پیامد تصمیم های 8 سال اخیر در حوزه ارز و صادرات معیشت مردم را نشانه گرفته است

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس گفت: تصمیم گیری های 8 سال اخیر در حوزه ارز و صادرات در کشور، اقتصاد ما را با مشکلات جدی مواجه کرده که با توجه به فراگیری حوزه اقتصاد با عموم مردم، پیامد این تصمیم گیری ها معیشت و زندگی مردم را نشانه گرفته است.

به گزارش سینا پرس فارس به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، محمدصادق حمیدیان امروز 9 دی ماه در میز ملی انجیر که با حضور اعضای آن در این اتاق برگزار شد، بیان کرد: در چند سال اخیر مکانیزم برگشت ارز و تصمیم ها در حوزه صادرات پیامدهای منفی زیادی را برای بخش اقتصاد کشور ایجاد کرده است به طوری که دست صادرکنندگان ما بسته شده و هیچ تصمیم گیری به فکر اصلاح و یا حرکت مثبتی در این زمینه نیست.

وی از جمله پیامدهای این موضوعات را بالا رفتن میزان قاچاق کالا در کشور عنوان کرد و افزود: اینکه ما به اسم های مختلف موانع متعدد برای ورود و خروج کالا و عدم فعالیت صادرکنندگان شناسنامه دار در کشور ایجاد کنیم هنر نیست زیرا که به دنبال آن افزایش قاچاق نیز برازنده کشور نیست.

حمیدیان اظهارداشت: صادر کنندگان خوشنام ما که سالها در بازارهای خارجی اعتبار به دست آورده اند به دلیل ایجاد محدودیت های ارزی، نمی توانند فعالیت خود را ادامه دهند و از طرفی دیگر عده ای سودجو در بازار ارز به اسم صادرکننده اقدام به واردات و صادرات غیر حرفه ای می کنند که این روند بازار و اعتبار اقتصاد ما را نشانه گرفته است.

وی با طرح این سوال که چگونه ممکن است صادرکننده و فعال اقتصادی ارز خود را به کشور برنگرداند، اضافه کرد: انتظار بخش خصوصی از نمایندگان مردم در مجلس این است که مشکل عدم اجرای معافیت بخش کشاورزی از برگشت ارز حاصل از صادرات توسط دولت و بانک مرکزی را حل کنند.

رئیس اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: قانون رفع موانع تولید مصوب مجلس است که ماده 62 این قانون بر لازم الاجرا بودن مصوبات آن تاکید دارد اما چطور یک دستگاه اجرایی به خود اجازه می دهد مصوبات را اجرا نکند و در روند صادرات کشور و استان اختلال ایجاد کند و انتظار است در این زمینه مجلس این اقدام را به عنوان ترک فعل و ممانعت از اجرای قانون دستگاه اجرایی عمل کند.

حمیدیان عنوان داشت: این درست نیست که صادر کننده ما علیرغم مشکلات داخلی و خارجی حوزه تجارت بین الملل؛ صادرات را انجام دهد و در نهایت با برخوردهای سلیقه ای با او برخورد شود و تمام خسارات بر صادرکننده وارد شود.

وی با بیان اینکه در حوزه صادرات محصول انجیر نیز باید روندی که در خصوص پسته در کشور جاری است، تعمیم داده و اعمال شود تصریح کرد: کارت های بازرگانی حدود 60 درصد صادرکنندگان انجیر استان فارس که تعهدات ارزی خود را زیر 60 درصد انجام داده اند با مشکل روبرو شده است که انتظار داریم دولت مهلت یک ساله ای را به فعالان اقتصادی این حوزه در نظر بگیرد.

حمیدیان افزود: با توجه به اینکه فصل تصویب بودجه است از نمایندگان مردم در مجلس انتظار داریم ردیف اختصاصی ذیل تبصره 18 که قرار بود برای کمک فنی و اعتباری به بنگاه های تولیدی و صادرات اختصاص داده شود، را برای برخی از کالاهای تولیدی استان و کشور در نظر بگیرند.

وی بیان داشت: بر اساس مصوبه شورای عالی صادرات و تسهیل به بانک مرکزی متاسفانه هم پرداخت تسهیلات به بخش صادرات استان در بانک ها، عددی کمتر از نیم درصد است که این آمار نشان از یک عقب افتادگی در حوزه تامین مالی بخش صادرات استان فارس است که انتظار داریم نمایندگان مردم فارس در مجلس در بودجه امسال ردیف اختصاصی تسهیلات را در رابطه با تخصیص به مباحث تولید، بسته بندی و صادرات محصول انجیر با نظارت انجمن انجیر ایران را پیشنهاد و دنبال کنند.

رئیس اتاق بازرگانی فارس اظهارکرد: در سالیان گذشته به همت مدیریت حفظ نباتات استان بحث مشکل صدور قرنطینه نباتی محصول انجیر به ویژه در حوزه صادرات به کشور چین حل شده است و اخیرا بازارهای جدیدی برای این محصول از جمله بنگلادش ایجاد شده است که می طلبد شرایط قرنطینه نباتی در کمیسیون های مشترک با کشورهای مقصد مطرح و تصویب شود.

حمیدیان ادامه داد: انتظار داریم نمایندگان مردم در مجلس مکاتبه ای با وزارت جهاد کشاورزی در خصوص تسهیل و تعیین تکلیف شرایط قرنطینه نباتی با کشورهای هدف بازار صادراتی انجام دهند و این مشکل با کشورها را حل کنند.

رئیس اتاق بازرگانی فارس گفت: محصول انجیر یک نشان تجاری و مشخص برای استان فارس است که اعتبار آن بیش از ارزآوری محصول برای ما ارزش دارد لذا احیا و تشکیل انجمن های شهرستانی انجیر ذیل انجمن انجیر ایران مد نظر ماست و این درحالی است درحال حاضر انجمن انجیر در 5 شهرستان استهبان، نی ریز، داراب، کازرون و جهرم که تولید کننده انجیر هستند، فعال است.

 

وی افزود: محصول انجیر یک کالای درآمد زا برای کشور است به طوری که در حال حاضر عدد حاصل از صادرات این محصول حدود 40 میلیون دلار است که این عدد به صورت بلقوه می تواند به 300 میلیون دلار در سال برسد و این درحالی است که محل معیشت برخی از مردم و کشاورزان ما در منطقه طول سال چند درخت انجیر است که این موارد باید مورد نظر تصمیم گیران این حوزه باشد.

در این جلسه باغداران و تولید کنندگان و نمایندگان بخش دولتی به بیان دیدگاه ها و مشکلات خود در حوزه تولید و صادرات محصول انجیر پرداختند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا