نقد به عدم اجرای مصوبات میز ملی صادرات شیرین بیان توسط بخش دولتی

رئیس اتاق بازرگانی فارس با برشماری مشکلات صادرات و واردات فعالان صنعت شیرین بیان از جمله مسایل برگشت ارز، ورود موقت مواد اولیه و تجهیز منابع مالی در چند سال اخیر اظهار داشت: عدم توجه به اجرای مصوبات میز ملی گویای این است که مسئولان و بخش دولتی نسبت به صادرات غیرنفتی و صنایع ارز آور اهتمام ندارند.

محمدصادق حمیدیان امروز 8 اسفندماه در میز ملی صادرات شیرین بیان ایران گفت: صنعت شیرین بیان سهم خوبی در صادرات غیرنفتی استان و کشور دارد و با وجود بیش از 80 درصد از فعالان این صنعت در فارس، جایگاه خوبی در بخش اشتغال و حجم سرمایه گذاری در استان داشته است که این مهم باید مورد توجه مسئولان استان و کشور قرار داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در چند سال اخیر مشکلات فعالان اقتصادی حوزه شیرین بیان همواره تکرار شده افزود: بر اساس گزارش اتحادیه شیرین بیان ایران مصوبات جلسات قبلی به طور کامل انجام نشده و همین مشکلات تا امروز ادامه دار بوده و روند فعالیت این بخش را با کندی مواجه کرده است.

حمیدیان با برشماری مشکلات صادرات و واردات فعالان صنعت شیرین بیان از جمله مسایل برگشت ارز، ورود موقت مواد اولیه و تجهیز منابع مالی در چند سال اخیر اظهار داشت: همین عدم توجه به اجرای مصوبات میز ملی گویای این است که مسئولان و بخش دولتی نسبت به صادرات غیرنفتی و صنایع ارز آور اهتمام ندارند درحالی که همین صنایع می توانند در ارز آوری، اشتغال و توسعه اقتصادی کشور موثر باشند.

رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: همچنین تصمیمات میز ملی برای فعالان بخش خصوصی در کشور اتخاذ می شود و معطوف به کل کشور است لذا انتظار می رود بخش دولتی توجه جدی نسبت به اجرای این مصوبات داشته باشد.

وی ادامه داد: بخش خصوصی نیازمند کمک بخش دولتی برای تسهیل فضای کسب و کار و فعالیت است.

در ادامه این جلسه، رئیس اتحادیه شیرین بیان ایران نیز گفت: صنعت شیرین بیان ایران یک تجارت جهانی منحصر به فرد برای ایران است و جایگاه کشورمان در این بخش در دنیا ممتاز بود اما در چند سال اخیر به دلیل دست و پاگیری فعالان این صنعت با مشکلات داخلی؛ حجم صادراتی و ارزش‌افزوده محصول کم نظیر شیرین بیان ایران تنزل پیدا کرده است و کشورهای دیگر به دنبال گرفتن جای ما در دنیا هستند.

منصور آزادی با بیان اینکه در حال حاضر 90 درصد صادرکنندگان شیرین‌بیان تحت پوشش اتحادیه ملی صادرات شیرین‌بیان هستند افزود: نیاز است در حوزه صنعت شیرین بیان تصمیم گیری های ویژه ای در کشور اتخاذ شود.

به گزارش سینا پرس فارس به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، وی گفت: بر اساس قانون، مصوبات میزهای ملی در کشور لازم الاجر برای کل کشور است و گلایه ما فعالان این بخش از بخش دولتی است که نسبت به رفع مشکلات این بخش توجه کافی ندارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا