تخت جمشید آماده استقبال از گردشگران نوروزی می شود

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس در بازدید میدانی از مجموعه جهانی تخت جمشید برای بهبود وضعیت و ساماندهی محیط‌های پیرامونی این مجموعه جهانی دستورات لازم را داد و خواستار تسریع در این امور شد.

محمد ثابت اقلیدی امروز 29 بهمن ماه در بازدید از مجموعه جهانی تخت جمشید، گفت: مدتی است ساماندهی بلوار ورودی تخت جمشید انجام شده و تا قبل از تعطیلات عید نوروز تمامی اقدامات لازم در این مکان پربازدید برای گردشگران و مسافران انجام خواهد شد.

مدیرکل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: سرویس‌های بهداشتی فعلی مجموعه جهانی تخت جمشید در حال ساماندهی و مکان مناسب برای سرویس‌های جدید این مجموعه نیز تعبیه‌شده است.

او به ساماندهی فضای سبز میراث جهانی تخت جمشید اشاره کرد و افزود: در سال‌های اخیر به دلیل خشک‌سالی تعدادی از درختان در مجموعه تخت جمشید خشک‌شده‌اند و تمهیداتی در نظر گرفته‌ایم که امسال در روز درختکاری نهال‌های جدید را جایگزین کاج‌های خشکیده کنیم.

ثابت اقلیدی گفت: درخت‌های کل مجموعه تخت جمشید هرس می‌شوند و کاشت درخت جدید در مجموعه و حریم میراث‌ جهانی تخت جمشید در دستور کار است.

او در ادامه گفت: شیشه‌های آسیب‌دیده صفحه تعویض و نوسازی پلکان چوبی ورودی مجموعه از امروز آغاز می‌شود و بعلاوه روشنایی مسیر فراهم خواهد شد.

مدیرکل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس به برپایی بازارچه‌های صنایع‌دستی در ایام نوروز اشاره کرد و گفت: امسال بازارچه‌های تخت جمشید ساماندهی می‌شود به‌گونه‌ای که صرفاً بازارچه صنایع‌دستی را در مجموعه خواهیم داشت و در کنار این بازارچه‌ها تعداد محدودی مغازه برای فروش نیازهای اولیه گردشگران مثل آب‌معدنی، چای و اغذیه خواهیم داشت.

ثابت اقلیدی همچنین از ساماندهی و مرمت پلکان چوبی ورودی این سایت تاریخی خبر داد و گفت: در آینده‌ای نزدیک ساختمان موزه تخت جمشید (موزه هخامنشی فارس) مرمت خواهد شد.

به گزارش سینا پرس فارس به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس، او همچنین بر لزوم ایجاد زیرساخت‌های لازم برای بازدید گردشگران از آبراهه‌های تخت جمشید تأکید کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا