کد خبر : 36179 پنج شنبه 09 اردیبهشت 1395 - 11:00:03
کبد-چرب-خطر-بیماری-های-قلبی-را-به-همراه-دارد-

کبد چرب غیر الکلی زمینه ساز بیماری های قلبی است

کبد چرب خطر بیماری های قلبی را به همراه دارد

سیناپرس: نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که یک فرد مبتلا به بیماری کبد چرب در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی و همچنین افزایش میزان مرگ و میر مرتبط با آن است.

بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) یک بیماری به طور فزاینده ای رایج در بین افراد مبتلا به چاقی، دیابت نوع 2 و فشار خون بالا است. در همین رابطه  رالوکا پایس سرپرست این تیم پژوهشی و استاد دانشگاه پیر و ماری کوری در پاریس، اعلام کرد: این یافته ها نشان دادند که بیماری کبد چرب غیر الکلی یک عامل خطر مستقل برای آترواسکلروز یا  ساختن چربی، کلسترول و سایر مواد در و بر روی دیواره شریان ها است که ممکن است به بیماری های قلبی عروقی (CVD) و مرگ و میر مرتبط با آن منجر شود.

بیماری کبد چرب غیر الکلی یک عامل خطر مستقل برای آترواسکلروز یا  ساختن چربی، کلسترول و سایر مواد در و بر روی دیواره شریان ها است که ممکن است به بیماری های قلبی عروقی (CVD) و مرگ و میر مرتبط با آن منجر شود.

 شواهد همچنین نشان می دهد که  کبد چرب و ملتهب نشان گر چندین عامل پیش التهابی انعقاد خون است. به گفته یکی دیگر از محققان، پروفسور ولاد راتزو: این امر، احتمال وجود ارتباط بین بیماری کبد چرب غیر الکلی و مرگ و میر قلبی عروقی را بالا می برد.

در این مطالعات همچنین مشخص شد ، کبد چرب غیر الکلی به طور مستقل از عوامل خطر قلبی عروقی در بیماران مبتلا به مشکلات سلامتی سندرم متابولیک مانند دیابت ؛ موجب افزایش خطر  سکته در بیماران خواهد شد.

رالوکا پایس در این رابطه اظهار داشت: این موضوع نشان می دهد که عارضه کبد چرب غیر الکلی یک پیش ماده از سندرم متابولیک است و به دنبال آن تشخیص کبد چرب بسیار مهم بوده و از این رو دقت کامل بر کار کرد سیستم قلبی عروقی و متابولیک و نظارت دقیق بر CVD یا عوارض متابولیکی در درمان بالینی کبد چرب غیر الکلی بسیار حائز اهمیت است.

در این مطالعات  نزدیک به 6 هزار نفر بین سال های 1995 و 2012 برای بررسی این موضوع که آیا عارضه کبد چرب غیر الکلی  به طور اتفاقی باعث رواسکلروز در شریان های کاروتید شده  یا خود این بیماری علت اصلی بروز مشکلات قلبی و عروقی است، مورد بررسی و آزمایش قرار گرفتند. پژوهشگران برای بررسی دقیقتر افراد فوق  با استفاده از شاخص کبد چرب (FLI) این به بررسی سلامت قلبی افراد فوق الذکر پرداخته و متوجه شدند که کبد چرب با افزایش ضخامت در رگ های اصلی خون در گردن همراه است . این عامل نشانه  اولیه آترواسکلروز است که باعث پیش بینی حوادث و بیماری های قلبی می شود. گفتنی است  ضخامت در رگ های خونی متناسب با شاخص FLI  افزایش یافته  و این ارتباط مستقل از عوامل قلبی مرسوم مانند دیابت، بیماری قلبی یا سکته است.

علاوه بر این، در بیماران مبتلا به کبد چرب احتمال ابتلا به پلاک و در نتیجه ضخامت عروق خونی در دراز مدت بیشتر است.  بیماری کبد چرب در ابتدا، وقوع پلاک کاروتید را بدون در نظر گرفتن سن، جنسیت، دیابت نوع 2، مصرف تنباکو، و سایر عوامل خطر بیماری های قلبی، پیش بینی می کند. به پیشنهاد محققان، نظارت دقیق بر بیماری های قلبی عروقی در هنگام مدیریت بیماری کبد چرب غیر الکلی بسیار مهم است.

شرح کامل این پژوهش ها و نتایج به دست آمده از آن در  آخرین شماره مجله مطالعات کبد Hepatology منتشر شده و در اختیار پژوهشگران قرار دارد .

ترجمه: فاطمه کردی 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]