ساخت حسگر جدید مچ دست برای نجات بیماران

دستگاه جدیدی که برای تشخیص دقیق و سریع این موضوع طراحی شده که آیا یک بیمار ایست قلبی انسداد دریچه قلبی نیز دارد، اکنون در سیاتل در حال گذراندن مراحل  آزمایشی است.

به گزارش سیناپرس، متخصصان قلب و اورژانس در مرکز پزشکی Harborview در سیاتل در حال آزمایش تروپسنسور هستند که برای تشخیص سطوح تروپونین در عرض ۳ تا ۵ دقیقه پس از نصب روی مچ دست بیمار طراحی شده است.

تروپونین، پروتئینی که در عضله قلب یافت می شود و زمانی که آسیب قلبی رخ می دهد و یک شریان مسدود می شود، در جریان خون ظاهر می شود که نشانه حمله قلبی است. تشخیص هرچه زودتر این موضوع در بیمارانی که به اورژانس مراجعه کرده ‌اند به کادر پزشکی اجازه می دهد تا این وضعیت جدی را در اسرع وقت درمان کنند.

در حال حاضر، تریاژ این وضعیت شامل الکتروکاردیوگرام (ECG) است که ممکن است برای کسانی که ایست قلبی داشته اند، دقت نداشته باشد. همچنین آزمایش خون تروپونین هم ۹انجام می شود که می تواند برای بیمار زمان گرانبهایی را در انتظار نتایج پاتولوژی هزینه کند.

دکتر گراهام نیکول (Graham Nichol) پزشک اورژانس دانشگاه و یکی از محققان این پروژه از دانشکده پزشکی واشنگتن می گوید: تشخیص زودهنگام انسداد حاد کرونر می تواند به ما امکان دهد تا به سرعت جریان خون را به قلب بازیابی کنیم که نتایج کوتاه مدت و طولانی مدت مثبتی را برای بیمارانی که حملات قلبی ناشناخته دارند، به ارمغان می آورد.

در ادامه دکتر نیکول، که نظارت بر کارآزمایی را بر عهده دارد، افزود که این دستگاه می‌ تواند برای بیمارانی که با درد قفسه سینه به بیمارستان مراجعه می ‌کنند نیز استفاده شود تا هرگونه انسداد خطرناک را شناسایی کند.

در حالی که ایست قلبی شامل یک نقص الکتریکی است که باعث توقف قلب می شود، برخی از بیمارانی که احیا شده و به بیمارستان منتقل می شوند نیز به دلیل انسداد شریان دچار حمله قلبی می شوند. شناسایی انسداد می تواند به معنای واقعی کلمه تفاوت بین زندگی و مرگ باشد.

به گزارش سیناپرس، دکتر نیکول در خاتمه گفت که در مطالعات آینده بیمار دستگاه را روی مچ دست خود آزمایش خواهد کرد و نتایج آنها در طول زمان مورد مطالعه قرار خواهد گرفت و نتایج آزمایش در سال آینده منتشر خواهد شد.

مترجم: فاطمه امینی

منبع: newatlas

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا