فناوری‌های نوین زیستی دستیابی به مرجعیت علمی را تسریع می‌کنند

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با بیان این‌که امروزه اقتدار از سلاح و توان نظامی نمی‌آید و قدرت در اختیار علم است، گفت: فناوری‌های نوین دستیابی به مرجعیت علمی در حوزه سلامت را تسریع می‌کنند و بهره‌برداری از این تکنولوژی‌ها جهت دستیابی به مرجعیت علمی ضروری است.

دکتر یونس پناهی در نخستین همایش فناوری‌های نوین زیستی که به میزبانی دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، به دو هدف اصلی معاونت تحقیقات و فناوری وزرات بهداشت اشاره و اظهار کرد: همچنان‌که در سخنان مقام معظم رهبری مکررا تاکید شده، پژوهش علاوه بر مرجعیت باید نیازهای حال و آینده کشور را مرتفع کند. این دو امر اهداف اصلی معاونت را در برمی‌گیرند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، با بیان اینکه حال این سؤال مطرح می‌شود که «چگونه می‌توان با پژوهش به مرجعیت علمی دست پیدا کرد؟» یا «چگونه به جمع سرآمدان دنیا ورود کنیم؟» و «چگونه نیازهای فعلی سلامت و نیازهای آینده عرصه سلامت را پاسخ دهیم؟»، گفت: اولین مؤلفه نیروی انسانی است. پژوهشگر نخبه و تربیت اساتید توانمند برای پرورش نیروی انسانی می‌تواند مرجعیت را به دنبال داشته باشد. نخبه‌پروری و نگهداشت نخبگان باید به عنوان یک هدف در حوزه پژوهش در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: زیرساخت عامل بعدی است، باید بسترهای مناسب برای تربیت استادان توانمند فراهم شود تا امکان دستیابی به آخرین توانمندی و دانش موجود در دنیا میسر شود. ترجمان دانش ملاک بعدی برای رسیدن به مرجعیت علمی است. یعنی پژوهش‌هایی که در کشور انجام می‌شود، مساله‌محور و کاربردی باشد و نتایج آن مساله‌ای از کشور را مرتفع کند.

پناهی، دیپلماسی علمی را عاملی برای دستیابی به مرجعیت دانست و اظهار کرد: تولید علم کشور از محل ارتباطات علمی بین‌المللی در حدود ۳۰ درصد است، بدیهی است که این عدد باید افزایش یابد. با توجه به اینکه دیپلماسی یعنی گفتگوی علمی گروه‌ها با یکدیگر برای اینکه دیپلماسی بین‌المللی محقق شود، باید اقدامات از گروه‌های آموزشی درون دانشگاه‌ها شروع شود. مرحله بعد این گفتگو و تعاملات باید در عرصه دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها تسری یابد و سپس وارد عرصه بین‌المللی شود.

وی با بیان اینکه وظایف دیپلمات سیاسی مشخص بوده و دیپلمات در همه شرایط حافظ منافع کشور است، تاکید کرد: دیپلمات علمی هم باید در همه مراودات علمی نفع کشور را در نظر بگیرد. صرف تبادل دیتا و اطلاعات دیپلماسی محسوب نمی‌شود، باید این تبادلات علمی برای کشور منافعی در پی داشته باشد. تعاملات علمی در عرصه بین‌المللی یکی از اهداف و برنامه‌های معاونت است، زیرا در وزارت بهداشت اعتقاد راسخ به گردش نخبگان وجود دارد.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت همینطور بر دانش بنیان بودن تحقیقات اشاره کرد و گفت: تحقیقات دانش‌بنیان یعنی امکان تبدیل دانش به ثروت و سرمایه فراهم شود و اینجا منظور، فناوری است که قابلیت تبدیل به ثروت را داشته باشد.

پناهی با بیان این که هدف دوم معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت پاسخگویی به نیازهای سلامت کشور است، اظهار کرد: نیازها و تهدیدات حوزه سلامت مانند تروما، بار بیماری‌ها، سرطان، بیماری‌های تنفسی و غیره احصاء شده‌اند و با توجه به زیرساخت و ظرفیت نیروی انسانی هر دانشگاه علوم پزشکی در قالب یک ماموریت ویژه و ملی وظیفه دارد موضوع واگذار شده را مورد تحقیق و پژوهش قرار دهد و برای آن راهکارهای پژوهشی پیدا کرده و پیشنهاد دهد.

فناوری‌های نوین آینده درمان را رقم می‌زند

پناهی یادآور شد: با این وجود اعتقاد بر این است که تهدیدات شناسایی شده دیگر با روش‌های سنتی قابل درمان نیست. علوم نوین مانند سلول درمانی، ژن درمانی، کارتیسل در دنیا مطرح شده تا در جهت یافتن درمان‌های جدید تلاش شود. آینده درمان‌ها و داروها حتما به سوی فناوری‌های نوین حرکت کند.

به گفته وی، باید دیدگاه پژوهشگران در جهت فناوری‌های نوین زیستی تغییر داده شود. زیرا این فناوری‌ها هم می‌توانند مرجعیت علمی برای کشور به ارمغان بیاورند و نیازها و مشکلات حال و آینده کشور را رفع کنند. مرجعیت علمی یعنی به علمی دسترسی پیدا کنید که برای کشور اقتدار به همراه بیاورد. امروزه اقتدار از سلاح و توان نظامی نمی‌آید، قدرت در اختیار علم است.

وی به تشکیل شبکه فناوری‌های نوین اشاره و اظهار کرد: باید دانشکده‌های علوم پایه با دانشکده‌های علوم بالینی مرتبط شوند، برای مثال اتاق‌های تمیز بیمارستانی و مراکز تحقیقاتی دانشگاه‌ها باید با یکدیگر مرتبط شوند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با بیان اینکه تحلیل دارو و تشخیص بیماری‌ها برگرفته از فناوری‌های نوین نیازمند بهره‌برداری از تکنیک‌ها و ابزارهای جدید مانند هوش مصنوعی است، خاطرنشان کرد: از ابزار P4  یعنی “Predictions” به معنای «پیش بینی»، “Prevention” به معنای «پیشگیری»، “Personalized medicine” به معنی «درمان شخصی‌سازی شده» و “Participate” به معنای «مشارکت» می‌توان در جهت درمان‌های هدفمند جهت مدیریت بیماری سود برد.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا