حضور ۴۲ دانشگاه‌ کشور در رتبه‌بندی شانگهای ۲۰۲۳

رئیس مؤسسه ISC گفت: تعداد ۴۲ دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در رتبه‌بندی جهانی موضوعی شانگهای ۲۰۲۳ حضور دارند. این در حالی است که در رتبه بندی سال گذشته تعداد ۳۴ دانشگاه موفق به کسب رتبه شده بودند.

به گزارش روابط عمومی  وزارت علوم به نقل از مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، دکتر سید احمد فاضل زاده رئیس مؤسسه ISC گفت: تعداد 42 دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در رتبه‌بندی جهانی موضوعی شانگهای 2023 حضور دارند. این در حالی است که در رتبه بندی سال گذشته تعداد 34 دانشگاه موفق به کسب رتبه شده بودند.

فاضل زاده اظهار داشت: این 42 دانشگاه در 166 رشته محل حضور داشته اند که در جدول 1 به تفکیک حوزه های موضوعی نشان داده شده است. دانشگاه‌های کشور در حوزه های مهندسی و علوم پزشکی به ترتیب با 101 و 37 رشته محل بهترین عملکرد را داشته اند.

جدول 1. تعداد رشته محل به تفکیک حوزه موضوعی

وی ادامه داد: جایگاه دانشگاه های ایران در این رتبه بندی به تفکیک حوزه موضوعی اصلی و رشته های آن در جدول 2 قابل مشاهده است.

جدول 2. جایگاه دانشگاه های ایران در حوزه موضوعی اصلی

                           جدول 3. جایگاه دانشگاههای ایران به تفکیک رشته

رئیس مؤسسه ISC گفت: نظام رتبه‌بندی شانگهای یکی از معتبرترین رتبه‌بندی‌های جهانی است که نتایج آن توسط دانشگاه شانگهای ژیائوتنگ چین منتشر می ­شود. این رتبه‌بندی در قالب یک پروژه بزرگ در کشور چین برای اولین بار در ژوئن سال ۲۰۰۳ میلادی توسط دانشگاه شانگهای منتشر شد. این نظام رتبه بندی از سال 2017 رتبه‌بندی جهانی موضوعات دانشگاهی (GRAS) را نیز منتشر نمود.

وی افزود: نظام رتبه‌بندی شانگهای در سال 2023 میلادی برای هفتمین سال متوالی، رتبه‌بندی جهانی موضوعات دانشگاهی (GRAS) را منتشر کرده است. این رتبه بندی در سال 2023 در 55 رشته در قالب ۵ حوزه کلی شامل: حوزه مهندسی (۲3 رشته)، حوزه علوم طبیعی (۸ رشته)، حوزه علوم زیستی (۴ رشته)، حوزه علوم پزشکی (۶ رشته) و حوزه علوم اجتماعی (۱۴ رشته) صورت گرفته است. اسامی بیش از 1900 دانشگاه از بین 5000 دانشگاه مورد بررسی از 104 کشور جهان در فهرست نهایی این رتبه‌بندی قرار گرفتند.

شانگهای در سال 2023 از ۵ شاخص که در جدول 4 آورده شده است جهت ارزیابی و رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر دنیا بهره گرفته است. وزن هر کدام از این شاخص‌ها متناسب با هر رشته تغییر می‌کند.

جدول4.  شاخص های رتبه‌بندی جهانی موضوعات دانشگاهی (GRAS)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا