اگزو مارس 2016 در جستجوی حیات در مریخ

کد خبر : 33190 دوشنبه 24 اسفند 1394 - 16:21:05

کاوشگر اگزو مارس 2016 روز دوشنبه در جستجوی حیات راهی مریخ شد.

این کاوشگر که بخشی از برنامه «اگزو مارس» مشترک بین اروپا و روسیه است، از ایستگاه فضایی «بایکونور» قزاقستان سفر هفت ماهه خود را آغاز کرد. 
قرار است این کاوشگر به بررسی گازهایی مانند متان در اطراف مریخ بپردازد. همچنین فناوری های تازه برای فرود بر سطح مریخ را آزمایش کند.
در اواخر سال 2014، مریخ نورد ناسا، موسوم به «کنجکاوی» (Curiosity) فورانی از گاز متان در اتمسفر این سیاره را کشف کرد. 
متان همان گازی است که از میدان های گازی استخراج می شود و بعد از تصفیه به عنوان گاز در خانه ها، صنایع و دیگر بخش ها استفاده می شود. 
دانشمندان عقیده دارند متان از میکروارگانیسم هایی تولید می شود که میلیون ها سال پیش از بین رفتند و این گاز زیر سطح زمین انباشته شد. 
رولف دی گروت یک مقام مسئول در آژانس فضایی اروپا می گوید: اثبات این نکته که حیات روی مریخ وجود دارد یا وجود داشته است، نشان می دهد که زمین از نظر وجود حیات منحصر به فرد نیست. این موضوع وجود حیات در دیگر نقاط جهان را بسیار محتمل می کند. 
توضیح دیگری برای وجود متان در اتمسفر مریخ می تواند این باشد که این گاز به وسیله پدیده هایی مثل اکسیداسیون آهن تولید می شود. 
بخش دوم ماموریت اگزو مارس در سال 2018 فرستادن کاوشگر دیگری به سطح مریخ خواهد بود. این کاوشگر نخستین کاوشگر با قابلیت حرکت در سطح سیاره و حفاری برای جمع آوری و تحلیل نمونه مواد خواهد بود. 
دی گروت می گوید: تشعشع موجود در فضا هر ماده زیستی را نابود می کند. اما در عمق دو متری زمین (خاک مریخ) ممکن است مکان هایی در مقابل تشعشع مصون باشند. 
در همین زمینه سایت «اسپیس فلایت ناو» از قول آلوارو قیمنز مدیر علوم آژانس فضایی اروپا می نویسد که این توسعه فناوری بسیار با اهمیت است. اگر می خواهید در ماموریت های آینده به مریخ مشارکت داشته باشید، باید قابلیت فرودآمدن خود را اثبات کنید. 
به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز، فرود آمدن روی سطح مریخ مشکلی است که تقریبا همهٔ تلاش های قبلی سازمان های فضایی روسیه و آمریکا را با دشواری مواجه کرده است. 
هزینه ماموریت های اگزومارس که پروژه مشترک روسیه و اروپاست، حدود 1.3میلیارد یورو برآورد می شود. 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]