نشست مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های منطقه ۳ کشور به میزبانی دانشگاه مراغه

پنجمین نشست معاونین و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های منطقه ۳ کشور به میزبانی دانشگاه مراغه با موضوعات عفاف و حجاب، انتخابات و برنامه‌های دهه فجر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه مراغه، در نشست معاونین و مدیران دانشگاه‌های منطقه‌ی ۳ کشور، محمد زادشکویان، رئیس دانشگاه مراغه، ضمن ادای احترام به روح طیبه شهدا و یادآوری حادثه تروریستی کرمان، همچنین خوش‌‌آمد‌گویی به حاضرین در این نشست؛ در خصوص چالش‌های فرهنگی گفت: نو دانشجویان دانشگاه، یک سری نواقص و کمبودهایی در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی به همراه خود دارند که در برنامه‌ریزی دانشگاه‌ها این کمبود‌ها باید مدنظر قرار گرفته و برطرف شود. اگر بتوانیم هنگام ورود دانشجویان به دانشگاه این ضعف‌ها را تا حدودی با استفاده از برنامه‌های شاد و مفرح سالم برطرف کنیم، توانسته‌ایم به فرزندان خود در دانشگاه‌ها خدمت کنیم.

یک کار فرهنگی حساب‌ شده و عمیق، می‌تواند منجر به توسعه کل کشور شود

رئیس دانشگاه مراغه: با اشاره به اینکه با یک کار فرهنگی حساب شده و عمیق می‌توانیم کل کشور را توسعه بدهیم، افزود: اگر شاهد ترمیم در عرصه فرهنگ باشیم، آینده‌ روشنی در انتظار کشور و ملت ما خواهد بود، ولیکن اگر به چالش‌های موجود و ضعف پرداخته نشود مطمئنا در آینده  شاهد خطرات جدی و محتمل برای کشور خواهیم بود.

وی ادامه داد: امیدوارم برنامه‌های فرهنگی که با هماهنگی و هم‌فکری در این جلسه مطرح و در آینده اجرا خواهد شد، راهی برای بهبود وضعیت فرهنگی و رفع چالش‌های اولویت‌دار آن باشد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه مراغه نیز در این رابطه اظهار داشت: در کنار‌ دستاورد‌های انقلاب باید نگاهی عمیق و مبنایی به مسائل مهم از جمله حجاب داشته باشیم

حجت‌الاسلام والمسلمین زمانی ضمن خیرمقدم به مهمانان، با اشاره به اهمیت این جلسه توضیح داد: محوریت مطالب جلسه امروز یکی از پر اهمیت‌ترین مسائل روز است که باید مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد‌.

وی ضمن بیان آرمان‌های نهضت امام بیان کرد: متأسفانه در بسیاری از بخش‌‌های جامعه هنوز عمق نهضت امام به درستی درک نشده است. در کنار‌دستاورد‌های ارزشمند انقلاب باید نگاهی عمقی و مبنایی به مسائل مهم از جمله حجاب داشته باشیم.

وی در ادامه سخنان خود اهمیت حجاب را فراتر از پوشش ظاهری بیان کرد و گفت: حجاب فقط در لباس و پوشش ظاهری خلاصه نمی‌شود، هنوز هم برخی به عمق و اهمیت مسئله حجاب پی‌‌نبرده‌اند.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی رهبری با اشاره به اقدامات سایر دولت‌ها بر علیه نظام جمهوری اسلامی ایران، بیان کرد: برای نابودی یک تمدن سه شاخص مطرح است؛ اول خانواده دوم آموزش و سوم تغییر الگو‌ها؛ که در حقیقت اگر در بخش فرهنگی، تفکر و عمل درست نباشد موجب فروپاشی خواهد شد.

وی در پایان مطرح کرد: صدا و سیما خود دانشکده دارد، بهزیستی خود دانشکده دارد و انواع و اقسام وزارت خانه‌ها برای خودشان نیرو تربیت می‌کنند، ولی در کشور ما کار تخصصی فرهنگی هدفمند آنطور که انتظار می‌رود، انجام نمی‌گیرد. ما چیزی که کم‌ داریم نیروی انسانی علاقه‌مند و متخصص کار حرفه‌ای فرهنگی است.

یاس و ناامیدی را از عوامل کنش‌گران فرهنگی رفع کنیم

محمدحسن جوادی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ارومیه: در نشست معاونان و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های منطقه ۳ با اشاره بر رشد فرهنگی در دانشگاه‌ها افزود: از  نظر من رشد فرهنگی در دانشگاه‌ها در برابر محدودیت‌ها و کمبودهایی که داریم رضایت بخش هم نباشد، مطلوب است.

وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی بود، بیان کرد: از ابتدا به دنبال این بودند که دانشگاه‌ها را سوسیالیستی و کمونیستی کنند. دانشگاهای ما را در برابر دین و  روحانیت قرار بدهند؛ تلاش‌هایی کردند که دانشجویان را از تعلق‌ها و دلبستگی‌های ملی خلاص کنند.

وی با اشاره به عملیات طوفان الاقصی و شکست دشمنان در عرصه‌های فرهنگی گفت: اگر میلیاردها دلار خرج می‌کردیم نمی‌توانستیم پوچ بودن شعار‌های آزادی حقوق بشر، دمکرات‌ها و سازمان بین‌الملل را ثابت کنیم. ۴۵ سال است که این ایدئولوژی را داشته‌ایم و این فعالیت دشمنان نشان داد همه‌ی این شعار‌ها فقط یک حیله‌گری دروغین و آشکار است.

وی در پایان گفت: لذا یاس و ناامیدی را اول از عوامل کنش‌گران فرهنگی از بین ببریم. ما به عنوان نیروهای فرهنگی موظف و مکلفیم که با قاطعیت، قدرت و ایمان قطعی، حقانیت جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی، نشاط و  شادابی و مدیریت جهادی را که نمونه‌اش در دانشگاه مراغه به عنوان یک دانشگاه جوان و نوپا دیده می‌شود، به دانشجویان انتقال دهیم.

دبیر نشست معاونین و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های منطقه ۳ کشور در مورد استفاده از هنر‌های هفت‌گانه در فعالیت‌های فرهنگی گفت: ما نیز باید از هنرهای هفت‌گانه استفاده کنیم. این قدرت دشمن است که از هنرهای هفت‌گانه استفاده می‌کند و ما نیز باید از آن استفاده کنیم. باید در دانشگاها و در اجتماع از هنر‌های هفت‌گانه برای بیان حقایق دینی خود استفاده کنیم.

در ادامه حجت‌الاسلام و المسلمین سعید علیزاده، معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه تبریز طرح پیشنهادی افاد در خصوص عفاف و حجاب؛ اهداف، ویژگی‌ها، کمیته‌ها، شوراها و گام‌های این طرح را مطرح و معاونین و مدیران فرهنگی دانشگاه‌های منطقه ۳ کشور، پیشنهادات و انتقادات خود را جهت تکمیل و تاثیرگذاری بیشتر ارائه دادند تا طرح پیشنهادی کامل و در نشست سراسری معاونین فرهنگی و اجتماعی سراسر کشور از طرف منطقه‌ی ۳ مطرح شود.

در ادامه این نشست در خصوص مشارکت حداکثری دانشجویان و دانشگاهیان در انتخابات و حمایت از برنامه‌های تشکل‌های دانشجویی و ایجاد فضای باز سیاسی در دانشگاه‌ها در ایام انتخابات بحث و گفت و گو شد.

شبهات چرایی شرکت در انتخابات باید توسط جامعه دانشگاهی رفع شود

عباس رضائی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مراغه، به عنوان میزبان این نشست، در خصوص طرح پوشش دانشگاه گفت: اگر بخواهیم کار با جدیت و سرعت انجام شود باید به موضوع اهمیت داده و ستادی مستقل برای مدیریت کار در نظر گرفته شود.

وی حداقل زمان اجرای طرح تا رسیدن به کمیته انضباطی را حدود یک ماه برای هر دانشجوی ناهنجار در صورت همکاری بخش‌های مختلف اعلام کرد و گفت: در صورتی که همکاری خوبی در این زمینه نباشد، این فرآیند زمانبر می‌شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مراغه درخصوص انتخابات به برخی نکات و جمع‌بندی نظرات اشاره کرد و گفت: بهترین راه ارتباط با جوانان برای افزایش مشارکت، از طریق فضای مجازی و ارائه مطالب همراه با ترفندهای هنری و ایده‌های طنز و مفرح است.

وی بیان کرد: مهم‌ترین نقش دانشگاه برای تبیین مشارکت بالا در انتخابات، می‌تواند توسط اساتید در اولین جلسه درس در نیم‌سال آتی باشد به شرطی که اساتید توجیه و مطالب تاثیر‌گذار توسط کمیته انتخابات در اختیار آنها قرار داده شود.

رضائی در ادامه مطرح کرد: مهم‌ترین سوالی که باید برای آن جواب مناسب داده شود این است که با وجود گرانی، عدم اشتغال و مسکن چرا باید در انتخابات شرکت کنیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مراغه در پایان افزود: تشکل‌های دانشجویی  سوالات مهمی را مطرح و جواب آنها را از کاندیداها بخواهند و در نشریه چاپ، توزیع و در فضای مجازی به هنری‌ترین شکل ممکن نشر دهند تا قدرت تصمیم‌گیری برای رأی دادن، بالا برود.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا