باید راهکارهایی برای پیشگیری از ناامیدی دانشجویان ارائه دهیم

رئیس دانشگاه علامه‌طباطبائی با بیان اینکه لحاظ فطری آماده پذیرش ایمان و امید هستند، گفت: باید بتوانیم با کمک مراکز رشد و نوآوری، ظرفیت‌های فرهنگی، تکنولوژی، ارائه ایده‌های خلاقانه و یا تشکیل مجموعه‌های دانشجویی راهکارهایی برای پیشگیری از ناامیدی در دانشجویان ارائه دهیم.

دکتر عبدالله معتمدی در طرح ضیافت اندیشه استادان جوان دانشگاه علامه‌طباطبائی با عنوان دومین دوره منش استادی با محوریت ایمان و امید، گفت: دومین دوره منش استادی فقط یک جلسه دانش افزایی نیست بلکه نشستی مشورتی با محوریت ایمان و امید، برای هماهنگی و اقدام مشترک با استفاده از ظرفیت استادان جوان است.

وی بیان کرد: دو واژه امید و ایمان در دانشگاه علامه‌طباطبائی حساسیت‌های خاص خود را دارد. نسل جوان دانشجوی مخاطب ما نیاز جدی به ایمان و امید دارد. ما باید با کمک هم متوجه شویم مفهوم و جوانب این واژه‌ها چیست و نگاه دانشجو از لحاظ کیفی نسبت به ایمان و امید کجاست. حضور استادان در همه جلسه‌ها نشان می‌دهد که نسبت به این موضوع دغدغه‌مند هستند و حضور در کارگاه‌ها سبب می‌شود که ما از تجارب زیسته همدیگر در درک مفاهیم امید و ایمان استفاده کنیم.

رئیس دانشگاه علامه‌طباطبائی با تاکید بر اینکه ما باید بتوانیم به دانشجو کمک کنیم تا حس او نسبت به آینده، امیدوارانه‌تر باشد، افزود: تبعات حس ناامیدی بسیار زیاد است و دانشجو در ناامیدی ممکن است احساس کند که هیچ نقشی در جامعه ندارد و تحصیل کردن و زندگی کردن او مفید نیست که این می‌تواند بسیار خطرناک باشد. ما می‌توانیم چشم اندازهایی برای افزایش امید به دانشجویان داشته باشیم. باید بتوانیم با کمک مراکز رشد و نوآوری، ظرفیت‌های فرهنگی، تکنولوژی، ارائه ایده‌های خلاقانه و یا تشکیل مجموعه‌های دانشجویی راهکارهایی برای پیشگیری از ناامیدی در دانشجویان ارائه دهیم.

وی اظهار کرد: در درون دانشجویان ما گرایش‌های معنوی همچون عدالت‌خواهی و حقیقت‌طلبی وجود دارد و آنها از لحاظ فطری آماده پذیرش ایمان و امید هستند که ما می‌توانیم از این گرایش‌های فطری استفاده کنیم. کسی که با ایمان و اعتقاد زندگی می‌کند روز به روز شکفته می شود.

دکتر معتمدی با اشاره به اینکه ما استادان دانشگاه علامه‌طباطبائی، تنها دانشگاه علوم انسانی کشور هستیم و اگر ما نتوانیم پاسخ سوالات و راه‌های بالابردن و بارور کردن امید و ایمان را پیدا کنیم نباید انتظار داشته باشیم دانشگاه‌های صنعتی این کار را انجام دهند.

وی گفت: هدف و انگیزه برگزاری این دوره هم‌اندیشی و هم‌افزایی با استادان جوان برای ارتقای امید و ایمان در دانشجویان است. استادان جوان با فکر جوان و با حساسیتی که دارند می‌توانند راهکارهای خوبی ارائه کنند تا ما بتوانیم با آسیب‌های ناامیدی و اعتقادات مذهبی در دانشجویان مواجه شویم و در آرامش برای رفع آن آسیب‌ها راهکار ارائه دهیم.

به گزارش سیناپرس به نقل از دانشگاه علامه طباطبایی، طرح ضیافت اندیشه استادان جوان دانشگاه علامه‌طباطبائی با عنوان دومین دوره منش استادی با محوریت ایمان و امید با حضور بیش از ۱۷۰ نفر از استادان جوان این دانشگاه در قالب ۴ گروه، از ۱۷ تیرماه ۱۴۰۲ در پردیس مرکزی دانشگاه علامه‌طباطبائی آغاز شده است و تا ۲۰ تیرماه ادامه دارد. در این دوره موضوعاتی همچون نقش‌ها و رسالت‌های فرهنگی و تربیتی استادان، روش‌های پرورش روحیه و امید و خودباوری، نوآوری و کارآفرینی و منش استادی ارائه می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا