رونق صنعت اسباب بازی با وضع قوانین مناسب

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی معتقد است با وضع قوانین مناسب می‌توان واردکنندگان اسباب‌بازی را به عرصه تولید اسباب‌بازی سوق داد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و ارتباطات معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، اولین رویداد توسعه و تبادل فناوری در صنعت اسباب بازی به همت ستاد توسعه فناوری‌های فرهنگی و نرم و همکاری مرکز ملی صنایع خلاق وزارت صمت، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، شورای نظارت بر اسباب بازی، انجمن تولید کنندگان اسباب بازی و مجمع فعالان اسباب بازی امروز ۱۲ آذر ماه در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بازدید از این نمایشگاه اظهار داشت: تصور نمی کردم که اسباب بازی ساخت داخل تا این اندازه برای سنین مختلف تنوع داشته باشد که البته این تنوع برای گروه سنی کودکان و نونهالان از قوت و کارکرد بیشتری برخوردار است.

به باور او، امتیاز دیگر نمایشگاه، علاوه بر داخلی و بومی بودن محصولات، نو و ابتکاری بودن برخی از آنها است که به نوعی در دنیا کم نظیر است.

خسرو پناه سومین امتیاز نمایشگاه را داشتن نگاه و دغدغه های دانش بنیان و بهره مندی از زیرساخت های علمی و فناورانه دانست و به کارگیری امکانات هوش مصنوعی را از جمله این زیرساخت ها دید.

وی ادامه داد: برگزاری رویداد توسعه و تبادل فناوری در صنعت اسباب بازی را نباید پایان راه دانست و ما در این حوزه راه زیادی را پیش رو داریم و اگر یک نگاه آینده نگرانه داشته باشیم، باید بخش مختلف حاکمیتی و اجرایی را وارد کنیم و شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوباتی را در خصوص صنعت اسباب بازی در دستور کار خود قرار دهد، تا توسعه و رشد صنعت اسباب بازی را تسهیل کنیم.

خسرو پناه یکی از موانع موجود بر سر راه توسعه صنعت اسباب بازی کشور را واردات دانست و گفت: اگر می خواهیم از تولیدکنندگان داخلی حمایت کنیم باید در خصوص واردات قوانینی را اعمال کنیم تا آنها که سرمایه خود را در حوزه واردات این صنعت به کار می گیرند به سمت تولید پیش بروند کما اینکه برخی از تولیدکنندگان در این رویداد قبلا وارد کننده بوده اند و اکنون کسوت تولیدکنندگی را برگزیده اند. در این صورت هم صنعت رشد می کند و هم با افزایش اشتغال آفرینی، فرار مغزها اتفاق نمی افتد.

وی با بیان اینکه پیشتر سند صنایع خلاق فرهنگی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده است، افزود: این سند نیازمند قوانین تسهیلگری است که ان‌شاءالله مجلس شورای اسلامی کمک خواهد کرد تا زمینه برای تولید و رشد صنعت اسباب بازی بیش از پیش فراهم شود.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا