معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد:
اجرای دو پویش سلامت محور در فارس

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اهمیت مشارکت مردم در دستیابی به اهداف حوزه سلامت، از آغاز ۲ پویش “ارتقاء آگاهی و سلامت مادران باردار” از ۲۸ بهمن لغایت ۴ اسفند و “فارس زیبا با طبیعت بدون زباله” از 13 تا 17 اسفند خبر داد.

به گزارش سینا پرس فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر عباس رضاییان زاده امروز، 28 بهمن ماه، با بیان اینکه امروزه بحران ریختن زباله در طبیعت به یک پدیده عمومی تبدیل شده است، گفت: زباله‌ها نه‌ تنها باعث از بین رفتن زیبایی طبیعت می‌شوند بلکه به آن‌ آسیب می‌رساند.

رضاییان زاده ادامه داد: ریختن زباله در طبیعت اثرات جبران ناپذیری را بر منابع آب و خاک ما خواهد داشت. رهاسازی پلاستیک در محیط زیست ضمن ایجاد آسیب‌هایی مثل بیماری و مرگ حیوانات، آلودگی منابع طبیعی و چرخه غذایی جانوران و انسان ها، چهره بسیار نامطلوبی از طبیعت محیط زیست ما ایجاد می کند.

او با بیان این موضوع که اغلب مردم با اینکه می‌دانند کیسه‌ پلاستیکی و ظرف‌های ساخته شده از پلاستیک به محیط زیست آسیب می‌ رسانند، باز هم برای خرید و جابه‌جایی وسایل از کیسه‌ پلاستیکی استفاده می‌کنند، گفت: تجزیه‌ طولانی مدت از خصوصیت های پلاستیک است که سال‌ها طول می‌کشد و در طول این مدت، به دلیل تابش آفتاب بر روی آن، مواد سمی سازنده پلاستیک وارد هوا و خاک می‌شود و آلودگی محیط زیست را سبب می شود.

معاون بهداشت دانشگاه افزود: با توجه به نزدیک شدن به بهار طبیعت و آغاز سفرهای نوروزی، معاونت بهداشت دانشگاه برنامه ریزی برای پاک سازی محیط زیست از پسماند های پراکنده در اطراف جاده ها و ورودی های شهر ها و روستا ها به ویژه پلاستیک های رها شده در طبیعت را انجام داده است.

او ادامه داد: این پویش با شعار “فارس زيبا با طبيعت بدون زباله” از تاریخ 13 تا 17 اسفند با مشارکت هم استانی های عزیز و همکاری تمامی سازمان ها و سمن ها اجرا خواهد شد.

رضاییان زاده همچنین با بیان این موضوع که سواد سلامت مادران عامل کلیدی و مهمی در تضمین انجام مراقبت‌های دوران بارداری است، گفت: به همین منظور پویش “ارتقا آگاهی و سلامت مادران باردار” از تاریخ 28 بهمن لغایت 4 اسفند سال جاری در تمامی شبکه های بهداشت و درمان استان برگزار می گردد.

این مقام مسوول در دانشگاه با اشاره به این موضوع که بارداري زمینه ای گسترده و مهم از زندگی زیستی و اجتماعی است و کسب آگاهی هاي لازم و حداقل درباره آن نه تنها حق همه افراد، بلکه وظیفه آنهاست، گفت: ارتقا آگاهی و دانش مادران از تغییرات بدن و جنین در دوران بارداری، کمک می کند تا مادران بتوانند از وضعیت سلامتی خود آگاه شده و در نهایت دوره بارداری خود را به خوبی سپری کرده، برای زایمان آماده باشند و آگاهی لازم برای مراقبت از فرزند خود را بدست بیاورند.

او اضافه کرد: مرگ های مادران جزو مرگ های غیر قابل قبول محسوب می شود، چرا که بسیاری از علل مرگ و میر این گروه هدف قابل پیشگیری است.

معاون بهداشت دانشگاه افزود: با مرگ مادر، خانواده عضو اصلی خود را برای مدیریت و مراقبت کودکان از دست می دهد و سرانجام بقاء و آموزش کودکان نامعلوم می شود.

او در ادامه با اشاره به گزارش سازمان بهداشت جهانی مبنی بر این موضوع که 99 درصد از مرگ و میر مادران در کشورهاي در حال توسعه رخ می دهد، گفت: در سال 1400، 13 مورد، در سال 1401، 10 مورد و در سال جاری تا کنون 8 مورد مرگ مادر باردار در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز اتفاق افتاده است که برخی از این موارد به دلیل عدم اطلاع و حساسیت مادر و اطرافیان وی در خصوص علائم هشداردهنده در دوران بارداری و پس از زایمان و همچنین عدم مراجعه به موقع به مراکز درمانی بوده است.

معاون بهداشت دانشگاه افزود: مراقبت پیش از بارداری اولین و موثرترین گام به سوی زندگی سالم قبل از باردار شدن است که باعث بهبود سلامت مادر و نوزاد می شود و در نتیجه سلامت عمومی و كاهش هزینه ‏های درمانی را به دنبال خواهد داشت.

او گفت: پویش “ارتقا آگاهی و سلامت مادران باردار” با اهداف ارتقای سطح سلامت مادر، جنین و نوزاد و کاهش عوارض و مرگ و میر مادری، پیشگیری از خطرات احتمالی در دوران بارداری و پس از زایمان، آموزش و تأکید بر مسائل مهم دوران بارداری، ترویج بارداری سالم و زایمان ایمن، افزایش آگاهی زوجین از باید و نبایدهای دوران بارداری، ارتقا آگاهی در خصوص اهمیت مراقبت‌های پیش از بارداری، دوران بارداری و پس از زایمان، توانمندسازی مادر در دوران بارداری، پیشگیری و کاهش سقط خود بخودی و عمدی جنین و در نهایت کاهش عوارض و مرگ و میر مادر در دوران بارداری و پس از زایمان از تاریخ 28 بهمن لغایت 4 اسفند اجرا خواهد شد.

او ابراز امیدواری کرد: با انجام این پویش های سلامت محور شاهد ارتقاء سلامت جامعه در آینده نزدیک باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا