در طرح ملی آبخیز تا جالیز؛
اجرای 20 میلیون هکتار عملیات آبخیزداری در کشور

قائم‌مقام قرارگاه تحول، نوآوری و پیشرفت وزارت جهاد کشاورزی از آغاز عملیات طرح ملی آبخیز تا جالیز خبر داد و گفت: ۲۰ میلیون هکتار عملیات آبخیزداری در مدت سه سال در سطح کشور اجرا می شود.

به گزارش سینا پرس فارس به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، محمدعلی جوادی در آیین کلنگ زنی و افتتاح این طرح ملی که همزمان با سراسر کشور در استان فارس برگزار شد، بیان کرد: با بهره گیری از ظرفیت بسیج مستضعفین و انعقاد قرارداد با قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) این عملیات به مرحله اجرا در آمد.

به گفته وی؛ اجرای عملیات آبخیزداری منجر به احیاء ۱۰ هزار شاخه قنات، احداث ۱۳ استخر و آب بندان کشاورزی و بالغ بر ۳۶ هزار کیلومتر کانال کشی کشاورزی در کشور می شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: ماحصل اجرای این طرح‌، آب را به عنوان مهمترین عامل حیات کشاورزی به زمین های کشاورزی ما خواهد رساند.

جوادی، اجرای طرح ملی آبخیز تا جالیز را به دلیل تمرکز بر حوزه آب و خاک که از ارکان کلیدی وزارت جهاد کشاورزی است دارای اهمیت ویژه ای دانست.

عضو هیات مدیره موسسه جهاد توسعه تصریح کرد: امیدواریم با اجرای احسن این عملیات شاهد غنی سازی ذخایر سفره های زیر زمینی آب در سراسر کشور باشیم.

جوادی، بیان کرد: انتقال آب از بستر کانال های آبیاری و استخرهای تامین آب به زمین کشاورز از دیگر نتایج اجرای این عملیات آبخیزداری است.

وی با اشاره به تاثیر مستقیم اجرای این طرح در عرصه تولید، گفت: امیدواریم با اجرای این طرح تولید محصولات کشاورزی افزایش روز افزونی داشته باشد.

این مقام مسئول به گستردگی جغرافیایی این طرح ملی اشاره کرد و افزود: اجرای عملیات آبخیزداری در ۳۱ استان کشور یکی از نادرترین پروژه هایی است که در وزارت جهاد کشاورزی و با همکاری بسیج مستضعفین اجرا می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا