پساب های خانگی تالاب شادگان راتهدیدمی کند

کد خبر : 45819 دوشنبه 25 مرداد 1395 - 16:33:48

فرماندار شادگان گفت: نبود سامانه تصفیه و انتقال پساب های خانگی به تالاب بین المللی شادگان باعث از بین رفتن بسیاری از گونه های آبزیان بومی در این تالاب شده است.

بهروز فرج اللهی روز دوشنبه در جلسه بررسی مشکل آب و فاضلاب شادگان افزود: تالاب بین المللی شادگان از تالاب های بزرگ کشور، در جنوب غربی ایران و در جنوب شهر شادگان در استان خوزستان واقع شده است. 
تخلیه پساب های آلوده مزارع نیشکر، پرورش ماهی و فولاد خوزستان، عبور لوله های نفتی، فعالیت 30 واحد پتروشیمی و تخلیه زباله های شهری، این تالاب منحصر به فرد را از سال 1372 وارد فهرست قرمز تالاب های بین المللی (فهرست مونترو) کرده است. 
تالاب شادگان زیستگاه بیش 154 گونه از پرندگان، 40 گونه از پستانداران و گونه ماهی مردابی و 45 گونه ماهی دریایی از ماهیان کشور است و 110 گونه گیاهی، سه گونه دوزیست، 9 گونه خزنده و چهار گونه میگو را در خود جا داده که همگی در معرض نابودی قرار دارند. 
فرماندار شادگان وضعیت فاضلاب شهرستان شادگان را بحرانی توصیف کرد و اظهارکرد: شبکه خطوط لوله فاضلاب در این شهرستان نشست کرده و در روستای چومه سید علوان، شبکه فاضلاب به صورت ناقص کار شده و نیمه تمام باقی مانده است. 
فرج اللهی گفت: تاکنون اقدامی برای احداث ایستگاه پمپاژ فاضلاب شادگان انجام نشده و 2 شهر دارخوین و خنافره از توابع شادگان نیز فاقد طرح جامع سامانه فاضلاب شهری هستند. 
وی به رطوبت 93درصد هوا در 2 هفته گذشته در این شهرستان و قطع برق در بخشی از شهرستان شادگان اشاره کرد و افزود: نبود یک ژنراتور فعال در سامانه دفع پساب های خانگی در هنگام قطع برق باعث شد پساب های خانگی در خانه های مردم سرازیر شود. 
فرماندار شادگان افزود:در روستای چومه سید علوان، فاضلاب و در روستای بنی اسد فاضلاب ها در کوچه و خیابان جاری شده است. 
وی اظهارکرد: بحران فاضلاب سلامت مردم را تهدید می کند و از سوی دیگر بی آبی مردم این شهرستان را کلافه کرده و این فرمانداری به جای پرداختن به امنیت، آموزش و مدیریت شهری، بیشتر وقت خود را صرف پیگیری مشکلات آب و فاضلاب شهرستان شادگان می کند. 
وی تجهیز اداره آبفا شادگان را خواستار شد و گفت: شرکت آبفا شادگان توان مالی ندارد و از نظر تجهیزات مکانیکی و فنی درحد صفر است. 
فرج اللهی به حقوق پرداخت نشده کارکنان آبفا شادگان اشاره کرد و بیان کرد:مشکل آبفا شادگان مدیریتی نیست بلکه نبود اعتبارات است. 
شادگان با جمعیت 160 هزار نفر دارای سه بخش مرکزی، دارخوین و خنافره است. 
شادگان با داشتن 230 روستا و سه شهر، بیشتر جمعیت آن در روستاها ساکن هستند. 
به گزارش ایرنا شادگان ذز لسالت خوزستان و در فاصله ۹۷ کیلومتری اهواز واقع شده است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]