پژوهش محققان دانشکده سلامت عمومی بلومبرگ نشان داد:

نارسایی کلیوی سیاهپوستان را تهدید می‌کند

کد خبر : 33255 سه شنبه 25 اسفند 1394 - 13:30:14

پژوهش محققان دانشکده سلامت عمومی بلومبرگ در هاپکینز نشان می‌دهد که سیاهپوست‌ها در مقایسه با سفیدپوست‌ها در خطر بیشتری برای نارسایی کلیوی قرار دارند.

 تفاوت نژادی با این حقیقت که سیاهپوست‌ها در احتمال بیشتری برای داشتن تنوع ژنتیکی مرتبط با بیماری کلیوی قرار دارند، هنوز توجیه نشده است.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری health، نتایج حاکی از آن است که چکاب‌های متعدد برای تنوع ژنتیکی در سیاهپوست‌ها به منظور پیدا کردن این رابطه هنوز توجیه شدنی نیست.این تنوع‌های ژنتیکی در ژنی موسوم به "آپولیپوپروتئین L1" رخ می‌دهد که پروتئین تشکیل‌دهنده کلسترول خوب را تولید می‌کند.

محققان این پژوهش داده‌های بیش از 15 هزار آمریکایی را که برای 25 سال مورد بررسی بودند، تحلیل کردند.طی این مدت افراد سیاه‌پوست در مقایسه با سفیدپوست‌ها خطر بالایی برای ابتلا به فشارخون بالا، دیابت و نارسایی کلیه قرار داشتند.

اما نکته اینجاست که نارسایی کلیوی در بین بیشتر سیاهپوستان با تنوع ژن "APOL1" مشابه با دیگر سیاهپوست‌هایی بود که این ژن را ندارند.

به گفته محققان این نقش تفاوت‌های نژادی در پیامدهای سلامتی ناشی از APOL1 هنوز توجیهی ندارد و به همین خاطر مداخلات درمانی در بین سیاهپوست‌ها مورد نیاز است. این پژوهش در مجله "Journal of the American Society of Nephrolo" منتشر شده است.

نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]