ضرورت تعریف سازوکارهای شناسایی عالمان در دانشگاه

رئیس دانشگاه تهران بر ضرورت تعریف سازوکارهای اجرایی شناسایی عالمان و دانشمندان تأثیرگذار تاکید کرد و گفت: در همین راستا نشان عالی دانش به صورت سالانه در شش گروه تخصصی علوم انسانی و هنر، علوم اجتماعی و رفتاری، علوم پایه، علوم فنی و مهندسی، علوم پزشکی، علوم کشاورزی و دامپزشکی اعطا خواهد شد.

دکتر سید محمد مقیمی در اولین نشست شورای عالی «نشان عالی دانش» دانشگاه تهران که در سالن شورای دانشگاه برگزار شد، بر ضرورت توجه بیشتر به تکریم عالمان و دانشمندان در جامعه تاکید کرد و گفت: لازم است سازوکارهای علمی و اجرایی به منظور شناسایی و معرفی عالمان و دانشمندان تأثیرگذار شکل بگیرد تا ضمن معرفی این شخصیت‌ها به جامعه علمی و عامه مردم، به توسعه گفتمان علمی در کشور، گسترش روحیه علم‌گرایی و ترویج علم در کشور نیز کمک شود.

رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه اگر توسعه و پیشرفت می‌خواهد به معنی واقعی کلمه محقق شود، عالمان باید محوریت آن را برعهده گیرند؛ درباره سابقه شکل‌گیری ایده اعطای نشان عالی دانش، گفت: حدود یک سال قبل، ایده مربوط به اعطای نشان عالی دانش در دانشگاه تهران شکل گرفت و با برگزاری نشست هم‌اندیشی با چهره‌های ماندگار کشور و جلسات متعدد هیأت مؤسس نشان، دستورالعمل‌ها و آئین‌نامه‌های مربوطه تدوین شد.

وی با بیان اینکه «نشان عالی دانش» در همکاری مشترک دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران اعطا می‌شود، خاطرنشان کرد: شاخص‌ها و سیاست‌های کلان که در اعطای نشان عالی دانش مبنا قرار می‌گیرد، توسط شورای عالی نشان تعیین می‌شود.

دکتر مقیمی با بیان اینکه نشان عالی دانش به صورت سالانه در شش گروه تخصصی علوم انسانی و هنر، علوم اجتماعی و رفتاری، علوم پایه، علوم فنی و مهندسی، علوم پزشکی، علوم کشاورزی و دامپزشکی به چهره‌های شاخص و مؤثر این حوزه‌ها اعطا می‌شود، افزود: در نظر داریم که در هر دوره یک ساله، اعطای نشان به دو نفر در هر گروه تخصصی صورت گیرد.

رئیس دانشگاه تهران در برشمردن شاخص‌های دریافت نشان عالی دانش، گفت: شاخص‌ها با نگاه به سیاست‌های کلی علم و فناوری و انتظارات مقام معظم رهبری از دانشگاه و دانشگاهیان تدوین و توسط هیأت مؤسس نشان تصویب شده است.

به گزارش سیناپرس به نقل از دانشگاه تهران، وی به مواردی نظیر توجه به نیازهای اساسی جامعه، ایجاد فضای توسعه کارآفرینی، توجه متوازن به علوم کاربردی و علوم بنیادی، تاکید کرد و گفت: افرادی را معرفی کنیم که در مرزهای علم حرکت کرده باشند و علم آنها در خدمت جامعه بوده است.

رئیس دانشگاه تهران گستره اعطای این نشان را محدود به دانشمندان دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران ندانست و تاکید کرد: گستره اعطای این نشان، سطح ملی و فراملی را شامل می‌شود و حتی دانشمندان خارجی که به نوعی خدمات علمی و کاربردی آنها شامل جامعه ایرانی و نهادهای علمی و اجرایی کشور شده است نیز در دایره شمول این نشان قرار می‌گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا