خوردن این غذاها شما را شاد می کند

رژیم غذایی نقش مهمی در سلامت جسمی انسان دارد، اما شاید کمتر کسی به این موضوع توجه داشته باشد که غذاها می توانند روی حالات روحی ما نیز تاثیر داشته و منجر به شادی، اندوه یا اضطراب شوند.

به گزارش سیناپرس، محققان در مطالعات متعددی به بررسی ویژگی ها و تاثیرات مواد غذایی بر سلامت روح و جسم انسان پرداخته و دریافتند: مصرف برخی مواد غذایی منجر به افزایش سطح شادی می شود. به همین دلیل در این گزارش به بررسی و معرفی ۵ خوراکی می پردازیم که موجب افزایش سطح شادی شما می شود:

شکلات تلخ

شکلات را همه دوست دارند، اما آیا می دانستید که خوردن شکلات تلخ به افزایش شادی نیز کمک می کند؟ مطالعات متعددی نشان داده است که این خوراکی پر طرفدار دارای ترکیبات تقویت کننده خلق و خو است. شکلات همچنین حاوی قند است که منبع خوبی برای افزایش سریع شادی است. علاوه بر این شکلات تلخ حاوی ترکیباتی مانند کافئین، تئوبرومین و N-acylethanolamine است که به بهبود خلق و خوی شما کمک می کند.

موز

موز سرشار از ویتامین B6، فیبر و قند طبیعی است. ویتامین B6 موجود در موز به سنتز انتقال دهنده های عصبی احساس خوبی داده و به ترشح هورمون های دوپامین و سروتونین کمک می کند.به گزارش سیناپرس، هر دوی این هورمون ها شادی بخش بوده و موجب بهبود خلق و خوی شما  می شوند. همچنین قند و فیبر  موز به کنترل سطح قند موجود در جریان خون کمک می کند که می تواند سطح شادی را بیشتر کند.

توت ها

به گزارش سیناپرس، توت ها سرشار از آنتی اکسیدان ها و ترکیبات فنلی هستند که به کاهش خطر افسردگی کمک شایانی کرده و نقش کلیدی در مبارزه با استرس اکسیداتیو ایفا می کنند. آن ها همچنین سرشار از ماده ای به نام آنتوسیانین هستند که به کاهش خطر علائم افسردگی کمک کرده و ترشح هورمون های شادی در بدن را افزایش می دهند.

آجیل، مغزها و دانه ها

بررسی محققان علوم تغذیه نشان می دهد این خوراکی های مفید سرشار از پروتئین، چربی های سالم، فیبر و تریپتوفان هستند. تریپتوفان موجود در آن ها به تولید سروتونین کمک می کند. این ترکیبات خلق و خوی شما را تقویت کرده و سطح شادی را در بدن افزایش می دهد.

ماهی های چرب

ماهی های چرب سرشار از دو نوع اسید چرب امگا ۳ به نام های دوکوزاهگزانوئیک اسید و ایکوزاتترانوئیک اسید هستند. مطالعات متعددی نشان داده استکه این ترکیبات  به کاهش خطر افسردگی و تقویت خلق و خوی شما کمک می کنند.

مترجم: رضوان خندان

منبع: thehealthsite

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا