افراد دیابتی چگونه می توانند وزن خود را کاهش دهند؟

سیناپرس با همکاری پزشکان متخصص حوزه های مختلف، هر هفته به سوالات پزشکی شما مخاطبان پاسخ می دهد. سوالات خود را مطرح کنید، پاسخ علمی و درستی دریافت کنید.

افراد مبتلا به دیابتی که قصد کاهش وزن دارند باید چه نکاتی را در رژیم غذایی خودشان رعایت کنند؟ مقدار انرژی موجود در مواد غذایی این افراد باید چه میزان باشد؟

به گزارش سیناپرس، اگر قصد کاهش وزن دارید باید کمتر از نیازتان، کالری میل کنید. مقدار انرژی موجود در مواد غذایی را با “کیلو کالری” و ” کیلو ژول” محاسبه می کنند. 1 کیلو کالری مساوی با 4.2 کیلو ژول.

فاقد کالری است1 گرم آب
حاوی چهار کیلو کالری است1 گرم کربو هیدرات
حاوی چهار کیلو کالری است1 گرم پروتئین
حاوی نه کیلو کالری است1 گرم چربی
حاوی هفت کیلو کالری است1 گرم الکل

بر اساس یک قاعده کلی،” یک کیلو گرم چربی بدن برابر با 900 کیلو کالری مواد غذایی است” بنابراین اگر شما 9000 کیلو کالری کمتر از آن میزانی که میل می کنید، غذا بخورید، معادل یک کیلوگرم، چربی بدن خود را کاهش خواهید داد. افراد چاق برای کاهش وزن خود باید بدانند نیاز روزانه شان تقریبا چه مقدار کالری است. غذای روزانه این افراد باید “متنوع” و ” حاوی مقدار کافی سبزیجات” باشد. به عنوان قاعده کلی بپذیرید که ” مواد غذایی لازم برای بدن مانند نان، سیب زمینی، برنج، گوشت بدون چربی و … باید به اندازه و تقسیم شده در وعده های روزانه تهیه شوند”.

هرچه از مصرف مواد غذایی نامناسب(مانند غذاهای پرچرب و با غذاهایی که با شکر آماده مصرف شده اند و ….) دوری کنید، در کاهش وزن خود موفق ترید. باید تلاش اصلی، کاهش حداقل هفته ای نیم کیلو وزن باشد برای این منظور باید مواد غذایی میل شود که روزانه در مجموع تقریبا حاوی 1500 کیلو کالری باشند. در این مورد، پزشک شما با همکاری متخصص تغذیه، به شما خواهد گفت که روزانه چه میزان کالری باید میل کنید. قابل ذکر است که ما مخالف هر گونه رژیم غذایی هستیم که وزن شما را به طور ناگهانی پایین می آورد زیرا این روش در دراز مدت موفقیت آمیز نخواهد بود.

افراد دیابتی که مایل به کاهش وزن هستند، حتما باید با پزشک خود مشورت کنند زیرا در صورت کاهش مصرف مواد کربوهیدرات دار باید مقدار انسولین مورد نیاز نیز با شرایط جدید تطبیق شود.

اگر می خواهید مقدار کمتری کربوهیدرات میل کنید باید به این نکته توجه کنید؛ لازم است انسولین خود را با مقدار غذای مصرفی خود مصرفی خود تنظیم کنید. در این صورت دچار هیپوگلیسمی می شوید.

*دکتر اسد الله رجب، دکترای حرفه ای پزشکی، رئیس انجمن دیابت ایران

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا