کد خبر : 4212 چهارشنبه 27 اسفند 1393 - 17:08:24
سند-همکاری-اجرای-فاز-دوم-احیای-دریاچه-ارومیه-با-سازمان-ملل-و-ژاپن-امضا-شد

سند همکاری اجرای فاز دوم احیای دریاچه ارومیه با سازمان ملل و ژاپن امضا شد

سند همکاری اجرای فاز دوم احیای دریاچه ارومیه با مشارکت جوامع محلی بین رییس سازمان حفاظت محیط زیست، سفیر ژاپن در تهران و نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران به امضا رسید.

به گزارش ایرنا، محسن سلیمانی مدیر ملی پروژه طرح حفاظت از تالاب های ایران در مراسم امضای این سند گفت: موضوع کلیدی در احیای تالاب ها به ویژه دریاچه ارومیه توسعه ناپایدار در حوزه آبریز تالاب ها است.

وی افزود: توسعه ناپایدار مشکلات زیادی را در تالاب ها و به ویژه حوزه های پایین دست ایجاد کرده است.

وی به اجرای پروژه همکاری احیای دریاچه ارومیه با مشارکت جوامع محلی اشاره کرد و گفت: در این پروژه تلاش شده است رویکرد سنتی در کشاورزی به سمت مدیریت پایدار و آبیاری صنعتی پیش رود.

وی اظهار کرد: مشارکت مردم بر این بخش بسیار چشمگیر بوده که این نشان دهنده اهمیت دادن مردم به احیای دریاچه ارومیه است.

سلیمانی ادامه داد: استقرار کشاورزی پایدار، تعیین حقابه دریاچه ارومیه و تجربه مشارکت مردم در احیای این حوزه آبی آن را به یک پروژه تبدیل کرد که از آن تجربیات موفقی به دست آمد.

وی گفت: یکی دیگر از اهداف این پروژه صرفه جویی 35 درصدی آب در مزارع است که اجرای آن بستر مناسبی برای مشارکت مردم، همکاری های بین بخشی و دستگاه ها و سازمان های مرتبط را ایجاد کرده است.

وی گفت: در فاز اول این پروژه 41 روستا همکاری داشتند که با اجرای فاز دوم تعداد آنها به 75 روستا خواهد رسید.

همچنین در ادامه هانه دا سفیر ژاپن در تهران با ابراز خرسندی از ادامه همکاری در اجرای پروژه احیای دریاچه ارومیه گفت: این همکاری در طی جلسه مشترک نخست وزیر ژاپن با رییس جمهور ایران شکل گرفت.

وی افزود: تابستان سال گذشته که از دریاچه ارومیه بازدید کردم شرایط بد آن مرا تحت تاثیر قرار داد و احساس کردم این حوزه آبی به حمایت بیشتر و سریع تری نیاز دارد.

هانه دا ادامه داد: همچنین تحت تاثیر میزان آگاهی کشاورزان و مشارکت آنها در احیای دریاچه ارومیه قرار گرفتم زیرا آنان از کشاورزی پایدار به خوبی آگاه بودند.

سفیر ژاپن در تهران تاکید کرد: احیای دریاچه ارومیه یک شبه اتفاق نمی افتد و بهبود وضعیت آن و در نهایت رفاه مردم منطقه نیازمند مشارکت بخش های مختلف است.

وی گفت: علاوه بر همکاری ژاپن با ایران در احیای دریاچه ارومیه در بخش های دیگری مانند تالاب انزلی و موضوع بهینه سازی مصرف انرژی نیز همکاری داریم.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]