کد خبر : 34899 پنج شنبه 26 فروردین 1395 - 08:00:00
آسمان-خراش-هایی-از-جنس-داده

نسل آینده دیتاسنترها به این شکل خواهد بود:

آسمان خراش هایی از جنس داده

سیناپرس: به تازگی دو متخصص معماری اقدام به ارائه طرح های مفهومی ویژه ای برای دیتاسنترهای آینده کرده اند که این دیتا سنترها برخلاف نمونه های امروزی خود، در حقیقت آسمان خراش هایی بزرگ برای نگهداری داده ها هستند.

دیتا سنترها در دنیای امروزی و متصل ما نقشی کلیدی را ایفا می کنند. از نظر ظاهری معمولا این مراکز شامل سوله های بزرگ و انبارهای بزرگی هستند که در محور افقی گسترده شده اند ولی به نظر می رسد که در اینده شاهد تغییر این استاندارد خواهیم بود.

دو طراح و متخصص معماری به نام های مارکو مرلتی (Marco Merletti)  و والریا مرکوری ( Valeria Mercuri) اقدام به ارائه طرح های مفهومی ویژه ای برای دیتاسنترهای اینده کرده اند که این طرح ها نشان دهنده این است که این دیتا سنترها در برج هایی بلند تعبیه خواهند شد.

به تازگی دو طراح و متخصص معماری به نام های مارکو مرلتی (Marco Merletti)  و والریا مرکوری ( Valeria Mercuri) اقدام به ارائه طرح های مفهومی ویژه ای برای دیتاسنترهای اینده کرده اند که این طرح ها نشان دهنده این است که این دیتا سنترها در برج هایی بلند تعبیه خواهند شد. به این ترتیب طرح یاد شده با نام برج داده (Data tower) نامیده شده است.

طرح های ارائه شده در سرزمین ایسلند قرار دارند که این کشور به خاطر شرایط آب و هوایی خاص خود به عنوان یک بهشت برای ساخت دیتا سنترها محسوب می شود. دلیل این امر نیز این است که هزینه استفاده از تجهیزات خنک کننده به واسطه ساختار هوای این منطقه به حداقل کاهش می یابد. تولید نیروی الکتریکی نیز در این کشور به کمک منابع تجدیدپذیر ممکن خواهد بود.

شایان ذکر است که طراحی برج های داده تا به امروز توانسته است تا در دو رقابت طراحی معماری جهان برنده جوایزی شود. نخست در رقابت های سالانه طراحی آسمان خراش ها، برج داده موفق به کسب رتبه سوم شده است و پس از آن نیز این طرح در رقابت هایی با عنوان "طرح های بی پروا برای نجات پارک مرکزی از سایه ها" نیز موفق به کسب رتبه دوم شده است.

منبع: gizmodo

ترجمه: آناهیتا عیوض خانی

کلید واژه ها: دیتا سنتر برج معماری
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]