دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی

عطاری ها ساماندهی شوند

کد خبر : 33329 چهارشنبه 26 اسفند 1394 - 13:23:53

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی با تاکید بر ضرورت پرهیز از برخورد سلبی با عطاری ها، گفت: عطاری ها باید ساماندهی شوند و از ورود افراد نابلد به این عرصه جلوگیری به عمل آید.

محمد حسن عصاره در نودمین جلسه شورای ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی به عنوان آخرین جلسه سال 94 این ستاد در دانشگاه شهید بهشتی، افزود: در زمینه عطاری ها باید نگرش جدیدی صورت گیرد، در این نگرش جدید نباید به صورت سلبی با این صنف برخورد شود چرا که این صنف فعال و جزء میراث فرهنگی کشور ما هستند.

وی بیان کرد: برخی از عطاری ها حدود 200 سال سابقه دارند، این افراد اطلاعات و تجربیات ارزشمندی را سینه به سینه منتقل کرده اند، اما نکته اینجاست که باید با تعدادی از عطاری ها که سوء استفاده می کنند، برخورد قانونی شود.
عصاره معتقد است که باید برای صنف ها، نظارت ها به صورت علمی و زمانی با جدیت انجام شود که برای آن یک طرح ساماندهی در نظر گرفته شده باشد.
به گفته وی، ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی مطالعات گسترده ای در این زمینه صورت داده و اطلاعات وسیعی را جمع آوری کرده است.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این اطلاعات را در زمینه های مختلفی چون مکان عطاری ها، اشخاص، قیمت ها، بازار، مراجعین، مختصات در نقشه و غیره آن ها عنوان کرد.
وی گفت: پس از دستیابی به اطلاعات جامع، ساماندهی با تعریف یک نظام جامع آموزشی، صدور گواهی، مجوز فعالیت، نظارت ادواری، انتخاب مدیر فنی و نیز برچسب محصولات، منع فروش فله ای و غیره باید صورت گیرد.
عصاره افزود: به موازات ساماندهی عطاری ها، باید به ایجاد و تأسیس داروخانه های گیاهی (طبیعی) اهتمام شود، خوشبختانه زیرساخت های لازم برای تأسیس چنین صنفی توسط متولی سلامت کشور فراهم شده است.
وی همچنین به نقش رسانه در فرهنگ سازی اشاره کرد و گفت: اگر داروخانه های گیاهی برای مردم شناخته شوند، پس از آن عطاری ها نیز استانداردهای لازم را با شرایط جدید تطبیق خواهند داد.
وی تاکید کرد: چنین رویکردی موجب می شود کشور ما در زمینه گیاهان دارویی و ارائه این محصولات ارتقا پیدا کرده و از بی سامانی موجود خارج شود.

 تولید بذر گیاهان دارویی یک اقدام سودآور است
عصاره با اشاره به فلسفه وجودی جهاد دانشگاهی که ارتباط دانشگاه با صنعت است، گفت: یعنی جهاد دانشگاهی باید برای فعالیت های نوآورانه و خلاقانه پیش قدم باشد ضمن اینکه باید از این فعالیت ها ارزش افزوده کافی برای خود اتکایی مالی هم داشته باشد.

 پوشش بیمه ای برای داروهای گیاهی و خدمات درمان طب سنتی در برنامه ریزی ها قرار گیرد
وی بیان کرد: از جمله بحث های مهمی که با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی داریم، بیمه است، بحث پوشش دادن حمایت خدمات طب سنتی حمایت ویژه ای را طلب می کند، پیش از این تلاشی شد و حدود 50 قلم بیمه از فرآورده ها و داروهای گیاهی رخ داد اما دوباره این روند متوقف شد.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی در خصوص لزوم آموزش مشاغل مرتبط با طب سنتی و فرآورده های گیاهان دارویی گفت: نیاز است یک هماهنگی تنگاتنگ بین وزارت کار با وزارت بهداشت به عمل آید.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]