برگزاری ششمین همایش بین‌المللی اربعین به میزبانی دانشگاه علامه طباطبائی

ششمین همایش بین‌المللی اربعین با عنوان «اربعین؛ همبستگی ملی، همگرایی اسلامی و مقاومت جهانی» به همت دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه‌طباطبائی برگزار می‌شود.

به گزارش سیناپرس به نقل از دانشگاه علامه طباطبائی،‌ ششمین همایش بین‌المللی اربعین ۲۰ شهریورماه ۱۴۰۲ در محورهای «اربعین؛ سیاست و روابط بین‌الملل»، «اربعین؛ مطالعات فرهنگی – اجتماعی»، «اربعین؛ مطالعات مدیریتی – اقتصادی»، «اربعین؛ الهیات و فلسفه»، «اربعین؛ هنر و ادبیات»، «اربعین؛ روان‌شناسی و سلامت»، «اربعین و علوم ارتباطات»، «اربعین و تجربه زیسته»، در دانشگاه علامه‌طباطبائی برگزار می‌شود.

دکتر مجید عباسی رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی و دبیر کل همایش بین‌المللی اربعین در زمینه فلسفه برگزاری این همایش اظهار داشت: اجتماع میلیونی ملت‌ها در اربعین حسینی توأم با احساسات پاک و دارای هدف برگزار می شود. در این رویداد عظیم نقش ها، ظرفیت ها، مولفه ها و کارکردهای مختلفی قابل شناسایی است و آن را می توان از زوایای مختلفی بررسی کرد. همچنین این اجتماع بزرگ ضمن تقویت روح جمعی و هویت بخشی سیاسی به اقتدار آفرینی، وحدت و انسجام بخشی در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین المللی می‌انجامد.

وی افزود: در این راستا، یکی از کارکردهای دانشگاهها و مراکز پژوهشی و جامعه نخبگانی جهان اسلام مطالعه و بررسی ابعاد مختلف این رویداد مهم و بزرگ است. لذا دانشگاه علامه طباطبائی  بعنوان دانشگاه جامع علوم انسانی جمهوری اسلامی ایران با هدف انجام این رسالت مهم از سالهای گذشته اقدام به برگزاری همایش بین المللی اربعین و مطالعه ابعاد مختلف آن با حضور اندیشمندان و نخبگان داخلی و بین المللی نموده است و اکنون ما مفتخریم که میزبان ششمین همایش بین المللی اربعین با عنوان «اربعین؛ همبستگی ملی، همگرایی اسلامی و مقاومت جهانی» در ۲۰ شهریور ماه ۱۴۰۲(۲۵ ماه صفر ۱۴۴۵) هستیم.

دبیر کل همایش بین‌المللی اربعین در ادامه خاطرنشان کرد: برای برگزاری این همایش از کمک های نهادهای مختلف علمی و اجرایی بهره مند بوده‌ایم و تلاش کرده‌ایم که موضوعات و محورهای همایش جامع دیده شوند تا هر کدام از اندیشمندان و اهالی فکر و قلم بتوانند در حوزه مورد علاقه خود پژوهش کرده و یافته های خود را در این همایش عرضه کنند. امیدواریم با بهره گیری از عنایت خاص الهی و اهل بیت علیهم السلام و همچنین حضور پرشور جوامع علمی در این دوره از همایش بتوانیم ابعاد جدیدی از این رویداد عظیم را مورد مطالع و مداقه قرار دهیم و از تجربیات یکدیگر بهره مند شویم.

دکتر محمدباقر خرمشاد دبیر علمی همایش اربعین نیز اظهار داشت: دانشگاه علامه طباطبایی در میان صدها مرکز آموزشی و پژوهشی جهان،که به این مهم از ابعاد گوناگون می پردازند،یکی از مراکز علمی معتبر جهانی است که درصدد است تا برای ششمین سال متولی،امر اربعین را دستمایه یک نشست علمی بین المللی قرار دهد. عنوان در نظر گرفته شده برای این همایش عبارت است از «اربعین؛ همبستگی ملی،همگرایی اسلامی و مقاومت جهانی».

وی ادامه داد: به رغم این که رویکرد اصلی ششمین همایش بین المللی اربعین دانشگاه علامه طباطبائی رویکردی سیاسی است که در ان واکاویدن سه سطح همبستگی ملی،همگرایی اسلامی و مقاومت جهانی در این فراجنبش اجتماعی هدف گذاری شده است،ولی به منظور بسیج و بهره گیری از تمام ظرفیت های این دانشگاه و جامعه علمی کشور و محیط جهانی،سایر محورهای همایش به مطالعات فرهنگی – اجتماعی ،مدیریتی – اقتصادی ،الهیات و فلسفه،هنر و ادبیات،روان شناسی و سلامت،علوم ارتباطات و بالاخره تجربه زیسته اختصاص یافته است.

دبیر علمی همایش اربعین تاکید کرد: انتظار است اهل فکر و قلم این پدیده تاریخی و امروزین را از منظر های مختلف مورد پژوهش و قلم فرسایی قرار دهند،باشد که بخشی از عمق و جلوه های متکثر و گوناگون آن رخ بنماید.ابعاد عرفانی، مذهبی، دینی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی، روان شناسی، مردم شناسی، جامعه شناسی، تمدنی، هنری، ادبی، آیینی،آموزشی، تربیتی، رسانه‌ای و … قابلیت پردازش های نو به نویی دارد که این همایش درصدد بازنمایی آنهاست.

برگزاری ششمین همایش بین‌المللی اربعین به میزبانی دانشگاه علامه طباطبائی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا