در هفتاد و ششمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان فارس مطرح شد؛
احیای شورای استانی ثبت آثار تاریخی و فرهنگی در فارس

شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان فارس در جلسه هفتاد و ششم، با طرح موضوع پایش اجرای قانون بهبود محیط کسب و کار و دریافت عوارض از تغییر کاربری زمین‌های حریم شهری توسط سرمایه‌گذاران گردشگری و میراث فرهنگی، برگزار و احیای شورای استانی ثبت آثار تاریخی، طبیعی و میراث غیرمنقول به منظور تسهیل در حفظ آثار با شان استانی و محلی تصمیم گیری شد.

به گزارش سینا پرس فارس، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس، امروز 30 بهمن ماه در جلسه هفتاد و ششمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان فارس که با حضور استاندار فارس، اعضای دولتی، بخش خصوصی و مدیران کل دستگاه های اجرایی برگزار شد، اظهار داشت: بر اساس قانون مربوط به حفظ آثار ملی و نظامنامه اجرایی آن، مراحل ثبت آثار تاریخی منقول و غیر منقول در فهرست آثار ملی در هفت مرحله انجام می‌شود.

محمد صادق حمیدیان ادامه داد: از سالهای 84 تا 88 شورایی متشکیل از استان‌های فارس، بوشهر، کهکیلویه و بویر احمد حول محور فارس دفتر منطقه ای را تشکیل داده و جلسات ثبت با حضور کارشناسان استان‌های مرتبط تشکیل و پرونده ها مورد بررسی و تصویب قرار گرفته و سپس به تهران ارسال می شد.

او در  ادامه با بیان اینکه تاکنون نزدیک به سه هزار و 100 اثر از استان فارس در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است افزود: در سالهای 89 تا 94 ثبت آثار تاریخی با افت شدیدی مواجه شد. به طوری در سالهای بعد از آن به طور میانگین سالیانه کمتر از 10 اثر به این فهرست افزوده شده است.

حمیدیان بیان کرد: بر اساس کار کارشناسی متخصصان این حوزه، به دلیل محدودیت زمانی و کثرت پرونده ها امکان رسیدگی سریع و طرح همه پرونده های ثبتی وجود ندارد و با توجه به اینکه استان فارس جز استان های پیشرو در حوزه آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی می باشد با به تاخیر افتادن ثبت آثاری که در معرض تخریب و یا آسیب هستند عملکرد استان نیز کاهش می یابد.

او اظهار داشت: همچنین در پی این موضوع نیز شاهد خروج و یا عدم توجه به سرمایه گذاری به ویژه در حوزه های گردشگری و اقامتی و ایجاد و احیای مراکز گردشگری در استان هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی فارس با پیشنهاد احیای شورای استانی ثبت آثار تاریخی، طبیعی ناملموس و میراث غیرمنقول تاریخی و فرهنگی در فارس اضافه کرد: در خصوص تصمیم گیری در حوزه تشکیل شوراهای استانی ثبت آثار تاریخی در سالهای قبل در سالهای قبل اختیارات در محدوده استان بود که از روند خوب و قابل قبولی برخوردار بودیم اما در حال حاضر همه فعالیت ها در تهران متمرکز شده و مطالبه فعالان این بخش بازگرداندن روال قبلی و احیای شوراهای استانی است.

حمیدیان ادامه داد: پیشنهاد مشخص بخش خصوصی استان این است که تشکیل شورای استانی ثبت آثار تاریخی، طبیعی ناملموس و میراث غیرمنقول تاریخی، فرهنگی و ثبت آثار دارای شان استانی و ملی به ریاست استاندار محترم به استانها تفویض شود و حدود اختیارات تا ثبت آثار محلی به استان تخصیص یابد.

او عنوان داشت: همچنین دفاتر منطقه ای ثبت وباره با نظارت دفتر قبت تهران تشکیل و پرونده ها در جلسات دفاتر منطقه ای طرح و نواقص و مشکلات آنها جهت انجام مراحل نهایی ثبت به تهران ارسال شود که این موضوع می تواند در تسهیل در حفظ و احیای موثرتر از ااین آثار بسیار کارا باشد.

در ادامه این جلسه مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس نیز گفت: در خصوص تشکیل شورای استانی بازدیدی توسط معاون وزارتخانه از محور زندیه و تخت جمشید انجام شد که پیگیری این موضوع را دنبال خواهیم کرد.

محمد ثابت اقلیدی افزود: به دلیل آنکه پرونده های کشور زیاد است و ثبت آثار ناملموسی که در استان وجود دارد تبدیل به رویداد می شود و ما این موضوع را پیگیری می کنیم.

ثابت اقلیدی افزود: در سالهای اخیر این موضوع ثبت آثار ناملموس تسری پیدا کرده و استان فارس 5 سهمیه دارد. در بحث نشان ملی صنایع دستی استان، 134 اثر نشان ملی گرفتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا