کد صحت الکترونیکی برای بیش از ۲ میلیون مدرک تحصیلی صادر شد

ربیس سازمان امور دانشجویان گفت: در راستای تحقق اهداف دولت الکترونیکی و هوشمند برای بیش از ۲ میلیون مدرک تحصیلی دانش آموختگان داخل، خارج و بین الملل کد صحت الکترونیکی ۲۰ رقمی صادر شد.

به گزارش سیناپرس، هاشم داداش‌پور روز دوشنبه درباره اقدامات انجام شده در سازمان امور دانشجویان در راستای تحقق اهداف دولت الکترونیکی و هوشمند در زمینه صدور و تایید مدارک تحصیلی دانشگاهی افزود: این سازمان از ابتدای دولت سیزدهم برنامه ریزی ها و اهتمام ویژه ای در تحقق این موضوع داشته است.

وی ادامه داد: آیین‌نامه اجرایی تحقق دولت هوشمند در جهت دستیابی به اطلاعات دقیق و به هنگام در بخش‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، تسریع در اجرای امور، بهبود ارائه خدمات به مردم و در راستای تحقق دولت الکترونیکی تصویب شد.

رییس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: این سازمان از سال ۱۳۹۸ با هدف تحقق دولت الکترونیک، صیانت از اعتبار و اصالت مدارک تحصیلی رسمی اقدام به صدور کد صحت الکترونیکی ۲۰ رقمی برای تمامی مدارک تحصیلی کرده است. این اقدام تداوم نقشه راه دولت در زمینه ارائه خدمات الکترونیک و هوشمند در زمینه مدارک تحصیلی رسمی دانشگاهی قلمداد می شود.

داداش پور با بیان اینکه تاکنون بیش از ۲ میلیون کد صحت برای دانش آموختگان داخل، خارج و بین الملل صادر شده است؛ اظهار داشت: بر اساس اقدامات انجام شده، میزان پیشرفت اقدامات در این زمینه از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون نسبت به مدت مشابه قبل، بیش از ۲۰ درصد افزایش داشته است.

اعلام انحصار مرجعیت استعلام مدارک تحصیلی

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: از تکالیفی که در راستای تحقق دولت الکترونیک به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری واگذار شده است، ارائه پاسخ الکترونیکی به استعلام مدارک تحصیلی است بنابراین مطابق شرح وظایف قانونی، مرجع ارزشیابی، تایید، صدور، استعلام و صیانت از اصالت و اعتبار مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان کلیه دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی دولتی، غیردولتی و غیرانتفاعی داخل و خارج از کشور در حیطه اختیارات سازمان امور دانشجویان است.

داداش پور ادامه داد: در راستای تحقق دولت الکترونیک و به منظور حذف دانشنامه فیزیکی و صدور الکترونیکی مدارک و جلوگیری از جعل مدارک تحصیلی، کلیه دانشگاه‌ها ملزم هستند ضمن ثبت مستندات دانشجویان در سامانه جامع امور دانشجویان (سجاد)، نسبت به اخذ کد صحت بیست رقمی برای صدور تاییدیه تحصیلی و دانشنامه اقدام کنند.

وی همچنین در خصوص صدور کد صحت برای ارزشنامه های تحصیلی فاقد کد صحت مربوط به دانش آموختگان ایرانی خارج از کشور تصریح کرد: در راستای تسهیل و تسریع امور مربوط به دانش آموختگان ایرانی خارج از کشور و همچنین اجرای وحدت رویه و مدیریت واحد در ساماندهی امور خدماتی-آموزشی و متمرکز نمودن داده¬ها، صدور کد صحت الکترونیکی ۲۰ رقمی برای ارزشنامه‌های تحصیلی فاقد کد صحت مربوط به دانش آموختگان ایرانی خارج از کشور توسط اداره کل امور دانش آموختگان سازمان امور دانشجویان در حال انجام است.

معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری افزود: تحقق این امر سبب خواهد شد تا امور مربوط به نخبگان دانشگاهی خارج از کشور و همچنین کلیه افراد تحصیل کرده ایرانی خارج از کشور که قصد اشتغال و ارائه خدمات علمی و تخصصی در کشور را دارند، با سرعت بیشتر و بدون سپری نمودن روال های سنتی در ارائه مدارک تحصیلی به دستگاه های داخلی کشور –که گاهی زمان بر و دارای موانع مختلفی هم هستند- انجام گیرد.

حذف صدور فیزیکی تاییدیه های تحصیلی

رییس سازمان امور دانشجویان درباره فراهم سازی شرایط برای صدور تاییده های تحصیلی به صورت غیر حضوری تصریح کرد: با توجه به صدور تاییدیه تحصیلی از طریق سامانه جامع امور دانشجویان (سجاد) و با استفاده از کد صحت (QR Code) مندرج بر روی مدارک، شرایط ارائه تاییدیه صحت مدارک تحصیلی به طور مستقیم و از طریق پرتال سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بدون مراجعه به اداره کل امور دانش آموختگان فراهم شده است.

داداش پور با بیان اینکه باز طراحی اساسی در خصوص فرم های سامانه سجاد در ارتباط با دانش آموختگان به منظور آماده سازی برای تکمیل بانک اطلاعاتی جامع دانش‌آموختگان انجام شده است؛ تصریح کرد: اداره کل امور دانش آموختگان این سازمان با همکاری دفتر توسعه فناوری اطلاعات، امنیت و هوشمندسازی در راستای مرتفع نمودن مشکلات و کاستی های موجود در سامانه سجاد، پاسخگویی به درخواست های کاربران این سامانه در خصوص ویرایش، بازنگری و بازیابی فرایندهای کد صحت الکترونیکی، اقدام به برگزاری جلسات متعدد، برنامه ریزی های مورد نیاز و ارائه راهکارهای اجرایی جهت حل مشکلات و معضلات کاربران سامانه سجاد کرده است که این اقدامات منجر به کاهش گسترده مراجعات حضوری، افزایش سرعت پاسخگویی به درخواست ها و بهبود فضای بهره برداری از سامانه سجاد در جهت پوشش مطلوب تمامی نیازهای مربوط به متقاضیان شده است.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا