افزود: نقشه راه وزارت علوم در حوزه هوش مصنوعی نیز در حال تدوین است و اهداف و راهبردهای آن تنظیم شده و به زودی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مینایی اظهار کرد: ما باید یک هوش مصنوعی عمومی در سطح دانشگاه‌ها برای آشنایی با قابلیت‌های آن داشته باشیم و لازم به ذکر است که تدوین سیلابس (سرفصل‌های دروس) آن انجام شده و رشته‌های مهندسی، علوم پایه و علوم انسانی می‌توانند اخذ کنند.

این مقام مسئول در خصوص فعالیت‌های ستاد توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی و رباتیک کشور گفت: فعالیت‌های انجام شده در این ستاد در دو حوزه ترویجی و حوزه دانشی و توسعه فناوری است. در حوزه ترویجی آشنایی دانش‌آموزان و عموم مردم با هوش مصنوعی مطرح است.

مینایی یادآور شد: از پروژه‌های اصلی ستاد، تهیه دستیارهای هوش مصنوعی در حوزه علوم انسانی، پژوهش و آموزش، تهیه هوش مصنوعی مولد و هوش مصنوعی توضیح‌پذیر و ارتباط هوش مصنوعی با اخلاق است که در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه یزد یکی از دانشگاه‌های ممتاز کشور به ویژه در زمینه بحث رباتیک است تصریح کرد: با توجه به قابلیت‌های استان یزد در زمینه هوش مصنوعی ما امید داریم تا از توانمندی این استان به ویژه دانشگاه یزد در تمام رشته‌ها بخصوص رشته کامپیوتر و حوزه رباتیک بهره‌مند شویم.

عباس کلانتری رئیس دانشگاه یزد نیز در این نشست با ارائه گزارشی از آمار دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه یزد گفت: رشته مهندسی کامپیوتر این دانشگاه، یکی از رشته‌های پرطرفدار و دارای استادان باسابقه است.

وی افزود: با توجه به شرایط خاص استان یزد در حوزه فناوری اطلاعات، فارغ‌التحصیلان این رشته از لحاظ اشتغال مشکلی ندارند و با توجه به تقاضای بالایی که وجود دارد، در برنامه ستاد آمایش استان تصمیم بر تقویت این رشته داریم.

کلانتری تصریح کرد: در طرح بورسیه شغلی که سال گذشته برای اولین بار توسط دانشگاه یزد اجرا شد، بیشترین متقاضیان مربوط به رشته کامپیوتر و فناوری اطلاعات بودند.

رئیس دانشگاه یزد تاکید کرد: با توجه به اهمیت بحث هوش مصنوعی و اینکه دانشگاه یزد همواره در بحث‌های علمی پیشرو بوده است، تقاضای همکاری با ستاد توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی و رباتیک را داریم.

وی افزود: استان یزد دارای مزیت‌هایی در حوزه معدن، فولاد، نساجی، گردشگری، فناوری اطلاعات و پزشکی است. در این حوزه‌ها در استان داده‌های خوبی داریم و دانشگاه یزد در این حوزه‌ها آماده همکاری با ستاد است.

کلانتری با اشاره به بحث امضای تفاهم‌نامه دانشگاه علوم پزشکی و ستاد توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی و رباتیک که در دستور کار ستاد قرار دارد گفت: با توجه به قابلیت‌هایی که در دانشگاه یزد و دانشگاه علوم پزشکی یزد در زمینه‌های مختلف حوزه هوش مصنوعی وجود دارد خواستار امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه بین سه مجموعه هستیم.

گفتنی است؛ حاضرین در نشست نیز طی سخنانی مسائل و دغدغه‌های خود را در مورد موضوع جلسه مطرح کردند.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا