ایجاد مقطع دکتری در پردیس جامع دریاساحلی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

رئیس پردیس جامع دریاساحلی دانشگاه‌ صنعتی امیرکبیر گفت: در حال حاضر پذیرش به صورت روزانه و مختص بندرعباس است و بیشتر رشته‌ها کارشناسی و ارشد هستند. با توجه به شرایط ارتباطات‌‌مان با سازمان سنجش و وزارت علوم سعی می‌کنیم سال آینده مقطع دکتری نیز داشته باشیم.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، به نقل از فارس، با توجه به لزوم پشتیبانی مستمر از توسعه سواحل جنوب کشور و حضور پررنگ در آب‌های آزاد و در راستای پاسخ به الزامات آموزش عالی، فناورانه و صنعتی برنامه‌های توسعه کشور در محور جنوب و مخصوصا سواحل مکران در دهه‌های آتی، نام واحد آموزشی هرمزگان(بندرعباس) به پردیس دریا ساحلی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تغییر یافت.

پردیس دریا ساحلی دانشگاه صنعتی امیرکبیر امروزه با تربیت نیروی انسانی متخصص، پژوهش مسئله‌‏ محور در صنایع، ایجاد ارتباطات علمی و فناورانه بین‌المللی، ترویج فناوری‏‌های دانش‌بنیان و تلاش بی‌وقفه در راستای توسعۀ سواحل جنوب کشور و علی‌الخصوص سواحل مکران، پاسدار اعتلای پایدار آموزشی و پژوهشی در علوم و فناوری‌های دریایی و ساحلی کشور است.

در این رابطه علیرضا رهایی سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تأکید بر اینکه این دانشگاه امکان ایجاد رشته‌های مرتبط با نیازها در استان هرمزگان را دارد، گفت: این مهم با ایجاد زیر ساخت‌ها و همکاری اعضا هیئت علمی محقق می‌شود.

وی افزود: این دانشگاه همواره به واسطه استانداردهای بالای آموزش و پژوهش جزو دانشگاه‌های برتر کشور بوده و به واسطه این جایگاه خاص، دانشگاه صنعتی امیرکبیر امکان ایجاد و پشتیبانی رشته‌های مختلف در استان و همچنین رشته‌های نوین و میان رشته‌ای را دارد.

فعالیت‌های این دانشگاه در حوزه‌هایی چون دریایی، هوش مصنوعی و هوافضا است و یکی از علل ایجاد شورای عالی لزوم مشارکت استان در برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های دانشگاه در جنوب کشور است.

محمدامین فیض چکاب رئیس پردیس جامع دریاساحلی دانشگاه‌ صنعتی امیرکبیر درباره تغییر نام این دانشگاه، گفت: این دانشگاه درحقیقت دانشگاه صنعتی امیرکبیر است که در سال ۱۳۶۶-۱۳۶۵ دانشکده‌ای به عنوان مهندسی کشتی‌سازی و صنایع دریایی را به عنوان نهمین دانشکده خودش در بندرعباس تأسیس کرد و در حال حاضر چیزی که در حال تغییر و ارتقا است همان دانشکده مهندسی کشتی‌سازی و صنایع دریایی است.

وی افزود: آنچه که در حال حاضر اتفاق می‌‌افتد این است که در حوزه‌های مرتبط با دریا، سواحل و توسعه سواحل مخصوصاً در محور جنوب به جنوب (از بندرعباس تا آبادان) این نیاز وجود داشت که در حوزه‌های مختلف مربوط به دریا و ساحل که یک جغرافیا است و این جغرافیا می‌تواند در موضوعات علمی مختلف ضریب شود. به عنوان مثال شما می‌توانید عمران را در دریا ضرب کنید و موضوعی بدست بیاورید یا ممکن است شما موضوع مواد و متالوژی را در ساحل بیاورید و مشاهده کنید که چه میزان خردگی مواد در سواحل زیاد است و باید به این موضوع رسیدگی شود.

فیض گفت: هدف‌مان این است مجموعه نیازهایی که مرتبط با جغرافیای دریا و ساحل هست را از منظر آموزشی و پژوهشی در پردیس دریا ساحلی دانشگاه‌ امیرکبیر پوشش دهیم.

 توسعه حوزه‌های اقتصاد دریا و پژوهش در پردیس دریا ساحلی

وی تأکید کرد: آنچه که تا اینجا داریم ارتقای یک دانشکده مهندسی کشتی‌سازی به مجموعه‌ای از دانشکده‌ها و گروه‌های آموزشی است که همچنان زیرمجموعه دانشگاه امیرکبیر فعالیت می‌کنند و در قالب یک پردیس ساحلی است. به نوعی می‌توان گفت ادبیاتی که بیشتر از همه در جامعه متواتر است، بعد از ابلاغیه‌ای که درباره سیاست‌های کلان دریا محور بود، حوزه اقتصاد دریا و تمام فعالیت‌های مرتبط با اقتصاد دریا را پوشش می‌دهیم و سعی می‌کنیم حوزه پژوهشی را توسعه دهیم.

راه‌اندازی مقطع دکتری تا سال آینده

رئیس پردیس جامع دریاساحلی دانشگاه‌ صنعتی امیرکبیر به شرایط پذیرش این دانشگاه اشاره کرد و گفت: دانشجویان از ابتدا به صورت روزانه و از طریق کنکور سراسری پذیرش می‌شدند. استارت این کار هم حدوداً ۸-۷ سال است که آغاز شده و از سال ۱۴۰۱ عملیاتی شد. پذیرش رشته‌های مرتبط با دریا که همان مهندسی دریا است قبلاً به نحوی بود که در مقطع کارشناسی دانشجویان ۲ سال در بندرعباس و ۲ سال دیگر در تهران بودند. در حال حاضر پذیرش به صورت روزانه و مختص بندرعباس است و اکثر رشته‌ها کارشناسی و ارشد هستند. با توجه به شرایط ارتباطات‌‌مان با سازمان سنجش و وزارت علوم سعی می‌کنیم سال آینده نیز مقطع دکتری داشته باشیم.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا