نهمین همایش ملی ادبیات کودک در دانشگاه شیراز برگزار می شود

نهمین همایش ملی ادبیات کودک با موضوع “بررسی بازنمایی و جایگاه خانواده در ادبیات کودک و نوجوان” به همت مرکز مطالعات ادبیات کودک دانشگاه شیراز در اردیبهشت ماه 1403 برگزار می شود.

به گزارش سینا پرس فارس، دکتر سعید حسام‌پور، مدیر مرکز مطالعات ادبیات کودک دانشگاه شیراز، امروز ۱۲ آذرماه، با بیان اینکه نهمین همایش ملی ادبیات کودک در اردیبهشت سال آینده برگزار خواهد شد، گفت: یکی از مجراهای تأثیر ادبیات کودک بر مخاطب، نوع بازنمایی‌هایی است که این آثار از واقعیت جامعه و نیز واقعیت‌های گوناگون اجتماعی به این مخاطب ارائه می‌دهند.

حسام‌پور با بیان اینکه خانواده یکی از مهم‌ترین واقعیات اجتماعی است که هسته‌ی اصلی زندگی کودک و نوجوان و نیز جامعه را تشکیل می‌دهد، افزود: این‌که تا چه اندازه تنوع شکل‌ها و روابط گوناگون خانوادگی و نیز نقش هر عضو خانواده در زندگی آن به مخاطب معرفی می‌شود نقشی مؤثر بر نوع نگاه مخاطبان به خانواده و اعضای آن دارد.

دبیر علمی نهمین همایش ملی ادبیات کودک، بررسی بازنمایی انواع خانواده در ادبیات کودک ایران (خانواده هسته‌ای، تک‌فرزندی، چندفرزندی، تک‌والدی، خانواده‌های ترکیبی)؛ بررسی بازنمایی اعضای خانواده، نقش هریک در خانواده و نیز روابط هریک با خانواده در ادبیات کودک و نوجوان و خانواده‌های طبقات مختلف اجتماعی، فرهنگی، قومی و خانواده‌های شهری و روستایی؛ را از محورهای این دوره از همایش عنوان کرد.

به گفته او؛ بررسی بازنمایی خانواده سنتی، خانواده مدرن و خانواده پسامدرن؛ بررسی بازنمایی نوع خانه، ساختمان و امکانات آن و مسائل و مشکلات خانوادگی (آن‌گونه که در ادبیات کودک و نوجوان بازتاب یافته‌اند)؛ بازنمایی حضور و نقش موبایل، کامپیوتر، فضای مجازی و رسانه‌ها در خانواده؛ بررسی تحول بازنمایی خانواده در ادبیات کودک و نوجوان دهه‌های اخیر و مقایسه ادبیات کودک ایران و جهان از دیگر محورهایی است که برای این دوره از همایش در نظر گرفته شده است.

مدیر مرکز مطالعات ادبیات کودک دانشگاه شیراز یادآور شد: پژوهشگران و علاقه‌مندان به حوزه‌ کودک و نوجوان می‌توانند چکیده‌ مقالات خود را تا ۲۹ دی‌ماه ۱۴۰۲، به دبیرخانه‌ همایش به نشانی الکترونیکی koodak@rose.shirazu.ac.ir ارسال نمایند. این دوره از همایش، در روزهای ۲۶ و ۲۷ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳ در دانشگاه شیراز برگزار خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا