ماهواره های جدید ناسا به مدار زمین رفتند

سازمان فضایی ناسا اعلام کرد: پس از این که ماموریت پیشین پرتاب دو ماهواره در اوایل هفته به دلیل مشکلات جوی با  تاخیر مواجه شد، آزمایشگاه راکت اواخر پنجشنبه با موفقیت دومین دسته از ماهواره‌ های ردیابی جوی را از نیوزیلند به فضا پرتاب کرد.

به گزارش سیناپرس، ساعاتی پیش عملیات پرتاب دو ماهواره جدید ناسا به مدار زمین با موفقیت از نیوزلند انجام شد. بر این اساس، موشک دو مرحله ای الکترون به نام Coming To A Storm Near You با یک جفت ماهواره کوچک به اندازه جعبه کفش در ساعت ۲۳ و ۴۶ دقیقه به وقت محلی از مجتمع شماره یک در شبه جزیره مایا در امتداد ساحل شرقی نیوزلند به فضا پرتاب شد.

پیش بینی می شود این ماهواره‌ ها ظرف یک ساعت پس از پرتاب در مدار پایین زمین مستقر شده و برای ناسا مجموعه ‌ای از اطلاعات نظارتی بر طوفان های استوایی ایجاد ‌کنند که با نام اختصاری TROPICS شناخته می ‌شود. این نامگذاری به معنای مشاهدات زمان ‌بندی شده ساختار بارش و شدت طوفان با کمک ماهواره و  از طریق  دستگاه های کوچک است.

سازمان فضایی ناسا پس از انجام ماموریت فوق در بیانیه ای اعلام کرد: ما انتظار داریم که CubeSats به مدت زمانی برای برقراری ارتباطات نیاز داشته باشد و به همین دلیل هنگامی که سیگنال های این ماهواره ها به مرکز کنترل زمین ارسال شدند، ما تاییدیه موفق بودن ماموریت را ارائه خواهیم کرد.

به گزارش سیناپرس، مجموعه راکت لب ناسا اولین جفت  از ماهواره های CubeSats را در اوایل این ماه به فضا پرتاب کرده بود و از اوایل این هفته تلاش کرد تا دومین دسته را به فضا بفرستد، اما شرایط آب و هوایی، انجام عملیات فوق را با مشکل مواجه کرد.

به گفته ناسا، ماهواره های جدید با اندازه گیری فرکانس های امواج مایکروویو، داده هایی در مورد دما، بارندگی، بخار آب و ابرها ارائه خواهند کرد. انتظار می ‌رود که این اطلاعات نظارت بر شکل‌ گیری و تشدید طوفان ها را تسهیل کرده و اطلاعاتی برای کمک به دانشمندان برای درک بهتر عملکرد طوفان ‌های پر تاثیر، که می ‌تواند منجر به مدل‌ سازی و پیش ‌بینی بهتر شود، در اختیار پژوهشگران قرار دهد.

مترجم: مریم عالمی

منبع: upi

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا