۳ شرکت سرمایه‌گذاری دانش‌بنیان‌ها تشکیل می‌شود

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از ایجاد ۳ شرکت مشترک با ۳ بانک در حوزه سرمایه‌گذاری مشترک خبر داد.

محمدصادق خیاطیان در حاشیه رویداد معرفی دستاوردهای شبکه بانکی در تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان با تاکید بر اینکه این رویداد به دنبال نشان دادن نقش تامین مالی در توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان است، گفت: ما معتقدیم قلب تپبنده زیست بوم دانش بنیان، تامین مالی است و نظام تامین مالی متناسب با نوآوری‌هایی که در این حوزه به وجود می آید نیازمند رویکردهای نوآورانه و تخصصی ست.

وی اظهار کرد: خوشبختانه یکی از ارکان مهم در نظام تامین مالی نوآوری، شبکه مالی است که در چند سال اخیر همکاری خوبی را با صندوق داشته است و در این راستا ما انواع همکاری‌ها و خط تلاش‌هایی با شبکه بانکی راه‌اندازی کردیم و در این مدت بیش از ۵۰ همت به محصولات دانش بنیان اختصاص یافته است.

خیاطیان خاطر نشان کرد: این در حالی است که با سرمایه اندکی که درصندوق وجود دارد، توانستیم این خدمات را از طریق اهرمی‌سازی و بهره‌وری این منابع برای شرکت‌ها ارائه دهیم که این اقدامات برای شرکت های دانش بنیان کارساز بوده است‌.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه انتظار داریم این همکاری توسعه یابد، افزود: این همکاری از طریق معرفی ابزارهای نوین و منابعی که در اختیار ماست و همچنین با افزایش سرمایه صندوق که رخ داده و با حمایتی که دولت از این مجموعه دارد، توسعه می‌یابد.

خیاطیان گفت: همکاری ما با شبکه بانکی برقرار است که شامل تسهیلات و ضمانت نامه می شود و اخیرا در حوزه سرمایه گذاری، قانون جهش تولید دانش بنیان اجازه داده است که بانک ها با همکاری صندوق، شرکت های تخصصی سرمایه گذاری برای حمایت از شرکت های دانش بنیان ایجاد کند و امروز با ۳بانک این تفاهم را ایجاد می کنیم و با اجازه ای که از بانک مرکزی دریافت کردیم با همکاری مشترک، این ۳ شرکت‌ مشترک صندوق نوآوری و بانک های عامل رونمایی و فعال می شوند تا وارد حوزه سرمایه گذاری خطرپذیر وی سی شوند.

وی تاکید کرد: صندوق بیش از ۷۰ نوع خدمت را ارائه می دهد که یک بخش آن تسهیلات است که تسهیلات نمونه اولیه برای ایجاد زیر ساخت تا تسهیلات سرمایه در گردش را شامل می شود و در قالب ضوابطی با درخواست شرکت ها داده می شود.

رئیس صندوق نوآوری با اشاره به مشکلات شرکت ها در تامین ضمانت نامه با تاکید بر اینکه ما در این زمینه بسته رشد تولید را تدوین کردیم، گفت: یک بعد این بسته، حل مساله تامین مالی برای شرکت هایی که می‌خواهند از شبکه بانکی تسهیلات دریافت کنند و در این راستا صندوق، رکن ضامن شرکت ها را در این زمینه دارد و ما شرکت ها را ضمانت و آنها را به شبکه بانکی معرفی کردیم و این شرکت‌ها بدون آنکه وثیقه ای به شبکه بانکی ارائه دهند، توانستند تسهیلات خود را دریافت کنند.

وی با تاکید بر اینکه این کار باید توسعه یابد، اظهار کرد: بخشی از حل چالش ضمانت نامه شرکت های دانش بنیان به تامین سرمایه صندوق باز می گردد، ولی آنقدری که ما شروع کردیم با ۳ بانک به میزان ۸ همت توافق کردیم که با ضمانت ما، شرکت ها بتوانند وارد بسته رشد تولید شوند./ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا