پایش هوشمند قلب در خانه

گروهی از پژوهشگران دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی موفق به ساخت دستگاه جیبی نوار قلب شدند؛ این دستگاه از روی انگشتان دست، نوار قلب فرد را ثبت می کند و از طریق بلوتوث روی گوشی هوشمند به نمایش می گذارد. این دستگاه امکان ارسال نوار قلب ثبت شده برای پزشک را نیز فراهم می کند.

پوریا جوادی، یکی از پژوهشگران این طرح در گفتگو با خبرنگار سیناپرس گفت: یکی از اهداف شرکت ما کمک به درمان بیماران از راه دور است تا بیماران مبتلا به ناراحتی قلبی بتوانند خودشان در منزل با ابزارهای ساخته شده، خود مراقبتی انجام دهند.

وی افزود: جدیدترین دستگاهی که ساخته ایم، دستگاه ثبت نوار قلب جیبی است. بیماران مبتلا به ناراحتی های قلبی و آریتمی قلبی می توانند این دستگاه را با خودشان حمل کرده و هرگاه دچار ناراحتی قلبی شدند همان لحظه نوار قلبی شان را ثبت و به پزشک معالج شان ارسال کنند.

وی اظهارداشت: این دستگاه قابلیت تشخیص آریتمی های رایج و خطرناک را دارد. سالمندان و افرادی که مراجعه به درمانگاه برای آنها دشوار است یا با بستن هولتر احساس ناخوشایندی بدست می آورند، می توانند از این دستگاه استفاده کنند.

وی تصریح کرد: این دستگاه قابل حمل بوده و ابعاد آن کوچک و سبک به اندازه یک کارت اعتباری با وزن 58 گرم است. این دستگاه از روی انگشتان دست، نوار قلب افراد را ثبت می کند و از طریق بلوتوث روی گوشی هوشمند نمایش می دهد. همچنین امکان ارسال نوار قلب ثبت شده را نیز برای پزشک فراهم می کند.

وی خاطرنشان کرد: این دستگاه نقش موثری در تله مدیسین و مراقبت خانگی دارد و با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی ساخته شده است. امکان تحلیل نوار قلب ثبت شده نیز به زودی برای این دستگاه فراهم خواهد شد.

جوادی بیان کرد: هم اکنون قیمت این دستگاه یک سوم نمونه مشابه خارجی است. از نظر کیفیت نیز با آنها برابری می کند. این دستگاه مهندسی معکوس شده نمونه های مشابه خارجی نیست. تمام الگوریستم ها و پردازش های آن توسط مهندسان برنامه نویس دانشگاه خواجه نصیر انجام می شود.

این محقق به سیناپرس گفت: آزمایش های بالینی این دستگاه در بیمارستان هایی مانند مسیح دانشوری و شهید رجایی تهران انجام شده و از نظر کیفیت، سیگنال و نوار قلبی مورد قبول واقع شده است. اکنون این دستگاه گواهینامه ها و تاییدیه های مورد نیازش را دریافت کرده و به مرحله تولید انبوه نیز رسیده است.

وی به مشکلات اجرایی این طرح اشاره کرد و افزود: اکنون مشکل اصلی ما مربوط به بحث فروش و بازاریابی این دستگاه است. مشتریان بالقوه ما کسانی هستند که با بیماری آریتمی قلبی دست و پنجه نرم می کنند. در حالت کلی شناسایی این افراد و معرفی این دستگاه به جامعه کمی دشوار است. اگر این دستگاه به عموم مردم معرفی شود، قطعا مورد استقبال قرار می گیرد.

گفتگو: ندا جوادهراتی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا