در مواجه شدن با عصر یخبندان ؛
لبنیات کلید بقای انسان بود

یافته های جدید باستان شناسان نشان می دهد: برای انسان‌های باستانی که در پی وقوع عصر یخبندان و تغییرات اقلیمی به دنبال مناطق جدیدی برای سکونت بودند، تغییر رژیم غذایی و به طور خاص استفاده از لبنیات، اهمیتی ویژه داشت.

به گزارش سیناپرس، نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد: مصرف لبنیات برای بقای انسان های باستان در یکی از نامناسب ترین محیط های جهان در بازه زمانی حداقل ۳۵۰۰ سال پیش بسیار مهم بوده است.

باستان شناسان موسسه ژئوانتروپولوژی ماکس پلانک با استفاده از روش جدیدی که می تواند پروتئین های شیر را در بقایای دندانی اسکلت های باستانی پیدا کند، به دنبال نحوه و الگوی مصرف شیر در فلات مرتفع تبت بودند.

نتایج این مطالعات پژوهشگران را شگفت زده کرد، زیرا با بررسی ۴۰ فرد در ۱۵ مکان در فلات، اسکلت های انسانی از مکان‌هایی که در ارتفاع ۳۷۰۰ متری از سطح دریا قرار داشتند با بالاترین مصرف‌  لبنیات همراه بوده و حتی شواهد مصرف این ماده در ارتفاع سرگیجه ‌آور ۴۶۵۴ متری کشف شد. این ارتفاعات در قسمت شمالی و غربی فلات تبت بوده و مکان‌ هایی هستند که رشد محصول در آن‌ ها مشکل است.

در این میان نکته جالب این است که در نواحی جنوبی فلات تبت که زمین بیشتر قابل کشت است، شواهد مصرف شیر و لبنیات یافت نشد.

لی تانگ، نویسنده اصلی این مقاله در رابطه با موضوع فوق می ‌گوید: این نتایج از یک الگوی فوق‌العاده واضح پیروی می ‌کنند. اتخاذ یک رژیم غذایی لبنی، سازگاری های تکاملی ساکنان اولیه این مناطق را با ارتفاعات تکمیل کرده و این امکان را برای افراد فراهم کرد تا ارتفاعات تبت را علی رغم برودت هوا اشغال کنند. این منطقه از نظر پوشش گیاهی به قدری  فقیر است که اغلب به عنوان قطب سوم شناخته می شوند.

به گزارش سیناپرس، تانگ در ادامه توضیحاتش می ‌گوید: حیوانات در حال چرا می ‌توانند پوشش گیاهی محدود موجود در مراتع کوهستانی را به شیر و گوشت تبدیل کنند که این موضوع به دامداران تبتی اجازه تغذیه می ‌دهد.

باستان شناسان طی این پژوهش از ابزار جدیدی به نام palaeoproteomics برای به دست آوردن این شواهد استفاده کردند. پیش از این، باستان شناسان مجبور بودند برای شناسایی الگوی تغذیه مبتنی بر لبنیات بر تجزیه و تحلیل بقایای حیوانات و ظروف غذا تکیه کنند که شواهد مستقیم محدودی از مصرف شیر ارائه می کرد.

به گزارش سیناپرس، روش  Palaeoproteomics ، تجزیه و تحلیل بافت های باستانی از جمله استخوان ها و دندان ها تا پوست و مو را تسهیل کرده و به این ترتیب در این مطالعه از روش فوق برای بررسی جرم دندانی  و پلاک دندانی سخت شده  ۴۰ فرد باستانی استفاده شد.

خوشبختانه این ابزار شواهد فوق‌العاده دقیقی را ارائه کرده و نه فقط نشان می ‌داد که کدام افراد شیر مصرف می‌ کنند و کدام نه، بلکه گونه ‌های حیوانی که شیر از آن به دست آمده است، ردیابی محصولات لبنی و برخی شواهد حاکی از آن را به محققان ارائه داده و دقیقا مشخص می شد این لبنیات محصول گاو، گوسفند یا بز هستند؟

به گزارش سیناپرس، در حال حاضر پژوهشگران همچنین در حال تجزیه و تحلیل پروتئین‌های گیاهی موجود در جرم دندان های شناسایی شده هستند تا بدانند چه چیز دیگری رژیم غذایی افراد ساکن در این منطقه را تشکیل می ‌دهد.

پیش از این تصور می شد شیر نماد برتری سفید پوستان بوده و انسان های غربی تحمل طبیعی بهتری برای مصرف لبنیات دارند. گفتنی است این یافته‌ها به دنبال مقاله ‌ای منتشر شده در نیچر در ژوئیه ۲۰۲۲ ارائه شده است که با باورهای قبلی مبنی بر اینکه جهش ژنی در دی ان ای انسان‌های باستانی تحمل لاکتوز را تا بزرگسالی (حدود پنج سالگی) گسترش می ‌دهد، مخالفت می‌ کند.

شرح کامل این پژوهش در آخرین شماره مجله تخصصی  Science Advances منتشر شده است.

مترجم: فاطمه کردی

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا