شهردار شیراز در دیدار با وزیر تجارت، صنعت و سرمایه‌گذاری عمان مطرح کرد:
خواهرخواندگی شیراز و مسقط، همکاری در زمینه زیست بوم نوآوری و فناوری

شهردار شیراز گفت: شیراز به عنوان تنها کلان‌شهر ایرانی عضو هیئت‌مدیره شهرهای تاریخی و عضو هیئت‌مدیره انجمن کلانشهرهای جهان است که آماده میزبانی شهردار و مدیران شهری مسقط برای گفتگو در خصوص موضوعات مورد علاقه طرفین و عقد پیمان خواهرخواندگی است.

به گزارش سینا پرس فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری شیراز، محمدحسن اسدی در دیدار با قیس بن محمد الیوسف وزیر تجارت، صنعت و توسعه سرمایه‌گذاری عمان ضمن خوشامدگویی به هیئت خارجی، اظهار کرد: حضور این هیئت خارجی کشور عمان چشم‌انداز روشنی برای تحقق و پیشبرد برنامه‌های تدوین شده و توافقات صورت گرفته بین دو کشور دوست و برادر در پی دارد.

شهردار شیراز عنوان کرد: پیشینه روابط حسنه بین جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان، قرابت فرهنگی و اشتراکات فراوان بین مردم دو کشور و پویایی روابط دو کشور در یکی دو سال اخیر بستر مناسبی برای رشد پرشتاب همکاری‌ها فراهم کرده و ارتباطات شهر با شهر و دیپلماسی فعال شهری با محوریت مردم می‌تواند تسهیلگر و موتور محرک همکاری‌های دولتی باشد.

وی شیراز را به عنوان تنها کلان‌شهر ایرانی عضو هیات مدیره شهرهای تاریخی، و عضو هیات مدیره انجمن کلانشهرهای جهان دانست که آماده میزبانی شهردار و مدیران شهری مسقط برای گفتگو در خصوص موضوعات مورد علاقه طرفین و عقد پیمان خواهرخواندگی است.

اسدی در ادامه عنوان کرد: سندی که شامگاه گذشته بین ۲ کشور در زمینه حمایت از سرمایه‌گذاری‌های مشترک و همچنین همکاری در زمینه فناوری به امضا رسید نیز می‌تواند مبنای همکاری‌های شهرداری شیراز با دولت، نهادهای عمومی و بخش خصوصی عمان قرار گیرد.

این مقام ارشد مدیریت شهری شیراز با بیان اینکه شیراز به عنوان شهری با بیشترین تنوع در حوزه‌های مختلف گردشگری در کشور و منطقه، مقصد بسیار جذاب و پربازدهی برای سرمایه‌گذاری در زیرساخت های گردشگری و تفریحی به شمار می‌رود، گفت: این آمادگی وجود دارد که پنجره ویژه‌ای برای سرمایه گذاران عمانی ایجاد کنیم.

اسدی تأکید کرد: شهرداری شیراز به عنوان متولی دبیرخانه شهر جهانی صنایع دستی از برگزاری رویدادهای مرتبط فرهنگی و تجاری مرتبط با این حوزه حمایت می‌کند.

وی شیراز را ظرفیت بزرگی در حوزه خدمات مهندسی عنوان کرد و افزود: اخیرا پروژه کراس اوور یکی از ایستگاه‌های مترو شیراز به انتخاب انجمن جهانی تونل و سازه‌های زیر زمینی به عنوان یکی از پروژه‌های برتر انتخاب شد.

صدور خدمات فنی و مهندسی و همکاری با مدیریت شهری مسقط در زمینه زیست بوم نوآوری و فناوری از دیگر پیشنهادات شهردار شیراز برای همکاری دوجانبه بود.

امکان توسعه روابط شهرداری شیراز با شهرهای عمان وجود دارد

وزیر تجارت، صنعت و گردشگری عمان نیز در دیدار با شهردار شیراز گفت: بار اول است که به شیراز می‌آیم اما ظرفیت‌های بسیاری در این شهر در طی این سفر مشاهده کردم.

قیس بن محمد الیوسف با بیان اینکه فارس در حوزه کشاورزی، گردشگری، پزشکی و صنعتی ظرفیت‌های بی‌نظیر دارد، افزود: بیش از ۶۰ منطقه صنعتی در این استان وجود دارد که تعدادی از این مراکز در شیراز فعالیت دارد.

وزیر تجارت، صنعت و توسعه سرمایه‌گذاری کشور عمان ادامه داد: پیشنهاداتی که شهردار شیراز در این سفر ارائه کرده به شهردار مسقط ارجاع خواهد شد تا بررسی و راهکار توسعه روابط فراهم شود.

الیوسف اضافه کرد: این پیشنهادها و امکان توسعه روابط شیراز با سایر شهرهای عمان نیز وجود دارد و شهرهایی مانند صور و صحار شاید شباهت بیشتری با شیراز از نظر فرهنگی دارند.

وی در ادامه به سفر اخیر سلطان هیثم بن طارق آل سعید، پادشاه عمان به ایران و دیدار وی با رهبر معظم انقلاب و رئيس جمهور ایران اسلامی اشاره کرد و گفت: این دیدارها نشان از عمق روابط دو کشور دارد و ما مسولان اجرایی و نمایندگان دولت و حتی بازرگانان و تجار بخش خصوصی وظیفه داریم راهکارهای ممکن در رابطه با افزایش سرمایه‌گذاری و تقویت روابط تجاری پیدا و عملیاتی کنیم.

الیوسف در پایان از میهمان نوازی ایرانی‌ها خصوصا اهالی فارس و شیراز از شهروندان عمانی تقدیر کرد و افزود: عمانی‌ها در سفر به شیراز و ایران همواره احساس رضایت و خرسندی دارند که این جای تقدیر دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا